Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka z Varů naposledy: Festival je světový, tudíž plný aktivistů

  10:41aktualizováno  10:41
Pořád existuje asi tak šest škarohlídů, kteří zatvrzele opakují, že si karlovarský filmový festival na světovost jenom hraje. Že na hvězdném koberci, po němž se o víkendu prošli poslední hosté, trousí slámu z bot a že ústřicemi maskuje, jak je ve skutečnosti malý, provinciální a dětinský až k smíchu nebo k pláči.

43. MFFKV - Robert De Niro pózuje před tiskovou konferencí - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Není to pravda. A to přesto, že výzdoby zbavený festivalový palác Thermal v neděli připomínal spíše zjizvený uprchlický tábor před generálním úklidem a město se změnilo ve spící hrad Šípkové Růženky, zatímco v Cannes či Benátkách se najde otevřená kavárna - světe, div se - i mimo festival.

Nicméně světovost do Varů dávno dorazila a platí se za ni tvrdě: čelistí ztuhlou od zdvořilých úsměvů početných chvil, kdy člověk v duchu počítá do sta a krotí se, aby váženou celebritu neposlal do háje.

Hvězdy už k nám nejezdí jen kvůli filmům. Vozí s sebou totéž, co na festivalové Riviéry: poselství, kázání, aktivistické výzvy. To je dnešní daň za vstupenku do velkého filmového světa.

. Mirka z Varů

Internetový glosář filmové kritičky deníku MF DNES Mirky Spáčilové věnovaný filmovému festivalu v Karlových Varech

V tom malém se tlachá o filmech u piva. Ale čím světovější pel na akci usedne, tím silnější je zřejmě nutkání titánů k zásadním projevům. Když na karlovarské půdě přednesla Sharon Stone svůj dnes již památný třeskutý mírový manifest, braly to rozesmáté davy jako zpestření, bezděčnou recesi srovnatelnou s frázemi, které papouškují snaživé holčičky na soutěžích krásy.

Jenže z výjimky se pomalu stává pravidlo. Ani Robert De Niro, slavný představitel drsných mafiánů, se nevyhnul něžné americké pohádce o zlém Bushovi a hodném Obamovi, který znamená "naději pro Ameriku a pro celý svět".

Jeho kolega Danny Glover si místo Smrtonosné zbraně připravil ještě hrozivější kalibr: přednášku o rasismu, Tanzanii, rozvojových programech, Chávezovi, Martinu Lutheru Kingovi, zaměstnanosti či konci demokracie v Hollywoodu. A půvabná Saffron Burrowsová si přisadila mimo jiné feminismem, což některé její rozohněné ctitele zchladilo, jako kdyby se z dráždivých koktejlek převlékla do vytahaných tepláků.

U chápavého přikyvování hereckým výronům navíc škola festivalové diplomacie nekončí. Jak se chovat třeba u večeře s delegací ruského válečného filmu právě v den, kdy se v Praze podepsala smlouva o americkém radaru? Stačí jeden horlivec a z opatrné debaty o neškodném borůvkovém koláči se může stát bomba Malakov.

Umělecký aktivismus je zkrátka v módě, zuří na všech světových festivalech a Vary si na něj zvykají taky; po svém. Což znamená, že lidé z bývalého východního bloku hledí na západní nadšenecké stoupence Fidela Castra se shovívavou útrpností vlastní neblahé zkušenosti - a těší se, až přijede někdo normální.

Třeba Arnold Schwarzenegger hlásající, že kouření sice škodí, ale upřít kvůli tomu ve filmu doutník třeba Winstonovi Churchillovi je pitomost.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz