Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milionová labuť zamíchala žebříčkem nejdražších českých obrazů

  20:16aktualizováno  20:16
Dva obrazy se nově dostaly do historického žebříčku českých výtvarných aukci. Obraz Josefa Šímy Léda s labutí se prodal za 14,6 milionu korun a je třetí. Kopretiny Antonína Procházky jsou s 10,1 miliony deváté.

Josef Šíma - Léda s labutí | foto: Galerie Art Praha

Šímův obraz měl na dražbě Galerie Art Praha vyvolávací cenu 2,8 milionu. Velký nárůst zaznamenaly i Kopretiny, jejichž aukce začínal a na 4,5 milionech.

Šíma a Procházka patří do souboru děl, která se v Galerii Art Praha dražila již v minulých několika letech. Koupil je tehdy americký sběratel, díla stát poté však prohlásil za kulturní památky a on je nemohl odvézt ze země. Obrazy proto znovu "na protest" nabídl k prodeji.

Stejně tak se dražil obraz Josefa Čapka Koupel nohou. Prodal se za 7,9 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla pět milionů. V roce 2006 se prodal za 9,3 milionu korun a půl roku držel rekord za nejdráže prodané dílo na českých aukcích. Tehdy se vyvolával za 930 tisíc korun.

Kulturní památkou je i Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly. To vydražil týž sběratel loni za 5,2 milionu korun. Dnes mělo vyvolávací cenu 4,5 milionu korun a nový majitel za něj zaplatil 5,6 milionu korun. Další obraz Emila Filly, Zátiší s pohárem a egyptkami, se tentokrát vydražil za 1,9 milionu korun.

Nejdražším dílem Josefa Čapka prodaném na tuzemské aukci je stále obraz Děvče v růžových šatech, který se před rokem prodal za 12 milionů korun. Dražila jej také Galerie Art Praha. Nejdražším Fillou zůstává obraz Dívka s mandolínou prodaná letos na jaře za 11 milionů korun.

. nejdražší české obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007
2. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
3. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008
4. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
5. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
6. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
7. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
8. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007
9. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
10. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
11. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil., 2007
12. Jindřich Štyrský: Cirkus Simonette, 8,6 mil., 2006
13. Jindřich Štyrský: Stan, 8,3 mil., 2008
14. František Kupka: Pískaři na Seině, 8,2 mil., 2008
15. Josef Čapek: Koupel nohou, 7,9 mil., 2008

Poznámka: Obraz Josefa Čapka Koupel nohou, se dražil dvakrát. Zatímco dnes se prodal se za 7,9 milionu korun, v roce 2006 se prodal za 9,3 milionu korun.

Majitel Galerie Art Praha Vladimír Neubert a původní majitel děl, americký sběratel Peter Schwartz chtěli opětovnou dražbou děl také poukázat na kulturní politiku státu v oblasti vývozu uměleckých děl.

Je podle nich nespravedlivá vůči vlastníkům děl, v jiných evropských zemích umělecká díla běžně mění majitele napříč hranicemi a nikdo se nediví tomu, že umění slavných autorů trvale nepřebývá v zemi jejich původu.

"Pokud má státní galerie o nějaké dílo zájem, může uplatnit předkupní právo; český stát o vlastní obrazy zájem nemá, jen uplatňuje zákaz vývozu," říká galerista.

Česko se zákazem vývozu snaží bránit tomu, aby významná díla mizela hromadně za hranicemi - dělo se tak třeba v případě sakrálních památek, které počátkem 90. let mizely z kostelů a masivně se odvážely a prodávaly na černém trhu.

Pokud by zahraniční sběratel věděl, že dílo v Česku je či může být prohlášené za kulturní památku, pravděpodobně by je nekupoval. Neubert řekl, že u děl české moderny se při aukcích nikdy nezjišťuje, zda jde o kulturní památku, takový postup je podle něj běžný v případě starého či sakrálního umění.

"Díla se stala kulturními památkami až po aukci, myslím, že je to nevůle úředníků," uvedl Neubert. V případě Fillova obrazu jde podle něj o precedens, a nestalo se tak prý dosud ani u děl Josefa Čapka, byť se jich koncem 90. let z restitucí prodávaly desítky.

Jsou ale i případy, kdy se díla z počátku 20. století prodávala i se statutem kulturní památky - například obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV, který od loňského října s dosaženou cenou 22,1 milionu korun drží téměř rok tuzemský aukční rekord. Obraz tedy zřejmě zdobí některou domácí sbírku.

Námitky vlastníků o tom, že prohlašování je účelové, aby zabránilo vývozu, aniž předmět vykazuje znaky památky, jsou podle ministerstva kultury sice běžné, ale málokdy oprávněné. Postup prohlašování věcí za památku je popsán na webové stránce ministerstva a každý má možnost se s ním seznámit.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz