Miloš Urban vydává Lorda Morda, horor ze starého Josefova

  3:33aktualizováno  3:33
"Oznamuje se láskám vašim, že právě vyšel historicko-hysterický, existenciálně-politický horor Lord Mord. Četba jen na vlastní nebezpečí," píše se na stránkách spisovatele, překladatele a redaktora Miloše Urbana.

Plakát ke knize Lord Mod spisovatele Miloše Urbana | foto: Argo

Jestli bude Lord Mord podobným čtením jako Urbanovo Sedmikostelí nebo jeho Hastrman, za nějž získal v roce 2002 cenu Magnesia Litera, přibude čtenářů, kteří si navíc koupí nějakého Váchala, a čtenářek, které si nalakují nehty na černo a přidají se k nějaké gothické partičce. Určitě ale přibude obyvatel Prahy, kteří se budou bát chodit večer uličkami Josefova.

Josefov byl totiž na sklonku devatenáctého století odsouzen k asanaci podobně jako život lehkých holek, které se tu prodávaly. Hrabě Arco, hlavní postava Urbanova románu,  se rozhodl zachránit z Josefova alespoň jediný dům. Kolem něj však obchází židovské strašidlo, vraždící monstrum nazývané Masíčko. Do vyděšené Prahy přijíždí nevšedně krásná dívka a hrabě Arco má rázem i jiné zájmy než dům na Josefově a problém se strašidlem.

Při četbě Lorda Morda vystupují čtenáři před očima nejenom temné obrazy židovské Prahy, ale i mrtvolné postavy z Schikanederových obrazů, golemův stín i temné Hlaváčkovy básně, jež tenkrát ještě ani nebyly napsané. Dekadence však už vládla napříč uměleckými žánry a byla hlavním životním pocitem.

Morbidita, mysticismus, pesimismus, mučení, bezvýchodnost. To, co je dnes módní pro mladé vyznavače stylu gothic, bylo tenkrát pro mnohé životním názorem. U Miloše Urbana to však obvykle nebývá jen móda - ne víc, než je nutné pro vytvoření kulisy temně vypointovaného příběhu.

"Dívám se, jak dějiny pádí kolem. Nechávám je jít, co s nimi jiného. A potom se naskytne okamžik, kdy lze něco udělat. Zasáhnout do nich," píše Urban. A tohle přesně dělá. Na pozadí temných dějin Prahy přelomu devatenáctého a dvacátého století rozehrává příběh postav, které myslí se zkušeností člověka ze století jednadvacátého. Jako by byly Urbanovy knihy odkojené televizními horory.

"Horor, vraždy, hrůza, která se tam děje, to jsou prostředky, jež udržují čtenářovu pozornost a nutí ho rychle otáčet stránky dál. Myslím si, že hororové romány nemusí být jenom lehké žánrové čtení," vysvětloval Urban svoji fascinaci tímto žánrem.

Miloš Urban však není jen velmi dobře prodávaným autorem hororových románů. Kromě psaní povídek, divadelních her a novel i překládal. A jeho knihy vyšly v němčině, španělštině, holandštině, maďarštině či ruštině. Výtvarně má Urbanovy knihy, které vycházejí u nakladatelství Argo, na starosti Pavel Růt a naprosto v souladu s duchem temného románu je doplňuje lebkami, stvůrami a umrlčíma očima. Tak přichází děsivý Lord Mord.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

V Itálii se chudé rodiny běžně zbavovaly nejmladšího dítěte, říká autorka

Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio

V šedesátých letech se chudé a početné rodiny v Itálii běžně vzdávaly svého nejmladšího člena. Dítěti chtěly zajistit...

RECENZE: Čtvrtá Aristokratka je bláznivější, ale Boček se motá v kruhu

Záběr ze zkoušek hry Poslední aristokratka

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Dlouhý název nese nejnovější pokračování oblíbené série spisovatele...

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

Najdete na iDNES.cz