Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milostný bestseller Žár lásky se prohnal i Prahou

  2:52aktualizováno  2:52
Německého spisovatele Feriduna Zaimoglu (1964) nelze přehlédnout. Má turecké jméno a kořeny, ale hlavně dobře píše - jeho romány mají nadšené kritiky a zvláštně podmanivý jazyk.

Feridun Zaimoglu - Praha (květen 2008) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Zejména ten poslední, romance ze současnosti Liebesbrand, Žár lásky. Ten hrdinu žene za osudovou ženou z místa na místo, včetně Prahy.

Je osudová láska mýtus, či realita?
Je to otázka pocitů a víry, všichni toužíme po někom, kdo v nás probudí skryté síly. Osudová láska není pohádkou pro dospělé, mnoho mužů našlo ženu svého života. Což není záruka - nemůžete ji zamknout ani uvěznit, ale i když vás opustí, nějak vám zůstane.

A jak se taková žena pozná?
Jeden podlehl krásným řasám, jiného zaujala na druhý pohled. Třetí nedokázal vysvětlit, proč je to ona, ale ihned to věděl - a musel o ni bojovat, přesvědčovat ji a čekat na ni. Pokaždé, když o takové ženě muži mluví, vypadnou z naučených rolí, které nás učí být opatrnými. Samozřejmě se každý den nezamilováváme, ale pokud se velká láska objeví, přijímáme ji okamžitě, se všemi důsledky. Opětovně to zažívám.

Je v západním světě, který emoce spíš skrývá, než projevuje, těžší zažít "žár lásky"?
David, hrdina mého románu, sice říká, že na Západě zdegeneroval a zkazil se: "Znal jsem jiskry zapalovače, ale žádný žár v srdci, o orientálním zbožňování ženy jsem neměl ani tušení." Ale myslí to ironicky, chce zůstat stranou okázalého milostného divadla. Stejně jako já nemá rád efekty a křiklavé barvy, nevěří na temperament a vysoké teploty. A přesto horečně sleduje lásku. I v historii západní literatury najdeme skvělé romance - vlastně ty nejkrásnější příběhy jsou ty milostné.

Román začíná reálnou autobusovou katastrofou. Co se vlastně stalo?
Bylo to v Turecku a má matka, žena předtuch, měla špatný pocit. Dostali jsme místa úplně vzadu, ale kvůli intuici mé matky jsme trvali na výměně. Autobus byl vyprodaný, ale hodinu před odjezdem matka nakonec získala místa ve středu busu. Při cestě jsem sledoval hodiny za kabinou řidiče, a tak vím, kdy se to stalo: minutu po třetí. Řidič usnul na tříproudové silnici a v plné rychlosti se srazil s nákladním vozem. Patnáct lidí mrtvých, pětadvacet těžce raněných. Lidé, kteří seděli na našich původních místech, uhořeli. Ta scéna má v knize symbolický význam - katapultuje Davida z dosavadních vztahů, přinutí ho začít něco nového. Možná je to skutečnost, ale možná horečka, velký sen o lásce.

V románu má důležitou roli Praha. Proč jste si ji vybral?
Asi budu za hloupého turistu, ale podle mne je Praha nádherné město - nezajímá mě ani tak Franz Kafka či hřbitovy, ale lidé, lehce distancovaní. Nachodil jsem kilometry pražskými ulicemi, bez průvodce a jakékoli přípravy, jen se svým zápisníkem. Nechal jsem město na sebe působit - a cítil zvláštní náladu. Okamžitě jsem věděl, že se Praha objeví v mém románu.

Svou prvotinu o turecké menšině v Německu jste nazval Kanak Sprak. Kdo je vlastně Kanak?
Původně to byla německá nadávka, ale postupně se to obrátilo - slovo se stalo bojovnou identifikací, ke které se přihlásila část turecké a kurdské mládeže. V kanakštině vznikaly komedie, filmy i hip hop. Omílané tvrzení, že jsme roztrženi mezi kulturami a nikam nepatříme, neplatilo - ukázalo se, že máme svou vlastní, jedinečnou identitu.

Stále jste trochu Kanakem?
Ano, patřím ke Kanakům, ale nevím, kým budu za pět deset let - snad bude přiléhavější "německý autor tureckého původu". Nakonec nejde o charakteristiky a nálepky. Pro mě jako spisovatele jsou mnohem důležitější slova, jazyk a chuť vyprávět.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Najdete na iDNES.cz