Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů podruhé: Děti ze stanice Zoo

  10:44aktualizováno  10:44
Nic karlovarský festival tak nepolidští jako Pomocné tlapky, tedy psi, které stejnojmenná organizace cvičí na pomoc postiženým. Tváří se, že by ochotně poskytli podpůrnou pracku i zdravým nemocným, kteří se z úvodních večírků vraceli krokem vratkým.

43. MFFKV - zástupkyně společnosti Pomocné tlapky se psem - Tisková konference před startem filmového festivalu v Karlových Varech, hotel Orientla Mandarin Praha (23. června 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Robert De Niro zjevně netušil,že ve Varech letos našel přístřeší právě tenhle chlupatý způsob charity. Jinak by s sebou totiž nepřivezl film, v němž v roli producenta vyrobí neprodejný snímek, který vrcholí brutální vraždou psa. V tu chvíli zařvali nejen hrdinové na plátně, ale i diváci v sále a řady zájemců o De Nirovu novinku Co se vlastně stalo vzápětí zlehka prořídly.

Jiná mrtvá zvířata, jak by s opovržením prohlásil Petr Vachler, už čekala na rautu. Aby to tolik nebolelo, převládala zvířena, se kterou se v zoo člověk moc nepomazlí, hlavně krevety, chobotničky a podle odvážných experimentátorů i žabí stehýnka.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Ale jinak festival nabral směr zdravého života i po stránce jídelníčku: po zeleném koberci člověk doputoval k asijským nudlím se záhadným zeleným tentinonc, k zelenině a dokonce k zelené čokoládě.

K poraženým živočichům neekologické barvy náležel starý dobrý známý růžový panter, který v důvtipné znělce ČEZ ohrožuje energetické zdroje festivalu, než zasáhne animovaný spasitel Bartoška.

Vůbec znělky zatím patří k nejpříjemnějším zážitkům: jsou vtipné, stručné, krátké, nenápadný Ivan Zachariáš jim dal nápady a nápadný Varhan Orchestrovič Bauer v rudém večerním úboru muziku, za kterou sklízel nemenší uznání.

Zvířata zahájila i soutěž, protože hned v prvním snímku, dánském westernu Ukrutně šťastni, vyfasuje policista přeložený do zapadlé díry plné podivínů po svém nástupci pro změnu kočku.

Macek nevypadá zrovna přívětivě, ale mnohem větší zvěrstva ve filmu páchají lidé, což hned ráno dalo divákům výstražné avízo, že ani letos se depresívních příběhů nezbaví.

Dnes ještě obsadí plátno italský gambler, krvavá hraběnka Bathory a a zlomyslný vrah v Mrtvých očích Londýna. Zdá se, že Pomocné tlapky a možná i klapky na oči a uši budou zapotřebí.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

Najdete na iDNES.cz