Jiří Bartoška a oceněný Theodor Pištěk na festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška a oceněný Theodor Pištěk na festivalu v Karlových Varech | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vary posedmé: Lenin ve stanu a houbičkový úlet

  • 0
Festival se pomalu vzpamatovává z bouřlivého čtvrtka, kdy i prudký liják z temných mračen hluboce zaostával za sociální bouří, kterou rozpoutal Oliver Stone.

Režisér známý v kuloárech též pod přezdívkou Lenin vskutku nelení, k četným rekordům minulých dní přidal další: je nejagilnější. Sotva dokončil politické školení o zlé Americe a hodném Sovětském svazu, vyrazil v limuzíně na inspekci do stanového městečka. Zřejmě očekával cosi na způsob uprchlického tábora, leč na žádné zubožené otrhance prahnoucí po chlebu a revoluci tu nenarazil; vesměs byli v kině.

Mirka Spáčilová z Varů

POPRVÉ: Horečka páteční noci s Travoltou pod dekou

PODRUHÉ: Sobota vyladěná na erotickou strunu

POTŘETÍ: Vzhůru na Woodstock, zíráním na internet se ztrácí pohlaví

POČTVRTÉ: Kdo měl hrát Popelku a kam mizel Travolta

POPÁTÉ: Oliver Stone v garáži a Čechomor na stupních vítězů

POŠESTÉ: Autor Čety v samoobsluze, dámy dokumentu na výši

Nejjímavější okamžiky přinesla pocta kostýmnímu výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi - a nejen na jevišti, kde přijímal cenu za přínos kinematografii. Nejprve okouzlila láskyplnost, s níž Pištěk a filmový Salieri neboli F. Murray Abraham pomáhali do schodů svému příteli a spolupracovníkovi z oscarového Amadea, kameramanu Miroslavu Ondříčkovi. A po ceremoniálu zase Pištěkova reakce, když jej fotografové požádali o pózování s trofejí: "Jistě, klidně bez ceny, ale jedině s manželkou. Moje žena u toho musí být."

Nejzajímavější postřeh ze setkání s hercem Abrahamem přidal festivalový prezident Jiří Bartoška. Objevili totiž shodnou divadelní zkušenost: jednak oba hráli Salieriho, pouze v rozdílné čtyř a tříhodinové verzi, jednak ztvárnili stejnou postavu Kopřivy v dramatu Václava Havla Largo desolato.

Vlastní nej přinesly i poslední dva snímky soutěže hraných děl, která se již uzavřela. Ruská Hanba byla nejtíživější, neboť vyprávěla o vdovách po námořnících (nejen) z ponorky Kursk. A zdaleka nejpodivnější úlet zaznamenala britská Pole v Anglii, v nichž se skupinka přeživších z historické bitvy vydá společně na pivo. Do hostince nikdy nedojdou, zato se jim do cesty připletou halucinogenní houbičky. Film působí, jako by jejich účinek vyzkoušel také režisér, a na konci filmu si stejně připadá i divák.

Nejveselejší nicméně den před vyhlášením vítězů zůstává fakt, že alespoň v hlasování publika vedou jediné dvě komedie, které se do soutěže vloudily. Jak si stojí u porotců, nikdo netuší, protože ti jsou tradičně nejmlčenlivější; ústa zamkli i svým rodinným příslušníkům.