Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milostný trojúhelník rabína, kněze a krásné blondýny

  15:50aktualizováno  15:50
Jake a Brian jsou svobodní, pohlední a úspěšní mladí muži z módní newyorské čtvrti Upper West Side. Už od dětství jsou nejlepšími kamarády. Poklidná idyla jejich spokojených životů vezme za své ve chvíli, kdy se do města vrátí jejich dávná společná kamarádka Anna. Oba se do ní zamilují a letité přátelství nezadržitelně přerůstá v lítý souboj o srdce vyvolené dívky. Už tak chaotickou situaci milostného trojúhelníku navíc komplikuje fakt, že Jake je rabín a Brian katolický kněz.

Před několika lety se scénárista Stuart Blumberg svěřil se svým nápadem natočit film o knězích a rabínech uznávanému mladému herci Edwardu Nortonovi - oba se znali už od společných studií na univerzitě v Yale. Norton byl nadšen a Blumberg napsal první verzi scénáře. “Připomněl mi dobré filmy o milostných trojúhelnících, třeba Jules a Jim nebo Vysíláme zprávy,” říká Norton. “Byl zábavný a nepodobal se ničemu, co jsem kdy viděl,“ dodal.

Norton a Blumberg se dohodli, že si budou snímek sami produkovat a Norton se zhostí role katolického kněze Briana Finna. Pro herce, který má za sebou několik obtížných rolí, představovala hlavní role v romantické komedii novou zkušenost. “Co ho znám, komika mu šla vždycky náramně,” tvrdí o Nortonovi Blumberg - oba si kdysi zahráli v komediálním představení, které sami napsali.

Až postupem času se Norton, který si režii zkusil už v divadle, rozhodl, že bude film taky režírovat. “Za tak krátký čas jsem pracoval s tolika neuvěřitelnými režiséry a všichni mi byli dobrými učiteli,” vysvětluje Norton.

Ačkoli Norton do té doby natočil pouze šest snímků, pracoval s velikány jako Woody Allen, David Fincher či Miloš Forman, kterého v novém filmu obsadil do roličky otce Havla. “Všichni mi říkali, že až se mi bude chtít natočit film, mám do toho jít při první příležitosti,“ dodal Norton.

RABÍN, KNĚZ A
KRÁSNÁ BLONDÝNA

režie Edward Norton
producenti Hawk Koch
Edward Norton
Stuart Blumberg
scénář Stuart Blumberg
kamera Anastas Michos
střih Malcolm Campbell
hudba Elmer Bernstein
hrají Ben Stiller
Edward Norton
Jenna Elfmanová
Eli Wallach
Anne Bancroftová
Miloš Forman
Holland Taylorová

Rabín, kněz a
krásná blondýna - premiéry

kina 24. 8. 2000
video
půjčovny

3/2001

DVD 4/2001
Snímek Rabín, kněz a krásná blondýna se natáčel v newyorské čtvrti Upper West Side, kam Stuart Blumberg svůj scénář o dvou duchovních a jedné krásné manažerce zasadil. Filmaři chtěli předvést New York v celé jeho letní kráse; proto natáčeli na dvojnásobném počtu exteriérů, než by odpovídalo průměrnému snímku se srovnatelnou délkou natáčení.

Recenze
Romance neurazí, víra okouzluje

Je naprosto pochopitelné, proč zdejší distributor americké romantické komedie Keeping The Faith změnil její název zcela od základu. Kdo by se hrnul na titul uváděný s doslovným překladem Uchovejte si víru? Český název Rabín, kněz a krásná blondýna zní atraktivněji, opisuje přesně rozložení sil v nezvyklém milostném trojúhelníku a naznačuje i typ zábavy, o kterou půjde.

Nicméně pravdou zůstává, že bez onoho prvku víry by zůstal režijní debut herce Edwarda Nortona v podstatě standardní, byť vkusnou a vlídnou romancí, jež dramaturgicky doplácí na snaživé hledání happy endu. Co ji z téhle známé žánrové rodinky vyděluje, není ani Nortonova režie (uměřená, nenápadná, duchem tradiční), ani výtečné, leč předvídatelné herecké výkony ústřední trojice. Nad běžným modelem stojí slovy nepostižitelná, velmi nakažlivá nálada spontánní radosti i smutku, a hlavně nezvykle samozřejmé pojetí víry - víry stejně přirozené jako spánek či dýchání.

Rabín (uhrančivý Ben Stiller) i kněz (sladce bezbranný Norton, jenž v tragikomické opičce líčí celý příběh náhodnému barmanovi) totiž představují sympatickou rebelii uvnitř důstojných církví. Nezpochybňují podstatu náboženství, nýbrž strnulost prostředků; víra je pro ně nádherným klukovským dobrodružstvím a jejich profese příležitostí, jak získat lidi pro vážnou věc nevážnými metodami. V rytmu grotesky tak obřad křižování zlehčí animace, sedm hříchů se učí podle filmu s Bradem Pittem, v kostele se zpívá či soutěží o zájezd na Bahamy... "Rozneslo se, že je ve městě nová estráda, a brzy bylo nabito," konstatují hrdinové s nadšením, které odzbrojí i některé vyděšené církevní hodnostáře.

Rabín a kněz, normální mladíci, co si zahrají košíkovou a jdou na pivo, představují "Boží komando" či "Boží poradce" moderní generace v černých kožených bundičkách. S pohledem k nebesům vtipkují, že "šéf je přísný" a zda neměl stvořit svět "už do čtvrtka"; jeden prožívá kuriózní erotické sny, druhý přirovnává sex k zážitku "když jsme v hokeji porazili Rusy". Ta naprostá, okamžitá důvěrnost s lehce sebeironickým nadhledem, kde nic není tabu, ani knězův celibát, ani nájezdy lačných židovských nevěst na rabína, pojí nejen oba muže, ale i jejich dávnou kamarádku z dětství, jež se po letech vrací coby půvabná, tvrdá obchodnice. A divák, jenž si hrdiny zamiloval, se předem leká nevyhnutelného rozkolu - platonická školní "trojka" v dospělosti sotva přežije.

Když se dva duchovní pastýři, nadto nejbližší přátelé, poperou ve svatostánku o blondýnku, je to zábava jistě vděčná, provázená současně laskavým soucitem. A nebýt dívčina přiznání, přišel by Norton o svůj nádherný, zhrzeně bolestínský výstup. Nicméně hry lásky tu mají menší kouzlo než víra plná opravdovosti a humoru.

Ben Stiller (vlevo) a Edward Norton.

Edward Norton (vlevo), Jenna Elfmanová a Ben Stiller.

Jenna Elfmanová se dívá dalekohledem.

Ben Stiller a Lisa Edelsteinová.

Edward Norton and Jenna Elfmanová v restauraci.

Jenna Elfmanová and Edward Norton.

Ben Stiller and Jenna Elfmanová.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz