Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když nacisté nutili Havla prodat Barrandov, přemýšlel na Havlově

  9:07aktualizováno  9:07
Jezdily tam herečky Lída Baarová, Nataša Gollová, vracel se sem i tajemník prezidenta Háchy či pražský primátor Karel Baxa. Nová kniha redaktorky MF DNES Krystyny Wanatowiczové Miloš Havel - český filmový magnát mapuje život strýce prezidenta Václava Havla a přináší i spoustu nových informací o Havlově na Vysočině.

Miloš Havel (v bílém saku bez klobouku) na společném snímku na Havlově s malým Milošem a Václavem Havlem (větší z chlapců). Vlevo s šátkem je herečka Nataša Gollová. | foto: Archiv Knihovny Václava HavlaMAFRA

"Rodina tam trávila letní měsíce, podzimní hony a někdy i Vánoce. Ještě jim tam patří hájenka, ale mají k ní ztížený přístup," říká Krystyna Wanatowiczová.

Jezdil Miloš Havel na Havlov už v době dětství, chodil tam někdy i do školy?
Miloš a jeho bratr Václav Maria Havel (otec prezidenta Václava Havla - pozn. red.) jezdili na Havlov od roku 1908, kdy bylo toto rodinné sídlo vybudováno. Do školy chodili v Praze. Na rozdíl od budoucího prezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana, kteří na Havlově žili v letech 1945 až 1947 a navštěvovali základní školu ve Žďárci.

Fotogalerie

V jakém období Miloš Havel nejvíce jezdil na Havlov a kdy tam byl naposled?
Rodina tam trávila letní měsíce, podzimní hony a někdy i Vánoce. On sám tam zval své přátele od mládí. Naposledy tam byl krátce před svým útěkem z Československa, v srpnu 1952, aby se rozloučil s bratrem a synovci.

Padala tam i některá jeho zásadnější rozhodnutí, která se týkala kupříkladu Barrandova?
Na Havlov od samého počátku jezdila celá řada rodinných přátel a známých, což byli často lidé významní - z řad politiků, podnikatelů a umělců. Nepochybně se během těchto setkání dostalo i na závažná témata. Sám Miloš Havel tam například pobýval několik dní na jaře a v zimě roku 1939, což bylo v době, kdy ho nacisté nutili k prodeji barrandovských ateliérů. Víme to díky návštěvní knize, která se v rodině zachovala.

Rodinné sídlo

Havlov koupila před více než deseti lety brněnská firma Real company, která jej zrekonstruovala na rekreačního areál. Přes všechny peripetie byly ještě v roce 2006 na Havlově k vidění některé pozůstatky ze slavných dob. Jedním z nich byl bazén ve tvaru půlměsíce, v němž se koupali slavní hosté, podle pamětníků i filmová hvězda Adina Mandlová.

Zajímal se o Havlov i poté, co už tam nemohl jezdit?
Velice pravděpodobně se svého synovce Václava Havla, který ho v šedesátých letech dvakrát navštívil v západním Německu, ptal, co se s Havlovem stalo. S jistotou to však tvrdit nemohu, neboť Miloš Havel po sobě žádné obsáhlejší vzpomínky nezanechal. Jinak Havlov komunisté rodině na konci padesátých let minulého století vzali.

Kdo z hostů se vracel na Havlov nejčastěji?
Byly tam otevřené dveře pro všechny rodinné přátele a známé. Jezdila tam jednak společnost Milošova bratra Václava a pak samozřejmě společnost filmová. Ze slavných umělců například Jan Werich, Lída Baarová, Vítězslav Nezval nebo politici jako předseda národní demokracie Karel Kramář, pražský primátor Karel Baxa, tajemník prezidenta Háchy Josef Kliment a mnozí další. Básník Nezval například zanechal v pamětní knize výmluvný veršovaný vzkaz: "Na Havlově je krásně, / jak v kouzelném dvorci z Puškinovy básně. / Tak krásně, že nedostává se mi slov,
/ ach, jak se těším zase na Havlov."

Řešily se tam i připravované filmy či jejich obsazení?
Nejspíš ano, ale nemáme o tom konkrétní svědectví. Lída Baarová nicméně moc ráda vzpomínala na pobyty na Havlově, neboť o nich jednou řekla: "A hráli jsme tenis a koupali se a všechno bylo krásný."

V knize citujete návštěvní knihu z Havlova. Jsou její součástí i fotky či kresby?
Návštěvní kniha Havlova je objemná, neboť jsou v ní zápisy od jeho vystavění až po konfiskaci v padesátých letech. Je to v podstatě minikronika českých kulturně-politických dějin. Jsou v ní nejen podpisy návštěvníků, ale též verše, různé poznámky, kresby nebo lovecké tabulky se záznamy, kdo toho kolik ulovil. Díky návštěvní knize například víme, že Karel Kramář zastřelil v září 1929 čtyřicet devět koroptví.

Smetánka na Havlově

Na Havlov jezdil Jan Werich, Lída Baarová, Vítězslav Nezval nebo politici jako předseda národní demokracie Karel Kramář, pražský primátor Karel Baxa, tajemník prezidenta Háchy Josef Kliment a mnozí další. Básník Vítězslav Nezval například zanechal v pamětní knize výmluvný veršovaný vzkaz:

"Na Havlově je krásně, / jak v kouzelném dvorci z Puškinovy básně. / Tak krásně, že nedostává se mi slov, /ach, jak se těším zase na Havlov."

Návštěvní knihy, to byl tehdy běžný obyčej nebo specialita Havlových?
Je to rodinná tradice. Návštěvní kniha nebyla jen na Havlově. Další měl například Miloš Havel ve své vile, jiná byla v restauraci na Barrandovských terasách. Exprezident Václav Havel měl návštěvní knihu na Hrádečku, Ivan Havel ji dnes má na svém venkovském sídle Košík.

Má Ivan Havel nebo měl Václav Havel kromě fotek i nějaké věcné památky spojené se strýcem Milošem Havlem a Havlovem?
Po Havlovu zbyly fotky, návštěvní kniha a vzpomínky Václava M. Havla. Po Miloši Havlovi zůstala návštěvní kniha z jeho vily, několik dopisů. Pak ještě hromada německých dokumentů z doby jeho života v exilu. A zejména filmy, které produkoval.

Navštívila jste během příprav knížky místa spojená s životem Miloše Havla? Byl mezi nimi Havlov?
Byla jsem se podívat zejména ve vile Miloše Havla na Barrandově, která patří soukromé společnosti z portfolia podnikatele Antonína Charouze. Vydala jsem se také do Mnichova navštívit pamětníky a podívat se na místa, kde žil a bohužel nepříliš úspěšně podnikal. Co se týče Havlova, tam se normální smrtelník nedostane, protože celý pozemek patří jednomu soukromému podnikateli z Brna. Samotné sídlo Havlov už neexistuje, obytný dům byl zbořen a z ostatních staveb zůstala jen hájovna, která se v restituci vrátila rodině. Přístupová cesta k ní však rodině nepatří, takže se Havlovi vždy musejí domluvit s novým panem domácím, což nebývá zrovna jednoduché.

Co pro Ivana Havla dnes znamená Havlov, zajel tam někdy v posledních letech? Byl tam Václav Havel v posledních desetiletích?
Václav Havel tam prý byl na návštěvě někdy před čtyřmi lety. Ivan Havel se svou ženou se tam jeli podívat loni. Doprovázel je režisér Roman Vávra, který o nich točil dokument, a tu neuvěřitelnou scénu pak zařadil do filmu. Ochranka je odmítla do areálu pustit, protože ten patří onomu podnikateli. Uvnitř areálu je však ta hájovna Havlových. Nakonec si Ivanova žena Dáša vzala kameru, protože ochranka filmaře do areálu nepustila. Manželé Havlovi se šli podívat na svou hájovnu sami. Je zjevné, že se používá jako levná ubytovna nebo něco podobného. Jsou to velmi smutné záběry.

Autor:Nejčtenější

Ženy vůbec netušily, že je duchovní znásilňuje, vzpomíná Hadar Galronová

Autorka a dramatička Hadar Galron v Kroměříži v roce 2012

Izraelská autorka a dramatička Hadar Galronová se v Česku těší nebývalé oblibě. Postavení žen v ortodoxní židovské...

RECENZE: Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Konečně se zrodila domácí filmová událost roku. A je příznačné, že nevznikla pro kina, nýbrž na televizní půdě. Příběh...První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

VIDEO: Královna burlesky přiveze slavnou koupel ve sklence na martini

Dita von Teese, paní dokonalá. Je moderní ikonou burlesky.

Královna burlesky Dita Von Teese míří do Prahy. Vystoupí v rámci evropského turné The Art of the Teese 22. listopadu v...

Další z rubriky

Zemřel americký spisovatel Philip Roth, v 70. letech jezdil do Prahy

Philip Roth

Ve věku 85 let zemřel Philip Roth, jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů a autor téměř tří desítek románů. O...

David Bowie mi chybí, ale s Iggym Popem už se nevídám, říká Tony Parsons

Spisovatel a novinář Tony Parsons

Notnou část osmdesátých let strávil spisovatel Tony Parsons po boku legend punkové scény. Do takových dob už by se ale...

Pocta Rychlým šípům ukazuje, že Červenáček se znal s bratry Mašíny

Příběh Rychlé šípy bojují na stavbě mládeže se odehrává v září 1948 a vytvořili...

Padesátka ilustrátorů a scenáristů z Česka i Slovenska ukazuje na putovní výstavě Pocta Rychlým šípům různorodý pohled...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz