Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milionová labuť zamíchala žebříčkem nejdražších českých obrazů

  20:16aktualizováno  20:16
Dva obrazy se nově dostaly do historického žebříčku českých výtvarných aukci. Obraz Josefa Šímy Léda s labutí se prodal za 14,6 milionu korun a je třetí. Kopretiny Antonína Procházky jsou s 10,1 miliony deváté.

Josef Šíma - Léda s labutí | foto: Galerie Art Praha

Šímův obraz měl na dražbě Galerie Art Praha vyvolávací cenu 2,8 milionu. Velký nárůst zaznamenaly i Kopretiny, jejichž aukce začínal a na 4,5 milionech.

Šíma a Procházka patří do souboru děl, která se v Galerii Art Praha dražila již v minulých několika letech. Koupil je tehdy americký sběratel, díla stát poté však prohlásil za kulturní památky a on je nemohl odvézt ze země. Obrazy proto znovu "na protest" nabídl k prodeji.

Stejně tak se dražil obraz Josefa Čapka Koupel nohou. Prodal se za 7,9 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla pět milionů. V roce 2006 se prodal za 9,3 milionu korun a půl roku držel rekord za nejdráže prodané dílo na českých aukcích. Tehdy se vyvolával za 930 tisíc korun.

Kulturní památkou je i Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly. To vydražil týž sběratel loni za 5,2 milionu korun. Dnes mělo vyvolávací cenu 4,5 milionu korun a nový majitel za něj zaplatil 5,6 milionu korun. Další obraz Emila Filly, Zátiší s pohárem a egyptkami, se tentokrát vydražil za 1,9 milionu korun.

Nejdražším dílem Josefa Čapka prodaném na tuzemské aukci je stále obraz Děvče v růžových šatech, který se před rokem prodal za 12 milionů korun. Dražila jej také Galerie Art Praha. Nejdražším Fillou zůstává obraz Dívka s mandolínou prodaná letos na jaře za 11 milionů korun.

. nejdražší české obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007
2. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
3. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008
4. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
5. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
6. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
7. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
8. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007
9. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
10. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
11. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil., 2007
12. Jindřich Štyrský: Cirkus Simonette, 8,6 mil., 2006
13. Jindřich Štyrský: Stan, 8,3 mil., 2008
14. František Kupka: Pískaři na Seině, 8,2 mil., 2008
15. Josef Čapek: Koupel nohou, 7,9 mil., 2008

Poznámka: Obraz Josefa Čapka Koupel nohou, se dražil dvakrát. Zatímco dnes se prodal se za 7,9 milionu korun, v roce 2006 se prodal za 9,3 milionu korun.

Majitel Galerie Art Praha Vladimír Neubert a původní majitel děl, americký sběratel Peter Schwartz chtěli opětovnou dražbou děl také poukázat na kulturní politiku státu v oblasti vývozu uměleckých děl.

Je podle nich nespravedlivá vůči vlastníkům děl, v jiných evropských zemích umělecká díla běžně mění majitele napříč hranicemi a nikdo se nediví tomu, že umění slavných autorů trvale nepřebývá v zemi jejich původu.

"Pokud má státní galerie o nějaké dílo zájem, může uplatnit předkupní právo; český stát o vlastní obrazy zájem nemá, jen uplatňuje zákaz vývozu," říká galerista.

Česko se zákazem vývozu snaží bránit tomu, aby významná díla mizela hromadně za hranicemi - dělo se tak třeba v případě sakrálních památek, které počátkem 90. let mizely z kostelů a masivně se odvážely a prodávaly na černém trhu.

Pokud by zahraniční sběratel věděl, že dílo v Česku je či může být prohlášené za kulturní památku, pravděpodobně by je nekupoval. Neubert řekl, že u děl české moderny se při aukcích nikdy nezjišťuje, zda jde o kulturní památku, takový postup je podle něj běžný v případě starého či sakrálního umění.

"Díla se stala kulturními památkami až po aukci, myslím, že je to nevůle úředníků," uvedl Neubert. V případě Fillova obrazu jde podle něj o precedens, a nestalo se tak prý dosud ani u děl Josefa Čapka, byť se jich koncem 90. let z restitucí prodávaly desítky.

Jsou ale i případy, kdy se díla z počátku 20. století prodávala i se statutem kulturní památky - například obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV, který od loňského října s dosaženou cenou 22,1 milionu korun drží téměř rok tuzemský aukční rekord. Obraz tedy zřejmě zdobí některou domácí sbírku.

Námitky vlastníků o tom, že prohlašování je účelové, aby zabránilo vývozu, aniž předmět vykazuje znaky památky, jsou podle ministerstva kultury sice běžné, ale málokdy oprávněné. Postup prohlašování věcí za památku je popsán na webové stránce ministerstva a každý má možnost se s ním seznámit.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz