Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miloš Urban vydává Lorda Morda, horor ze starého Josefova

  3:33aktualizováno  3:33
"Oznamuje se láskám vašim, že právě vyšel historicko-hysterický, existenciálně-politický horor Lord Mord. Četba jen na vlastní nebezpečí," píše se na stránkách spisovatele, překladatele a redaktora Miloše Urbana.

Plakát ke knize Lord Mod spisovatele Miloše Urbana | foto: Argo

Jestli bude Lord Mord podobným čtením jako Urbanovo Sedmikostelí nebo jeho Hastrman, za nějž získal v roce 2002 cenu Magnesia Litera, přibude čtenářů, kteří si navíc koupí nějakého Váchala, a čtenářek, které si nalakují nehty na černo a přidají se k nějaké gothické partičce. Určitě ale přibude obyvatel Prahy, kteří se budou bát chodit večer uličkami Josefova.

Josefov byl totiž na sklonku devatenáctého století odsouzen k asanaci podobně jako život lehkých holek, které se tu prodávaly. Hrabě Arco, hlavní postava Urbanova románu,  se rozhodl zachránit z Josefova alespoň jediný dům. Kolem něj však obchází židovské strašidlo, vraždící monstrum nazývané Masíčko. Do vyděšené Prahy přijíždí nevšedně krásná dívka a hrabě Arco má rázem i jiné zájmy než dům na Josefově a problém se strašidlem.

Při četbě Lorda Morda vystupují čtenáři před očima nejenom temné obrazy židovské Prahy, ale i mrtvolné postavy z Schikanederových obrazů, golemův stín i temné Hlaváčkovy básně, jež tenkrát ještě ani nebyly napsané. Dekadence však už vládla napříč uměleckými žánry a byla hlavním životním pocitem.

Morbidita, mysticismus, pesimismus, mučení, bezvýchodnost. To, co je dnes módní pro mladé vyznavače stylu gothic, bylo tenkrát pro mnohé životním názorem. U Miloše Urbana to však obvykle nebývá jen móda - ne víc, než je nutné pro vytvoření kulisy temně vypointovaného příběhu.

"Dívám se, jak dějiny pádí kolem. Nechávám je jít, co s nimi jiného. A potom se naskytne okamžik, kdy lze něco udělat. Zasáhnout do nich," píše Urban. A tohle přesně dělá. Na pozadí temných dějin Prahy přelomu devatenáctého a dvacátého století rozehrává příběh postav, které myslí se zkušeností člověka ze století jednadvacátého. Jako by byly Urbanovy knihy odkojené televizními horory.

"Horor, vraždy, hrůza, která se tam děje, to jsou prostředky, jež udržují čtenářovu pozornost a nutí ho rychle otáčet stránky dál. Myslím si, že hororové romány nemusí být jenom lehké žánrové čtení," vysvětloval Urban svoji fascinaci tímto žánrem.

Miloš Urban však není jen velmi dobře prodávaným autorem hororových románů. Kromě psaní povídek, divadelních her a novel i překládal. A jeho knihy vyšly v němčině, španělštině, holandštině, maďarštině či ruštině. Výtvarně má Urbanovy knihy, které vycházejí u nakladatelství Argo, na starosti Pavel Růt a naprosto v souladu s duchem temného románu je doplňuje lebkami, stvůrami a umrlčíma očima. Tak přichází děsivý Lord Mord.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz