Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milovaná vstává z hrobu a hledá lásku

  13:48aktualizováno  13:48
- Příběh se odehrává na konci minulého století v americkém státě Ohio, v době, když už černoši, pokud se vykoupili z otroctví, mohli žít jako svobodní lidé.

V černošské osadě poblíž Cincinnati žije bývalá otrokyně Sethe se svou dcerou Denver. Před osmnácti lety uprchla se svými dětmi ze Šťastného domova, usedlosti bílého učitele v Kentucky , který je nelidsky týral a mučil. V Ohiu konečně poznala na osmadvacet dní skutečně svobodný život, vše však skončilo, když ji její majitel objevil a chystal se vzít si zpátky, co mu patří. Zoufalá Sethe se pokusila zabít své děti, aby raději skončily v nebi, než aby si prožily stejné peklo jako ona.

Nejmladší dcera zemřela, rodině se však podařilo zůstat v Ohiu. Od té doby pronásledoval Sethin dům duch mrtvé dcery, oba synové to už časem nevydrželi a utekli. Sethe tak žila už jen se svou dcerou Denver, snášela s odevzdáním svůj osud a marně čekala na ztracené děti a manžela, kterému se z otroctví nepodařilo uprchnout.

Do takovéto situace přijede Paul D., Sethin dávný přítel, také utečenec ze Šťastného domova. Události z minulosti se začínají rázem vracet, objevují se noční můry plné vzpomínek na bičování, mučení, veřejné popravy a také na mrtvou dceru.

Jednoho odpoledne se objeví u jejich domu zcela vyčerpaná dívka, jediné, co je schopna říci, je své jméno - Milovaná. Postupně vyjde z útržkovytých vzpomínek najevo, že se jedná o zabitou dceru, která si přišla pro lásku své matky. Ti, co zemřeli ošklivou smrtí, (v tomto případě pilou podříznutý krk) vstávají ze země, praví černošká pověst.

Sethe začne po čase tráveným s Milovanou chřadnout a vážně onemocní, až se jí ženy z vesnice rozhodnou pomoci a vyrazí zpívat gospely před její dům. Milovaná se šíleným šklebem zmizí stejně záhadně, jako se objevila. Sethe podruhé ztratila svou dceru.

Milovaná je nejen filmem o rasismu a nesmyslné segregaci, ale také o svobodě volby a důsledcích, které z ní plynou. Sethe zažila peklo od bílých rasistů a chtěla, aby alespoň její děti byly svobodné a mohly žít šťastně. I když to všechno nakonec dopadlo zcela jinak, než jak si přála, nikdy svého rozhodnutí nelitovala. Sama sice nebyla šťastná, ale dala alespoň takovou šanci svým dětem.

Po technické stránce není v podstatě Milované co vytknout. Nápaditá režie, dramatická kamera a dynamický střih výborně vykreslují tíživou atmosféru filmu. Přesvědčují i velmi dobré herecké výkony (Oprah Winfreyová byla za svou roli nominována na Oscara a Zlatý glóbus).

Za velkou, a snad jedinou výraznou, slabinu filmu považuji neúnosně dlouhou stopáž. Po úvodní našlapané půlhodině následuje určité rozmělnění, které vytrvá až do vzdáleného konce. Z natočeného materiálu by se jistě dal vytvořit výborný film, režisér však vytvořil dlouhý, ale pouze dobrý snímek .

Milovaná (Beloved) - USA. Režie: Jonathan Demme, kamera: Tak Fujimoto, scénář: Ako Sua Busiaová, Richard LaGravenese a Adam Brooks podle románu Tony Morrisonové, hrají: Oprah Winfreyová, Danny Glover, Thandie Newtonová, Kimberley Eliseová a další. Distribuce: Falcon, titulky. Přístupný od 15 let.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz