Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo kultury je na chvostu vládních priorit, přijde o miliardy

  15:56aktualizováno  15:56
Pokud by rozpočet ministerstva kultury v příštích letech měl dostat podobu, jakou ve středu schválila vláda, resort by pravděpodobně mohl financovat jen své příspěvkové organizace a činnost církví. Těm by státní příspěvek distribuovaný přes rozpočet ministerstva kultury náležel ještě několik let po případném schválení restitucí.

Ministryně kultury Alena Hanáková | foto: ČTK

V letech 2013 až 2015 by se rozpočet ministerstva kultury měl oproti letošním 8,4 miliardy korun snížit až na pouhých 6,5 miliardy korun v roce 2015.

Pokud by vedení úřadu nepřišlo s výraznou změnou ve financování svých příspěvkových organizací, z rozpočtu by nezbylo nic na podporu živého umění, kulturních aktivit menšin či památkové programy. Ministerstvo ale zatím sumy navržené vládou nechce příliš komentovat.

"Se snížením rozpočtu se snažíme nějak vyrovnat. Ale platí, že na základě těchto částek vypracuje ministerstvo kultury návrh rozpočtu na rok 2013 a výhled na roky 2014 a 2015, včetně požadavků na případné změny návrhu rozpočtu, a předloží je ministerstvu financí do 31. července," uvedla mluvčí ministerstvo kultury  Markéta Ševčíková.

Na příští rok výhled počítá se sumou 6,9 miliardy a pro rok 2014 s 6,7 miliardy korun. To jsou ale částky bez případných zdrojů z evropských fondů. Ministerstvo kultury v letošním roce například má ve svém rozpočtu celou miliardu z těchto peněz. Částka 6,5 miliardy odpovídá rozpočtu, s nímž ministerstvo kultury hospodařilo v letech 2004 a 2005.

Výrazné úspory se dotkly resortu už letos. Ministerstvo kultury sice v tomto roce hospodaří s rozpočtem 8,4 miliardy korun a suma je o miliardu vyšší než loni, rozdíl však tvoří právě peníze z evropských fondů, které jsou určeny na konkrétní projekty, především na opravu památkových objektů. Loni na tyto projekty šlo 330 milionů.

Na kulturu šlo méně už letos

Strukturální fondy ale počítají se spolufinancováním ve výši 15 procent ceny celého projektu. A to v případě až miliardového objemu ceny všech aktuálně rozjetých projektů činí kolem 150 milionů korun, které musejí jít z rozpočtu ministerstva kultury.

Komentář ministerstva kultury

Podle mluvčí ministerstva kultury Markéty Ševčíkové je informace o tom, že by případné snížení rozpočtu mělo "odnést" právě živé umění, nepřesná. "Tato oblast je pro ministerstvo nesmírně důležitá, zahrnuje koneckonců velmi významné příspěvkové organizace, ministerstvem zřizované (Národní divadlo, Česká filharmonie etc.) V rámci vedení ministerstva kultury navíc ještě vůbec neproběhla diskuse o tom, kterých oblastí (resp. odborů) by se mělo případné krácení finančních prostředků týkat."

Ministerstvo kultury s dalším navyšováním rozpočtu počítat nemůže. "Je pravda, že vláda Petra Nečase deklarovala a deklaruje, že je vládou rozpočtové odpovědnosti a za předpokladu, že se bude šetřit ve všech dalších resortech, nelze očekávat, že by právě ministerstvo kultury mohlo počítat s výrazným navyšováním rozpočtu. Ať už ale bude finanční situace jakákoliv, ministerstvo kultury vždy dostojí svým závazkům, plynoucím ze zákona a bude všemožně pečovat jak o tuzemské kulturní dědictví, tak o oblast živého umění," uzavřela Ševčíková.

Ministerstvo kultury proto muselo šetřit a rozhodlo se peníze ubrat tam, kde ministři kultury dlouhodobě sklízejí kritiku za podfinancování, tedy v živé kultuře. Kráceny jsou letos i peníze na knihovny, pro profesionální divadla a orchestry i na památkové programy.

V rozpočtu ministerstva kultury jsou významnou položkou výdaje na činnost církví, v letošním rozpočtu to bylo 1,4 miliardy korun. Největší podíl v rozpočtu je ale suma určená na tři desítky příspěvkových organizací. Letos byla navýšena z loňských 4,2 miliardy na 5,3 miliardy; 850 milionů z této sumy jde na rekonstrukce budov, ale zvýšil se i příspěvek na provoz těchto organizací o 226 milionů korun.

Vyjádření ministryně Aleny Hanákové se iDNES.cz nepodařilo získat, protože je právě v Poslanecké sněmovně, kde probíhá jednání o církevních restitucích. Ministryně Hanáková si do dolní komory parlamentu údajně nebere mobilní telefon.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz