Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka Spáčilová: Sex ve městě se topí v slzách

  0:15aktualizováno  0:15
Ze svižného seriálu se na plátně stala pomalá sladkobolná nuda. Ale vtipné bonmoty dost zachrání. Proměnu série postihly tři věci, které se stát neměly. Jaké?

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriálu - New York (září 2007) | foto: Profimedia.cz

Zaprvé, svižné dvacetiminutové epizody skočily rovnou do rozsahu dvou a půl hodiny, aniž změnily stavbu a styl vyprávění.

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriáluZadruhé, na takovou plochu nemá film ani obsah. Co se stane? Carrie a její pan Božský pokračují na houpačce typu svatba ano – ne – ano; Charlotte je v manželství nebesky šťastná, Miranda naopak čelí první manželské krizi a dobrodějku smíchu Samanthu začne štěstí ve zlaté kleci s jediným mužem nudit.

Trailer k filmu Sex ve městě

Zatřetí, dámy ovládla překvapivá plačtivost. Což je s podivem ve smyšlence i v realitě. Se zralostí věku by měly velkoměstské intelektuálky na zdravě cynickém nadhledu získávat, jenže naopak zdětinštěly. Pocit druhé ufňukané puberty samozřejmě umocňuje i nadbytečná délka: v seriálové epizodě vyšla jedna sladkobolná chvilka na deset vtipů, ve filmu je poměr místy skoro obrácený. Což legendu u fanoušků poškodí a v očích těch, kdo Sex ve městě potkají poprvé, ji neobhájí.

Večeře na nahém těle
Z filmu Sex ve městěNaštěstí alespoň dialogy jsou i nadále vesměs perlivé, bonmoty sladké a situace vděčně potrhlé, počínaje valentýnskou večeří na nahém těle a konče zaručeně zdravým americkým jogurtem pašovaným do noblesní mexické restaurace v kabelce od Prady.

Jenže film potřebuje víc nežli mechanický sled situací: ryze televizní zůstala nejen struktura příběhu, nýbrž také aranžování, snímání a pointování jednotlivých scén.

Premiéra filmu Sex ve městě - Kristin DavisPremiéra filmu Sex ve městě - Kim CattrallPremiéra filmu Sex ve městě - Cynthia NixonPremiéra filmu Sex ve městě - Sarah Jessica Parker a Jennifer Hudson

Možná i muž v kině, natožpak žena a ctitelka fenoménu by to snáze překousli, kdyby se děj měl oč opřít. Jenže celá ústřední zápletka kolem zpackané svatby, kterou už stokrát použily jiné romantické komedie, je řiďounká a slabounká jako závoj po prababičce.

Co hůř, vroubí ji záběry jako z telenovely: mobil pomalu padající z ruky zrazené nevěsty, zlomené růže na zemi, zkrátka zničehožnic se dlouholetá učebnice moderní ženy mění ve vypelichanou sbírku melodramat.

Sarah Jessica Parkerová
alias Carrie v Lettermanově noční show
(anglicky)

Díkybohu existují i okamžiky, kdy se lovkyně mužů a značkových hadříků připomenou ve staré dobré formě. Hned po úvodním střihovém shrnutí minulých (seriálových) událostí a postav dostane místo vtipná zkratka se šatnou snů v novém bytě či jadrná licitace na dražbě šperků.

Z filmu Sex ve městěJeště nabídka sňatku, suše antiromantická až na zabití, se drží dávno rozdaných karet páru nynějších čtyřicátníků – jenže ten se pak začne chovat neorganicky, jako kdyby do Sexu ve městě přešel omylem z teenagerovské romance.

Zároveň nad obsahem počíná vítězit styl, což opět v televizi křičí méně, a posedlost módou, jež seriál jen rozkošně kořenila, si nárokuje místo v první řadě. Zmizely i občasné kariérní narážky, zjednodušeně vzato dámy už snad ani nepracují, jen řeší.

Z filmu Sex ve městěVtipně, slzavě i líbivě bruslí na tenkém ledě bonmotů, jež jsou pochopitelné coby obrana před sebeshozením a zklamáním; potěší hrou s jazykem, když třeba před dítětem nahradí slovo "milování" krycím "malováním". Náhradní líbánky v Mexiku, kde Parkerová až výstražně předvede unavené a nešlechtěné známky stáří, se pak znovu nadechnou k zábavné dámské jízdě.

Pohled do sálu
Jenže v souhrnu se celovečerní Sex ve městě podobá více skupinové terapii než komedii. Obraz, jak parta ženských umí donekonečna probírat, převracet a rozpitvávat totéž, může náhodné panice v sále vyděsit. A ostatní se ptají, kam mizí část sebeironie, jíž bývaly podobné sedánky v seriálu prošpikovány?

Sex ve městěSe závěrem totiž očisty smíchem ubývá pod korouhví sebeobviňování, sebeuvědomování, moudření, odpouštění a pouček, kterak se "posunout ve vztahu dál" ke štěstí. Pod nákladem vážně míněných banalit bídně hyne nejeden žert, což je věčná škoda. Ubrat na pláči plus hodinku času, Sex ve městě by prokoukl.

K hodnocení lze přidat deset procent buď při sledování doma na DVD s partou kamarádek a růžovým sektem, nebo v kině při pohledu do sálu – skladba a reakce publika jsou opravdu unikátní.

Na pražské speciální předpremiéře připomínali, že takhle narváno měli naposled roku 2004 na Deník Bridget Jonesové. Ale to je opravdu daleko lepší film: řemeslem i nadsázkou, která má vždy navrch nad slzami.

Sex ve městě
USA, režie Michael Patrick King, hrají Sarah Jessica Parkerová, Kim Cattrallová, Kristin Davisová, Cynthia Nixonová, Chris Noth, Jennifer Hudsonová, titulky, 148 minut.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz