Mireille Mathieu za svůj život napsala téměř tisícovku písní.

Mireille Mathieu za svůj život napsala téměř tisícovku písní. | foto: Profimedia.cz

Šansoniérka Mireille Mathieu rodinu nezaložila, má za ni své fanoušky

  • 5
Když vystupovala v roce 1967 v pražské Lucerně, byla čerstvým objevem. Nyní přijíždí francouzská šansoniérka Mireille Mathieu už jako nezpochybnitelná legenda. Její koncert v pražském Kongresovém centru je vyprodaný.

Před téměř padesáti lety to byl jeden ze záchvěvů postupného uvolňování atmosféry a důkazů, že život zpoza železné opony může najít svou cestičku i k nám. „Ještě před rokem byla neznámou dělnicí v Avignonu. Její rodina žila skromně, Mireille má dvanáct sourozenců,“ neopomněli si autoři filmového týdeníku přisadit v komentáři k záběrům, kterak mladá černovláska vystupuje z letadla.

Zmíněný komentář byl samozřejmě ideologicky zabarvený, ale v podstatě nebyl daleko od pravdy. Mireille Mathieu skutečně pocházela z poměrně nuzných poměrů. Narodila se v roce 1946 v rodině avignonského kameníka a byla typickým poválečným dítětem, její matka kupříkladu do jihofrancouzského Avignonu přišla o dva roky dříve coby uprchlík z válkou zkoušeného Dunkerku.

Dvě tři desky za rok

V době, kdy mladá zpěvačka přijela poprvé do Prahy, uplynul teprve rok od vydání její debutové desky En Direct de L’Olympia (Živě v Olympii). Navzdory zdání nešlo o koncertní, nýbrž studiové album. Názvem se však odkazovalo k jejímu vystoupení v pařížské Olympii v prosinci 1965, které následovalo po triumfu v amatérské pěvecké televizní soutěži, v níž uspěla o měsíc dřív.

Velice záhy se stala senzací a dá se říct, že i mezinárodní superstar. To si však tvrdě odpracovala, až do konce 80. let jela v zápřahu. Každý rok vydávala desku, výjimkou však nebyly ani dvě a někdy i tři nahrávky ročně. Některá vydání byla určena přímo pro země jako Německo, Japonsko či Kanadu. V polovině sedmdesátých let Mathieu vydala dokonce „živák“ v Libanonu. Pro potřeby zahraničních trhů neváhala opustit rodnou francouzštinu, a tak natočila téměř tři stovky písní v němčině a další anglicky, španělsky či italsky. Dosavadní diskografie Mireille Mathieu je neuvěřitelná – pětasedmdesát studiových alb, šest živých nahrávek, tři desítky kompilací a celkem k tisícovce písní. Zatím s poslední francouzskou deskou Noël přišla zpěvačka loni. Celkem dosud Mathieu celosvětově prodala na sto třicet milionů alb a pětapadesát milionů singlů.

Od Las Vegas po Čínu

Pracovní nasazení si však vybralo daň ve zpěvaččině osobním životě. Mireille Mathieu se nikdy nevdala a nemá děti. I když, daň možná není ten správný termín. V rozhovoru před dvěma lety připustila, že šlo o dobrovolné a vědomé rozhodnutí. „Nezaložila jsem rodinu, rodinou jsou pro mě moji fanoušci. Byla to jasná volba, protože neustále cestuji. Ale samozřejmě se těším ze svých neteří a synovců,“ cituje zpěvačku francouzské vydání magazínu Closer. Navíc jako dítě z velké rodiny viděla, jakou práci obnáší být matkou. Své soukromí si však Mathieu přísně střeží.

„Samozřejmě jsem měla a mám své lásky. Ale můj privátní život je tajemnou zahradou,“ zdůraznila zpěvačka.

Co není tajemstvím, jsou její partneři hudební. Mireille Mathieu si sice nikdy nezazpívala s Édith Piaf, kterou obdivovala, zato však sdílela pódium s velikány, jakými jsou Paul Anka, Tom Jones, Julio Iglésias nebo její rodák Charles Aznavour. Ten si svou pražskou koncertní premiéru odbyl teprve letos v dubnu, mimochodem na stejném místě, kde bude v neděli zpívat i Mathieu.

Na své návštěvě v Hollywoodu se potkala s Elvisem Presleym a v Las Vegas si zazpívala s Deanem Martinem a Frankem Sinatrou. Její hudba překračovala všechny hranice, takže vystupovala také se Sborem Rudé armády a stala se první západní zpěvačkou, která koncertovala v Číně a v čínštině taky výjimečně nahrávala.

Do Československa zavítala ještě v polovině 80. let, kdy dvakrát koncertovala v Praze a na festivalu Bratislavská lyra.

Dychtivá touha po vstupenkách

Nyní tedy Mireille Mathieu přijíždí coby zralá dáma, v létě oslavila sedmdesáté narozeniny. Přitom se zdá, že je stále ve formě. Jako dyslektik a násilně přeučený levák to neměla snadné, dokonce na základní škole musela opakovat ročník. Nicméně Mathieu disponuje skvělou pamětí a údajně dodnes na koncertech nepotřebuje nápovědu. Přitom obrazovku s jedoucím textem i vlastních písniček běžně používají třeba světové rockové hvězdy.

V pražském Kongresovém centru by měla Mathieu představit své nejlepší skladby, jakými jsou mimo jiné Mon credo, Qu’elle est belle nebo Mon bel amour d’été. Doprovázet ji bude dvanáctičlenný orchestr.

Koncert byl už dlouho dopředu beznadějně vyprodaný. Zájem o vstupenky však neutuchá – ceny, které se nabízejí na internetu, jdou do tisícikorun a nabídka nevyužitých lístků, respektive zoufalá poptávka těch, kteří si je nepořídili včas, je prakticky jedinou „diskusí“ na facebookové stránce koncertu. Mireille Mathieu prostě i v roce 2016 táhne, jako by jí znovu bylo dvacet a byla u nás poprvé.