Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliony fotografií se stěhují do dolu

  19:12aktualizováno  19:12
Obrovský fotografický archiv vybudovaný Ottou Bettmanem, jehož velikost je odhadována na více než sedmnáct milionů fotografií zachycujících historii celého dvacátého století, se má stěhovat z New Yorku. Podle deníku New York Times bude archiv, který od roku 1995 vlastní soukromá společnost Corbis patřící majiteli Microsoftu Billu Gatesovi, převezen do téměř sedmdesát metrů hluboké štoly vápencového dolu u Pittsburghu.
Firma Corbis v dole vybuduje prostor s nízkou vlhkostí odolný vůči zemětřesení, nukleárnímu výbuchu i zubu času. Celý projekt má však jeden háček: pro smrtelníky bude nedostupný. Dokonce i historikům a badatelům má být v budoucnu přístupná pouze jeho digitální verze obsahující 225 tisíc snímků, tedy méně než dvě procenta celé sbírky. Timesy proto vznesly otázku, nakolik bude díky Gatesovi zachráněno obrazové dědictví, kterému v jiných podmínkách hrozí rychlý rozklad, a nakolik bude archiv navždy pohřben.

Bettmannův archiv je nyní umístěn na Manhattanu a zahrnuje nejen soukromou sbírku svého zakladatele - miliony fotografií všeho druhu -, ale také archiv United Press International, na deset milionů zpravodajských záběrů. "Snímky jsou stěhovány v jejich vlastním zájmu," řekl pro Timesy Bill Hannigan, vedoucí digitálního archivu Corbisu. "Cílem je zachovat originály na tisíce let." Až bude po stěhování, v New Yorku budou pouze lidé obsluhující počítače napojené na digitální archiv. Žádné fotografie, žádné negativy. "Analogový záznam má pohřeb a digitální tančí na jeho hrobě," píší Timesy.

"Jaký může mít smysl konzervovat fotografie, když je nikdo nebude moci vidět?" ptá se Gail Bucklandová, historička a kurátorka fotografie. "Nad originálem narazíte na věci, které v počítači nikdy nenajdete."

Gates vlastní také pařížskou agenturu Sygma s archivem obsahujícím okolo 30 milionů fotografií a americkou zpravodajskou agenturu Saba Press, jež disponuje přibližně milionem fotografií. Navíc má práva na digitální reprodukování prací z petrohradské Ermitáže, Philadelphia Museum, Barnes Collection v Merionu a Národní galerie v Londýně.

Gatesovým původním plánem bylo vybudovat plně digitální světovou sbírku fotografií. Kdyby však měl při dodržování veškerých předpisů nechat oskenovat vše, trvalo by to dalších 25 let. Jenže tak dlouhou dobu by podle Corbisu snímky v chatrném stavu nemohly čekat. Ani v dole se ovšem s rychlým digitálním přepisem zřejmě příliš nepočítá. Zaměstnán zde bude pouze jeden badatel a jeden skenerista.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz