Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirka Spáčilová o dokumentu

  13:32aktualizováno  13:32
Festival je krásná věc, ale ošidná: na pár dní totiž vzbudí iluzi, že dokument znamená středobod světa, že je pěstován, hýčkán a ceněn, že i jemu patří pódia, květiny a trofeje. Jenže jak vypadá všední den dokumentu? V kinech se hraje málokdy, a pokud se takové výjimky urodí, sami tvůrci jako by se báli nazvat své dílo dokumentem.

"Je to prostě film," říkají často - naposledy třeba Miroslav Janek o Nachových plachtách. Někdy se o čistém dokumentu opravdu mluvit nedá - Noční hovory s matkou, vítězný snímek Jana Němce z videosekce festivalu v Locarnu, zdobí tak zvláštní stylizace, že se dá stěží žánrově zařadit.

Někteří další filmaři, zvláště ti, kterým se materiál rozrostl pod rukama a je jim líto každého záběru, se zase schovávají pod okrasná pojmenování jako filmová báseň či dokumentární esej. Na druhé straně se jim nelze divit: jak jinak mají na sebe upozornit? Vždyť dokumenty zatím nemají přístup do filmové soutěže Český lev a televizní ceny, které mají tuhle kategorii zahrnout, se blíží teprve k nultému, zkušebnímu ročníku.

Televize tvoří vůbec zvláštní kapitolu. V komerčních stanicích se dokument objeví vzácně a pokud už tam prorazí, zpravidla jde o portrét masově známé hvězdy. Jediné spolehlivé odbytiště tedy zůstává v České televizi, jenže současně s povděkem tvůrců slyší obrazovka veřejné služby i jejich stesky.

Na to, že zasazuje rozličné látky i formy do stejných "okének" řízených minutami. Že dává přednost cyklům před jednorázovými "kousky". Že takzvané spotřebitelské dokumenty, dejme tomu o cestování nebo o zdraví, které mají diváci raději než "velké umění", zjednodušují vkus publika i filmařské řemeslo. Leckdy ale naopak sami autoři jménu dokumentu ubližují, když vydávají za dokument kdejakou tuctovou publicistiku: dvě tři "mluvící hlavy", pár fotografií z alba, obraz dnešní krajiny, tklivá hudba, komentář ... Ale to nestačí.

Paradoxem dokumentů zůstává, že z role popelek vystupují na královský trůn jen tehdy, když se něco děje. Možná smutným, leč příznačným příkladem jsou současné události datované od útoku na Ameriku 11. září. Rázem totiž zrodily strmý vzestup nabídky i poptávky: mezinárodní televizní trhy jsou zaplaveny dokumenty o islámu, terorismu či etnografii. Z ležáků se přes noc staly hity, z menšinové podívané atraktivní pořady pro hlavní vysílací časy.

Jestli platí úsloví, že všechno zlé je i k něčemu dobré, dokumentaristé by se mohli vrátit k podstatě své profese, tedy od her na eseje, na umění pro umění, k autorskému svědectví.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz