Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů podeváté: Ples upírů

  11:43aktualizováno  11:43
Je dobojováno, a podle toho to ve Varech vypadá. Festivaloví vytrvalci mobilizují poslední zbytky sil, aby na slavnostním večerním zakončení alespoň při zběžném pohledu obstáli vedle vetřelců, kteří přijíždějí právě a pouze na poslední noc.

43. MFFKV - "Oranžový panter zasahuje" - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (11. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Jsou odporně svěží a vyžehlení od tváří po bělostné košile, zatímco poctivý harcovník dnes v pošmourném chladném ránu vyhrabal na dně skříně poslední čisté prádlo, případně tričko nesoucí stopy guláše, halušek a potu obrátil naruby, aby zvýšil své šance proniknout na závěrečné gala. A tam budou bledé strhané obličeje přízračně světélkovat vedle ruměných nováčků jako na upířím bálu.

Dobojováno je i na poli filmové soutěže. Porota statečně mlčí jako bílý bratr Old Shatterhand u mučednického kůlu, z kuloárů prosáklo pouze mlhavá zvěst, že čeští Karamazovi dostanou "jen něco málo"- tedy spíše drobnou náplast než hlavní trofej. Ale je to zpráva šířená kolem půlnoci, tudíž se jí dá věřit asi jako meteorologům.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

Porotci měl na vybranou mezi dvěma tábory. Divácké hlasování, které se přesně trefilo i do mého vkusu, vyneslo z hraných soutěžních filmů nejvýše maďarský film noir se shrekovským patologem v hlavní roli nazvaný Pátrání.

Naopak v hlasování zahraničních kritiků vyhráli právě Karamazovi, následování ruským Zajatcem a německým Dr. Alemánem. Žádné jednotné vodítko tudíž neexistuje a jedinou výhodu představuje fakt, že tajenku rozluštíme asi o hodinku dříve než televizní diváci.

Ceremoniál se totiž z technických důvodů předtáčí a pak vysílá "v přímém přenosu", který, jak vidno, zase tak úplně přímý není. Na Oscarech bývá podobné zpoždění několikavteřinové a dává pojistku pro případ, že by někdo z pódia použil nedejbůh nekorektní výraz z jadrného slovníku South Parku.

Ve Varech se spíše pojišťují pro případ, že by Christopher Lee alias Saruman z Pána prstenů, který dostane cenu prezidenta festivalu, zopakoval svůj takřka fantastický, dvouhodinový monolog - i když lepší one man show ještě žádná česká televize nevysílala.

Ale musí zbýt prostor ještě na čestné ocenění pro Ivana Passera, k jehož poctě se na festivalu natáčela anketní zdravice coby náhrada ze sestřih z režisérových děl, k nimž se těžko sháněla práva.

A vyhlašování vítězů doplní poprvé vzpomínka na zemřelé filmaře, kterou festival uvádí po vzoru oscarové tradice. Český lev, kam by patřila především, na ni pro samou legrací pořád nenašel místo a čas.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

Najdete na iDNES.cz