Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů počtvrté: Zpívání v dešti

  11:29aktualizováno  11:29
Obyčejný stan se může na filmovém festivalu v Karlových Varech změnit za pár minut z pusté zbytečnosti ve vyhledávané útočiště. Zprvu to vypadalo spíš na Bosé nohy v parku.

43. MFFKV - dívka se kryje novinami před deštěm. | foto: Petr Topič, MF DNES

Batůžkáři byli malebně rozloženi na trávníků a do stanu, kde pro ně mexický klasik a Buňuelův přítel Arturo Ripstein pořádal neformální setkání, jich dorazilo sotva do mariáše. Nakonec si prý hlouček věrných odvedl do ústraní.

Ale sotva se obloha zatáhla, stan připomínal uprchlický tábor. Zpívání v dešti postihlo i nezdolnou skupinu Čechomor, ba i neznámého šamana, který v půl páté ráno pod balkonem mohutnou kantilénou vzýval návrat slunce O sole mio. Marně.

Jak houstl déšť, zahustila se přímou úměrou nálada ve festivalovém paláci Thermal. Lid divácký se zamíchal mezi lid pracující, pronikl i na vstřícnou slovenskou veselici, odkud oproti původní dezinformaci, za niž se tímto omlouvám, nevoněly halušky, nýbrž klobásky.

A spolu s invazí fanoušků se objevily i stesky. Třeba že za dva dny vybojovali zájemci vstupenky na jediný film, že se mění klientela, neboť v mládežnickém stanu se místo tradičních nezávisláků kupí - cituji - manekýnové, metrosexuálové, vypulírované platinové panenky a šampóni. A že prý se festival přiklání ke komerci.

Ale existují i místa, kam šamponová vlna nedolehla. Třeba na večírku artové distribuční společnosti Aerofilms vládli roztomile ulítlí velikonoční zajíčci. A ráno začalo stejně roztomile českou soutěžní novinkou Děti noci, která do zarudlých očí drsných kritiků vehnala i slzičku a rázem se vyšvihla mezi dosavadní favority.

Jiří Mádl s Marthou Issovou v ní působí jako kterýkoli jímavý pár nočňátek, o něž se zakopává v nočním křoví kolem Thermalu, a navíc stoprocentně nekomerčně - až by jim dal člověk poslední korunu a vlastní spacák.

Třeba se jim to stane na dnešním večírku Dětí noci, který ovšem zdaleka není jediný. Příjemné setkání nejen duchovního rázu jako vždy slibuje ekumenická porota a další zpívání v dešti zvěstuje akce časopisu Variety na počest evropských filmů podpořená také stanicí HBO.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Najdete na iDNES.cz