Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo nemá peníze pro orchestry a divadla

  11:20aktualizováno  11:20
Na program resortu kultury na podporu symfonických orchestrů, který loni pro činnost v regionech poskytl třinácti tělesům alespoň 15 milionů korun, není podle ředitele Pražské komorní filharmonie Ilji Šmída v rozpočtu na letošek ani koruna. V podobné situaci jsou i divadla, pro něž měla být ve státním rozpočtu na rok 2001 vyčleněna částka 45 milionů korun.
Ministr kultury podle zdrojů z parlamentních kuloárů sklidil kritiku, když při projednávání rozpočtu nepožadoval pro některé programy v návrhu rozpočtu žádné finance; někteří poslanci mu vytýkali, že nechával "bojovat" ostatní místo sebe. Pavel Dostál to vysvětloval tak, že je lepší programy alespoň otevřít a později hledat případné zdroje.

Šmíd v této souvislosti naznačil, že lobbing, který byl v uplynulých dvou letech úspěšný, pro letošek výsledek nepřinesl. Podobně vidí situaci i ředitel Národního divadla v Brně Mojmír Weimann. "Poslanci již takto situaci zachraňovali poněkolikáté a bohužel se to tentokrát už nepodařilo," míní.

"Kultura je skandálně bita," prohlásil dále Šmíd. Ministerstvo se nicméně podle neoficiálních informací daných Asociaci ředitelů symfonických orchestrů má pokusit podpořit alespoň čtyři z hudebních těles, které jsou obecně prospěšnými společnostmi. V rámci přesunů prostředků ve vlastním resortu prý ministerstvo hledá i prostředky pro oblast divadelní.

"Jedeme na doraz, vnitřní úspory již nejsou možné. Rozhodně by se to projevilo na repertoáru," říká Weimann o situaci Národního divadla v Brně. Na jeho financování se většinově podílí zřizovatel - tedy město Brno. "Příspěvek ze strany města zůstane stejný jako loni, zhruba 140 milionů korun," upřesnil Weimann. Dodal, že chybějící částka od státu, která loni činila přibližně 7,2 milionu korun, by byla přesto pro divadlo velkou ztrátou. V případě, že ministerstvo najde ve svém rozpočtu alespoň pět milionů pro brněnské divadlo, bude podle něj situace řešitelná.

Divadelníci chtějí, aby se na financování divadel s regionální působností podílely i kraje. "Problematiku živého umění, tedy divadel a symfonických orchestrů, narozdíl od muzeí, knihoven a galerií ve vztahu k novým krajům legislativa vůbec neřeší," upozornil Weimann. Dodal ale, že krajské rozpočty nyní sotva stačí pokrýt činnost samotných krajských úřadů.

"Ministru kultury se nepodařilo přesvědčit členy vlády, aby bylo na financování kultury víc peněz," komentovala ministerská mluvčí Dita Fuchsová vyjádření Pavla Dostála k poklesu výdajů na kulturu. Podle Fuchsové nebudou prostředky nejen na financování regionální činnosti divadel a symfonických orchestrů, ale ani na integrovaný systém ochrany památek. Zatímco v roce 1999 činily výdaje na kulturu 0,77 procenta výdajů státního rozpočtu, tedy skoro o pětinu více než v roce 1998, rozpočet na letošní rok ve výši 4,74 miliardy korun představuje jen 0,75 procenta.

Ve zprávě o naplňování státní kulturní politiky, kterou včera od ministra kultury dostala vláda, se o klesajících výdajích státního rozpočtu na kulturu hovoří jako o jednom z nesplněných cílů. "Uspokojivé by bylo jedno procento. V zemích EU je to mezi jedním a dvěma procenty státního rozpočtu," řekla Fuchsová.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Najdete na iDNES.cz