Z filmu Nic proti ničemu

Z filmu Nic proti ničemu | foto: Artcam

GLOSA: O amatérismu a filmu, který pohrdá diváky a kritikům se posmívá

  • 31
Od dob bratrů Lumierů se filmaři snažili dělat svou práci co možná nejlíp. Poslední dobou se však šíří móda snímků, jež řemeslem záměrně pohrdají, chyby vydávají za přednost, amatérský ráz za průkopnictví – a diváky, co netleskají, za měšťáky hodné leda tak Ordinace v růžové zahradě. Jako Nic proti ničemu.

Snímek Petra Marka je přesně typ filmu, jenž může mít půvab na studentské půdě v buřičském věku. Jenže autor už překročil Kristova léta a dokonce sám učí. Pak riskuje, že se záměrná neumělost jeho snímku dá chápat též jako alibi – vždy může tvrdit, že i technické kiksy měl v plánu. Spíš se v ní však tají dojemná snaha dokazovat si věčné rebelské mládí živené spikleneckými fanoušky proti mase "komerčáků".

To je ovšem stavění umělých barikád. I vysmívaný většinový divák snese barevně nevyrovnaný či rozostřený obraz, "cukací" střih a nesrozumitelně sejmutý zvuk, pokud mají svůj účel a smysl; jinak za brak právem odmítá platit. Totéž platí o hercích: působit "jako ochotnicky" vyžaduje vysokou míru profesionality a vyrábět trapno jen pro samu zábavu z trapna, bez mrazivého přesahu a la Hoří, má panenko, není revoluční; pouze pohodlné. Gesto pro nic za nic.

Z filmu Nic proti ničemu
Z filmu Nic proti ničemu

Děj filmu Nic proti ničemu vychází z čistě modelové situace: do kempu přijíždí skupina podivínských ztracenců, mnozí pod lživou identitou či záminkou, a všichni s krkolomnou motivací, totiž na sraz adoptovaných. Na jejich jednání nelze uplatnit ani základní logiku, což by nevadilo v případě crazy komedie, jenže se hraje moralita. Vedeni nesmyslnými pohnutkami se hrdinové nechovají absurdně, jen hloupě; a když se přidá operetní záměna nápadníků, laciný omyl s pedofilem a neméně levná symbolika, dostává film nádech buranské frašky s moravskou intonací.

Přitom však má nepopiratelnou sílu – ač ji paradoxně tlumí oním neumětelským provedením – coby studie jedné velké marné schůze, jež ve jménu pozitivní ideje projde ponižujícím hlasováním, odhalováním "vetřelců", jejich lustrací a závěrečnou bizarní štvanicí. Spolkaření pod ironickým drobnohledem by filmu klidně vybojovalo vyšší hodnocení – kdyby netrval na dětinské urážce velkých filmařů, že síla i švanda tkví v neobratnosti.

Z filmu Nic proti ničemu

Nad snímkem Nic proti ničemu si zkrátka člověk povzdechne, že by bylo fajn potkat v českém filmu zase jednou normálního hrdinu a tvůrce, který umí vyjádřit, co chce říct, bez módního vzdoru. Mimochodem, ono posměšné věnování v úvodu filmu adresované mně a Paulu McCartneymu beru jako poctu; a něco mi říká, že ani sir Paul se z toho nezhroutí.