Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milý modrý pásovec novou Věc Makropulos nespasí

  9:47aktualizováno  9:47
V pražském Divadle na Vinohradech měla v pořadí již pátou premiéru hra Karla Čapka Věc Makropulos - "prapremiéra" se tu odehrála před více než osmdesáti pěti lety, kdy Čapek v divadle působil jako dramaturg - a byla zároveň i premiérou světovou.

Divadlo na Vinohradech - z inscenace Věc Makropulos | foto: Hynek Glos

Režie se ujal dramatik David Drábek, který tíhne spíše k nekonformnímu výkladu dramatické látky. V době svého vzniku představovala Věc Makropulos autorovu významnou polemiku s pozitivistickým inženýrským optimismem 19. století a s jeho sny o dlouhověkosti chápané jako jakési dobro "o sobě". Jenomže to, jestli jsme žili dobrý život, závisí na obsahu, jaký mu dáme, a navíc, co je pouhý prostředek, nemůže být cílem. Takové je zhruba poslání hry.

Zdá se, že právě v dnešní době, která by život chtěla hédonisticky prodlužovat donekonečna, představuje Čapkovo dílo významné memento. Režisér Drábek se při všem pochopitelném krácení na anatomii dramatu neprovinil nijak výrazně - podíváme-li se na středoškolský tahák, zůstalo "vše" zachováno… I scéna je překvapivě "klasická", pracovna-kancelář dr. Kolenatého i hotelový pokoj Emilie Marty, který připomíná prvorepublikové filmy (palmy, bizarní "masožravý" lustr).

Hlavní postavu ztvárnila Daniela Kolářová. Po jejích několika velice výrazných kreacích - například v Bernhardových dramatech - zažíváme u Emilie Marty (až) Eliny Makropulos ze všeho nejvíc rozpaky.

Máme pocit, že představitelka ženy desítek tváří nemá při svém spíše graciézním než živelném temperamentu na to přesvědčit nás, že její postava při vší únavě a zdánlivém bytí nad věcí v sobě nese celou divokou minulost. Ostatní postavy spíše zakřiknutě statují - což překvapuje především u Ivana Řezáče (advokát dr. Kolenatý), ale platí to jak o Prusovi (Jaromír Meduna), tak i o představitelích mladých mužských postav.

Ne tajemství, ale tajemno
Jaroslav Kepka u vyžilého a přestárlého aristokrata Maxe Hauka-Šendorfa protivně přehrává operetní patos. Relativně nejvěrohodnější postavou tak zůstává Kristina Lucie Štěpánkové, která v závěru pálí recept osobního lékaře Rudolfa II. na "nesmrtelnost", i když i u ní se občas objeví přehnanost a křeč.

Těžko říci, do jaké míry by případnému novému výkladu Věci Makropulos prospělo větší "zdnešnění", v čem a také jak, neboť pro případné šance Čapkovy hry na nesmrtelnost vidíme skoro devadesát let po jejím vzniku vážný handicap: protikladem problémů, které Čapek mistrně nastoluje a proplétá, není tajemství (smyslu života například), ale tajemno obestírající minulost operní divy a hlásání o využití (a zneužití) elixíru Rudolfova lékaře.

Svoji bezradnost se režisér nejspíš snaží zakrýt a překrýt kratochvilnými vstupy. Objevuje se, jako narážka na R. U. R., robot, ale především obrovitý modrý pásovec jako domácí mazlíček Emilie - služka při jednom z jeho venčení zpívá dobový šlágr Jarky Mottla Hledám děvče na neděli. Je to docela milé, ale samo o sobě - málo.

KAREL ČAPEK - Věc Makropulos
Divadlo na Vinohradech, Praha. Režie David Drábek j.h., scéna Martin Chocholoušek. Kostýmy Zuzana Krejzková. Hudba Darek Král.
Hodnocení: 50 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz