Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milovaná vstává z hrobu a hledá lásku

  13:48aktualizováno  13:48
- Příběh se odehrává na konci minulého století v americkém státě Ohio, v době, když už černoši, pokud se vykoupili z otroctví, mohli žít jako svobodní lidé.

V černošské osadě poblíž Cincinnati žije bývalá otrokyně Sethe se svou dcerou Denver. Před osmnácti lety uprchla se svými dětmi ze Šťastného domova, usedlosti bílého učitele v Kentucky , který je nelidsky týral a mučil. V Ohiu konečně poznala na osmadvacet dní skutečně svobodný život, vše však skončilo, když ji její majitel objevil a chystal se vzít si zpátky, co mu patří. Zoufalá Sethe se pokusila zabít své děti, aby raději skončily v nebi, než aby si prožily stejné peklo jako ona.

Nejmladší dcera zemřela, rodině se však podařilo zůstat v Ohiu. Od té doby pronásledoval Sethin dům duch mrtvé dcery, oba synové to už časem nevydrželi a utekli. Sethe tak žila už jen se svou dcerou Denver, snášela s odevzdáním svůj osud a marně čekala na ztracené děti a manžela, kterému se z otroctví nepodařilo uprchnout.

Do takovéto situace přijede Paul D., Sethin dávný přítel, také utečenec ze Šťastného domova. Události z minulosti se začínají rázem vracet, objevují se noční můry plné vzpomínek na bičování, mučení, veřejné popravy a také na mrtvou dceru.

Jednoho odpoledne se objeví u jejich domu zcela vyčerpaná dívka, jediné, co je schopna říci, je své jméno - Milovaná. Postupně vyjde z útržkovytých vzpomínek najevo, že se jedná o zabitou dceru, která si přišla pro lásku své matky. Ti, co zemřeli ošklivou smrtí, (v tomto případě pilou podříznutý krk) vstávají ze země, praví černošká pověst.

Sethe začne po čase tráveným s Milovanou chřadnout a vážně onemocní, až se jí ženy z vesnice rozhodnou pomoci a vyrazí zpívat gospely před její dům. Milovaná se šíleným šklebem zmizí stejně záhadně, jako se objevila. Sethe podruhé ztratila svou dceru.

Milovaná je nejen filmem o rasismu a nesmyslné segregaci, ale také o svobodě volby a důsledcích, které z ní plynou. Sethe zažila peklo od bílých rasistů a chtěla, aby alespoň její děti byly svobodné a mohly žít šťastně. I když to všechno nakonec dopadlo zcela jinak, než jak si přála, nikdy svého rozhodnutí nelitovala. Sama sice nebyla šťastná, ale dala alespoň takovou šanci svým dětem.

Po technické stránce není v podstatě Milované co vytknout. Nápaditá režie, dramatická kamera a dynamický střih výborně vykreslují tíživou atmosféru filmu. Přesvědčují i velmi dobré herecké výkony (Oprah Winfreyová byla za svou roli nominována na Oscara a Zlatý glóbus).

Za velkou, a snad jedinou výraznou, slabinu filmu považuji neúnosně dlouhou stopáž. Po úvodní našlapané půlhodině následuje určité rozmělnění, které vytrvá až do vzdáleného konce. Z natočeného materiálu by se jistě dal vytvořit výborný film, režisér však vytvořil dlouhý, ale pouze dobrý snímek .

Milovaná (Beloved) - USA. Režie: Jonathan Demme, kamera: Tak Fujimoto, scénář: Ako Sua Busiaová, Richard LaGravenese a Adam Brooks podle románu Tony Morrisonové, hrají: Oprah Winfreyová, Danny Glover, Thandie Newtonová, Kimberley Eliseová a další. Distribuce: Falcon, titulky. Přístupný od 15 let.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz