Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když nacisté nutili Havla prodat Barrandov, přemýšlel na Havlově

  9:07aktualizováno  9:07
Jezdily tam herečky Lída Baarová, Nataša Gollová, vracel se sem i tajemník prezidenta Háchy či pražský primátor Karel Baxa. Nová kniha redaktorky MF DNES Krystyny Wanatowiczové Miloš Havel - český filmový magnát mapuje život strýce prezidenta Václava Havla a přináší i spoustu nových informací o Havlově na Vysočině.

Miloš Havel (v bílém saku bez klobouku) na společném snímku na Havlově s malým Milošem a Václavem Havlem (větší z chlapců). Vlevo s šátkem je herečka Nataša Gollová. | foto: Archiv Knihovny Václava HavlaMAFRA

"Rodina tam trávila letní měsíce, podzimní hony a někdy i Vánoce. Ještě jim tam patří hájenka, ale mají k ní ztížený přístup," říká Krystyna Wanatowiczová.

Jezdil Miloš Havel na Havlov už v době dětství, chodil tam někdy i do školy?
Miloš a jeho bratr Václav Maria Havel (otec prezidenta Václava Havla - pozn. red.) jezdili na Havlov od roku 1908, kdy bylo toto rodinné sídlo vybudováno. Do školy chodili v Praze. Na rozdíl od budoucího prezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana, kteří na Havlově žili v letech 1945 až 1947 a navštěvovali základní školu ve Žďárci.

Fotogalerie

V jakém období Miloš Havel nejvíce jezdil na Havlov a kdy tam byl naposled?
Rodina tam trávila letní měsíce, podzimní hony a někdy i Vánoce. On sám tam zval své přátele od mládí. Naposledy tam byl krátce před svým útěkem z Československa, v srpnu 1952, aby se rozloučil s bratrem a synovci.

Padala tam i některá jeho zásadnější rozhodnutí, která se týkala kupříkladu Barrandova?
Na Havlov od samého počátku jezdila celá řada rodinných přátel a známých, což byli často lidé významní - z řad politiků, podnikatelů a umělců. Nepochybně se během těchto setkání dostalo i na závažná témata. Sám Miloš Havel tam například pobýval několik dní na jaře a v zimě roku 1939, což bylo v době, kdy ho nacisté nutili k prodeji barrandovských ateliérů. Víme to díky návštěvní knize, která se v rodině zachovala.

Rodinné sídlo

Havlov koupila před více než deseti lety brněnská firma Real company, která jej zrekonstruovala na rekreačního areál. Přes všechny peripetie byly ještě v roce 2006 na Havlově k vidění některé pozůstatky ze slavných dob. Jedním z nich byl bazén ve tvaru půlměsíce, v němž se koupali slavní hosté, podle pamětníků i filmová hvězda Adina Mandlová.

Zajímal se o Havlov i poté, co už tam nemohl jezdit?
Velice pravděpodobně se svého synovce Václava Havla, který ho v šedesátých letech dvakrát navštívil v západním Německu, ptal, co se s Havlovem stalo. S jistotou to však tvrdit nemohu, neboť Miloš Havel po sobě žádné obsáhlejší vzpomínky nezanechal. Jinak Havlov komunisté rodině na konci padesátých let minulého století vzali.

Kdo z hostů se vracel na Havlov nejčastěji?
Byly tam otevřené dveře pro všechny rodinné přátele a známé. Jezdila tam jednak společnost Milošova bratra Václava a pak samozřejmě společnost filmová. Ze slavných umělců například Jan Werich, Lída Baarová, Vítězslav Nezval nebo politici jako předseda národní demokracie Karel Kramář, pražský primátor Karel Baxa, tajemník prezidenta Háchy Josef Kliment a mnozí další. Básník Nezval například zanechal v pamětní knize výmluvný veršovaný vzkaz: "Na Havlově je krásně, / jak v kouzelném dvorci z Puškinovy básně. / Tak krásně, že nedostává se mi slov,
/ ach, jak se těším zase na Havlov."

Řešily se tam i připravované filmy či jejich obsazení?
Nejspíš ano, ale nemáme o tom konkrétní svědectví. Lída Baarová nicméně moc ráda vzpomínala na pobyty na Havlově, neboť o nich jednou řekla: "A hráli jsme tenis a koupali se a všechno bylo krásný."

V knize citujete návštěvní knihu z Havlova. Jsou její součástí i fotky či kresby?
Návštěvní kniha Havlova je objemná, neboť jsou v ní zápisy od jeho vystavění až po konfiskaci v padesátých letech. Je to v podstatě minikronika českých kulturně-politických dějin. Jsou v ní nejen podpisy návštěvníků, ale též verše, různé poznámky, kresby nebo lovecké tabulky se záznamy, kdo toho kolik ulovil. Díky návštěvní knize například víme, že Karel Kramář zastřelil v září 1929 čtyřicet devět koroptví.

Smetánka na Havlově

Na Havlov jezdil Jan Werich, Lída Baarová, Vítězslav Nezval nebo politici jako předseda národní demokracie Karel Kramář, pražský primátor Karel Baxa, tajemník prezidenta Háchy Josef Kliment a mnozí další. Básník Vítězslav Nezval například zanechal v pamětní knize výmluvný veršovaný vzkaz:

"Na Havlově je krásně, / jak v kouzelném dvorci z Puškinovy básně. / Tak krásně, že nedostává se mi slov, /ach, jak se těším zase na Havlov."

Návštěvní knihy, to byl tehdy běžný obyčej nebo specialita Havlových?
Je to rodinná tradice. Návštěvní kniha nebyla jen na Havlově. Další měl například Miloš Havel ve své vile, jiná byla v restauraci na Barrandovských terasách. Exprezident Václav Havel měl návštěvní knihu na Hrádečku, Ivan Havel ji dnes má na svém venkovském sídle Košík.

Má Ivan Havel nebo měl Václav Havel kromě fotek i nějaké věcné památky spojené se strýcem Milošem Havlem a Havlovem?
Po Havlovu zbyly fotky, návštěvní kniha a vzpomínky Václava M. Havla. Po Miloši Havlovi zůstala návštěvní kniha z jeho vily, několik dopisů. Pak ještě hromada německých dokumentů z doby jeho života v exilu. A zejména filmy, které produkoval.

Navštívila jste během příprav knížky místa spojená s životem Miloše Havla? Byl mezi nimi Havlov?
Byla jsem se podívat zejména ve vile Miloše Havla na Barrandově, která patří soukromé společnosti z portfolia podnikatele Antonína Charouze. Vydala jsem se také do Mnichova navštívit pamětníky a podívat se na místa, kde žil a bohužel nepříliš úspěšně podnikal. Co se týče Havlova, tam se normální smrtelník nedostane, protože celý pozemek patří jednomu soukromému podnikateli z Brna. Samotné sídlo Havlov už neexistuje, obytný dům byl zbořen a z ostatních staveb zůstala jen hájovna, která se v restituci vrátila rodině. Přístupová cesta k ní však rodině nepatří, takže se Havlovi vždy musejí domluvit s novým panem domácím, což nebývá zrovna jednoduché.

Co pro Ivana Havla dnes znamená Havlov, zajel tam někdy v posledních letech? Byl tam Václav Havel v posledních desetiletích?
Václav Havel tam prý byl na návštěvě někdy před čtyřmi lety. Ivan Havel se svou ženou se tam jeli podívat loni. Doprovázel je režisér Roman Vávra, který o nich točil dokument, a tu neuvěřitelnou scénu pak zařadil do filmu. Ochranka je odmítla do areálu pustit, protože ten patří onomu podnikateli. Uvnitř areálu je však ta hájovna Havlových. Nakonec si Ivanova žena Dáša vzala kameru, protože ochranka filmaře do areálu nepustila. Manželé Havlovi se šli podívat na svou hájovnu sami. Je zjevné, že se používá jako levná ubytovna nebo něco podobného. Jsou to velmi smutné záběry.

Autor:Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Našli ji u popelnic. Prokleté Sitenského Peruti 312 bránil režim i vítr

Českoslovenští piloti a jejich spitfiry v Praze

Okolnosti dlouho bránily tomu, aby kniha fotografií Ladislava Sitenského Peruť 312 spatřila světlo světa. Nyní se to...

Někdy náhodou předpovím budoucnost. Neděsí mě to, říká spisovatel Hoeg

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Působí klidně, mluví tichým hlasem a než odpoví na otázku, tazatele si důkladně prohlédne. Dánský spisovatel Peter...

RECENZE: Štěstí se neschovává na opačné straně planety. Věděla to už Mrázková

Obálka knihy Chlapeček a Dálka

Kdo by neznal spisovatelku a ilustrátorku Daisy Mrázkovou, jež zemřela před dvěma lety? Její autorské knížky jako Můj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz