Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miloš Urban vydává Lorda Morda, horor ze starého Josefova

  3:33aktualizováno  3:33
"Oznamuje se láskám vašim, že právě vyšel historicko-hysterický, existenciálně-politický horor Lord Mord. Četba jen na vlastní nebezpečí," píše se na stránkách spisovatele, překladatele a redaktora Miloše Urbana.

Plakát ke knize Lord Mod spisovatele Miloše Urbana | foto: Argo

Jestli bude Lord Mord podobným čtením jako Urbanovo Sedmikostelí nebo jeho Hastrman, za nějž získal v roce 2002 cenu Magnesia Litera, přibude čtenářů, kteří si navíc koupí nějakého Váchala, a čtenářek, které si nalakují nehty na černo a přidají se k nějaké gothické partičce. Určitě ale přibude obyvatel Prahy, kteří se budou bát chodit večer uličkami Josefova.

Josefov byl totiž na sklonku devatenáctého století odsouzen k asanaci podobně jako život lehkých holek, které se tu prodávaly. Hrabě Arco, hlavní postava Urbanova románu,  se rozhodl zachránit z Josefova alespoň jediný dům. Kolem něj však obchází židovské strašidlo, vraždící monstrum nazývané Masíčko. Do vyděšené Prahy přijíždí nevšedně krásná dívka a hrabě Arco má rázem i jiné zájmy než dům na Josefově a problém se strašidlem.

Při četbě Lorda Morda vystupují čtenáři před očima nejenom temné obrazy židovské Prahy, ale i mrtvolné postavy z Schikanederových obrazů, golemův stín i temné Hlaváčkovy básně, jež tenkrát ještě ani nebyly napsané. Dekadence však už vládla napříč uměleckými žánry a byla hlavním životním pocitem.

Morbidita, mysticismus, pesimismus, mučení, bezvýchodnost. To, co je dnes módní pro mladé vyznavače stylu gothic, bylo tenkrát pro mnohé životním názorem. U Miloše Urbana to však obvykle nebývá jen móda - ne víc, než je nutné pro vytvoření kulisy temně vypointovaného příběhu.

"Dívám se, jak dějiny pádí kolem. Nechávám je jít, co s nimi jiného. A potom se naskytne okamžik, kdy lze něco udělat. Zasáhnout do nich," píše Urban. A tohle přesně dělá. Na pozadí temných dějin Prahy přelomu devatenáctého a dvacátého století rozehrává příběh postav, které myslí se zkušeností člověka ze století jednadvacátého. Jako by byly Urbanovy knihy odkojené televizními horory.

"Horor, vraždy, hrůza, která se tam děje, to jsou prostředky, jež udržují čtenářovu pozornost a nutí ho rychle otáčet stránky dál. Myslím si, že hororové romány nemusí být jenom lehké žánrové čtení," vysvětloval Urban svoji fascinaci tímto žánrem.

Miloš Urban však není jen velmi dobře prodávaným autorem hororových románů. Kromě psaní povídek, divadelních her a novel i překládal. A jeho knihy vyšly v němčině, španělštině, holandštině, maďarštině či ruštině. Výtvarně má Urbanovy knihy, které vycházejí u nakladatelství Argo, na starosti Pavel Růt a naprosto v souladu s duchem temného románu je doplňuje lebkami, stvůrami a umrlčíma očima. Tak přichází děsivý Lord Mord.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz