Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka Spáčilová: Sex ve městě se topí v slzách

  0:15aktualizováno  0:15
Ze svižného seriálu se na plátně stala pomalá sladkobolná nuda. Ale vtipné bonmoty dost zachrání. Proměnu série postihly tři věci, které se stát neměly. Jaké?

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriálu - New York (září 2007) | foto: Profimedia.cz

Zaprvé, svižné dvacetiminutové epizody skočily rovnou do rozsahu dvou a půl hodiny, aniž změnily stavbu a styl vyprávění.

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriáluZadruhé, na takovou plochu nemá film ani obsah. Co se stane? Carrie a její pan Božský pokračují na houpačce typu svatba ano – ne – ano; Charlotte je v manželství nebesky šťastná, Miranda naopak čelí první manželské krizi a dobrodějku smíchu Samanthu začne štěstí ve zlaté kleci s jediným mužem nudit.

Trailer k filmu Sex ve městě

Zatřetí, dámy ovládla překvapivá plačtivost. Což je s podivem ve smyšlence i v realitě. Se zralostí věku by měly velkoměstské intelektuálky na zdravě cynickém nadhledu získávat, jenže naopak zdětinštěly. Pocit druhé ufňukané puberty samozřejmě umocňuje i nadbytečná délka: v seriálové epizodě vyšla jedna sladkobolná chvilka na deset vtipů, ve filmu je poměr místy skoro obrácený. Což legendu u fanoušků poškodí a v očích těch, kdo Sex ve městě potkají poprvé, ji neobhájí.

Večeře na nahém těle
Z filmu Sex ve městěNaštěstí alespoň dialogy jsou i nadále vesměs perlivé, bonmoty sladké a situace vděčně potrhlé, počínaje valentýnskou večeří na nahém těle a konče zaručeně zdravým americkým jogurtem pašovaným do noblesní mexické restaurace v kabelce od Prady.

Jenže film potřebuje víc nežli mechanický sled situací: ryze televizní zůstala nejen struktura příběhu, nýbrž také aranžování, snímání a pointování jednotlivých scén.

Premiéra filmu Sex ve městě - Kristin DavisPremiéra filmu Sex ve městě - Kim CattrallPremiéra filmu Sex ve městě - Cynthia NixonPremiéra filmu Sex ve městě - Sarah Jessica Parker a Jennifer Hudson

Možná i muž v kině, natožpak žena a ctitelka fenoménu by to snáze překousli, kdyby se děj měl oč opřít. Jenže celá ústřední zápletka kolem zpackané svatby, kterou už stokrát použily jiné romantické komedie, je řiďounká a slabounká jako závoj po prababičce.

Co hůř, vroubí ji záběry jako z telenovely: mobil pomalu padající z ruky zrazené nevěsty, zlomené růže na zemi, zkrátka zničehožnic se dlouholetá učebnice moderní ženy mění ve vypelichanou sbírku melodramat.

Sarah Jessica Parkerová
alias Carrie v Lettermanově noční show
(anglicky)

Díkybohu existují i okamžiky, kdy se lovkyně mužů a značkových hadříků připomenou ve staré dobré formě. Hned po úvodním střihovém shrnutí minulých (seriálových) událostí a postav dostane místo vtipná zkratka se šatnou snů v novém bytě či jadrná licitace na dražbě šperků.

Z filmu Sex ve městěJeště nabídka sňatku, suše antiromantická až na zabití, se drží dávno rozdaných karet páru nynějších čtyřicátníků – jenže ten se pak začne chovat neorganicky, jako kdyby do Sexu ve městě přešel omylem z teenagerovské romance.

Zároveň nad obsahem počíná vítězit styl, což opět v televizi křičí méně, a posedlost módou, jež seriál jen rozkošně kořenila, si nárokuje místo v první řadě. Zmizely i občasné kariérní narážky, zjednodušeně vzato dámy už snad ani nepracují, jen řeší.

Z filmu Sex ve městěVtipně, slzavě i líbivě bruslí na tenkém ledě bonmotů, jež jsou pochopitelné coby obrana před sebeshozením a zklamáním; potěší hrou s jazykem, když třeba před dítětem nahradí slovo "milování" krycím "malováním". Náhradní líbánky v Mexiku, kde Parkerová až výstražně předvede unavené a nešlechtěné známky stáří, se pak znovu nadechnou k zábavné dámské jízdě.

Pohled do sálu
Jenže v souhrnu se celovečerní Sex ve městě podobá více skupinové terapii než komedii. Obraz, jak parta ženských umí donekonečna probírat, převracet a rozpitvávat totéž, může náhodné panice v sále vyděsit. A ostatní se ptají, kam mizí část sebeironie, jíž bývaly podobné sedánky v seriálu prošpikovány?

Sex ve městěSe závěrem totiž očisty smíchem ubývá pod korouhví sebeobviňování, sebeuvědomování, moudření, odpouštění a pouček, kterak se "posunout ve vztahu dál" ke štěstí. Pod nákladem vážně míněných banalit bídně hyne nejeden žert, což je věčná škoda. Ubrat na pláči plus hodinku času, Sex ve městě by prokoukl.

K hodnocení lze přidat deset procent buď při sledování doma na DVD s partou kamarádek a růžovým sektem, nebo v kině při pohledu do sálu – skladba a reakce publika jsou opravdu unikátní.

Na pražské speciální předpremiéře připomínali, že takhle narváno měli naposled roku 2004 na Deník Bridget Jonesové. Ale to je opravdu daleko lepší film: řemeslem i nadsázkou, která má vždy navrch nad slzami.

Sex ve městě
USA, režie Michael Patrick King, hrají Sarah Jessica Parkerová, Kim Cattrallová, Kristin Davisová, Cynthia Nixonová, Chris Noth, Jennifer Hudsonová, titulky, 148 minut.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz