Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zrušilo soutěž na pořadatele Ekofilmu a hledá nového

  14:59aktualizováno  14:59
Ministerstvo životního prostředí zrušilo soutěž na organizátora mezinárodního filmového festivalu Ekofilm pro roky 2012 až 2014 a vypsalo novou. Zájemci se mohou hlásit do 26. července.

Herec Jaroslav Dušek byl již potřetí průvodcem festivalu Ekofilm | foto: David VeisČTK

Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že v projektech přihlášených do původní soutěže vypsané v březnu nevidělo jasnou vizi a posun k divácké atraktivitě. Za tři roky chce do festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví investovat devět milionů korun.

Festival se v posledních letech odehrával v Českém Krumlově, projekce byly k vidění i v dalších jihočeských městech, udržení místa ale není podmínkou soutěže.

"Z předložených projektů není jasná vize, nutnost změn a posun do oblasti úspěšných filmových a společenských akcí určených divákům," vysvětlilo ministerstvo zrušení výběrového řízení a dodalo, že posudky nechalo zpracovat čtyřmi experty na kinematografii.

Vítěz soutěže bude pořádat tři následující ročníky festivalu. Ministerstvo očekává, že naváže na tradici Ekofilmu a dosáhne úspěchu na mezinárodní úrovni. "Vítěz může festival uspořádat v lokalitách dle vlastního uvážení, nicméně v souladu se směrnicí a přílohami výzvy. Žadatelem může být právnická osoba, které je založena k nepodnikatelským účelům, například občanské sdružení nebo příspěvková organizace, kromě nadací a nadačních fondů," uvedl úřad. Do soutěže se mohou přihlásit i ti, kteří se o organizaci festivalu ucházeli ve zrušené výzvě.

Ekofilm 2004

Ekofilm 2004 - Promítání filmu Tatínek v rámci festivalu Ekofilm 2004

Z devíti nabízených milionů z rozpočtu Státního fondu životního prostředí chce MŽP nabídnout 3,5 milionu letos, tři příští rok a 2,5 v roce 2014, přičemž má postupně růst spoluúčast pořadatele na konání akce. V roce 2014 by tak stát měl platit nanejvýš 71 procent uznatelných nákladů v maximální výši 2,5 milionu korun.

Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a je nejstarším filmovým festivalem svého druhu v Evropě. Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International. V posledních letech se Ekofilm konal vždy na podzim v Českém Krumlově. Loni si velkou cenu odvezl britsko-německý snímek Království lesa režiséra Jana Hafta. Porota ho vybrala z 59 soutěžních titulů, které postoupily do finále.

U festivalových návštěvníků měl největší ohlas český film o herci Jaroslavu Duškovi Když kámen promluví, který natočil Viliam Poltikovič. Herec byl v posledních letech průvodcem Ekofilmu. Projekce v Českých Budějovicích, Třeboni, Českém Krumlově a v Kinobusu Ekofilmu navštívilo 7 000 diváků.

Filmy na přehlídku dosud přihlásilo 35 zemí, mimo jiné Jihoafrická republika, Šalamounovy ostrovy či Ekvádor. Nejvíce filmů přihlásilo Německo, celkem 48, čeští autoři přihlásili 46 snímků.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz