Doporučujeme

Falzum obrazu Pravoslava Kotíka Toaleta

Falzum obrazu Pravoslava Kotíka Toaleta | foto: Falzum stop

„Milion“, odklepl licitátor Macháček z Migu 21 údajný padělek Kotíka

  • 1
Údajný padělek obrazu Pravoslava Kotíka Toaleta byl v pátek v aukci na Luční boudě na hřebenech Krkonoš vydražen za jeden milion korun. Vítězkou dražby se stala podnikatelka a majitelka boudy Klára Sovová. Galeristé a obchodníci s uměním ovšem dražbu označili za absurdní počin.

Obraz dal do dražby sběratel Karel Klimeš, uvedl spoluorganizátor aukce Jiří Chvojka. Dražený obraz je podle něj falzum. O dílo, jehož dražbu coby licitátor vedl herec a frontman skupiny Mig 21 Jiří Macháček, projevilo zájem 17 dražitelů.

Ve finále se Klára Sovová přetahovala s dražitelem na telefonu. Chvojka prý očekával, že cena obrazu stoupne z vyvolávacích 50 tisíc korun zhruba ke 200 tisícům korunám. Část výnosu dražby půjde na charitu.

Aukci kritizovala ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová. "Tímto počinem jen významně přispějí k tomu, že jich (falz) bude ještě více," řekla. I když bude v okamžiku prodeje přiznáno, že jde o padělek, nikde není jistota, že kupec pak nebude dílo vydávat za originál a znovu je nepustí do prodeje, uvedla.

Kritice aukci podrobil i majitel Galerie Art Praha Vladimír Neubert. "Takovou aukci považuji za věc, kterou by měla policie zakázat a trestat," uvedl.

Tahanice o (nepravou) Toaletu

Právě Galerie Art Praha vede již dva roky spor s kupcem Jiřím Schwarzem o pravost draženého obrazu Toaleta. Schwarz obraz koupil v roce 2006 na aukci této galerie za 170 tisíc korun. Později koupil v jiné dražbě podobný obraz se stejným názvem za 750 tisíc, jen technika byla jiná, první dílo je tempera, druhé olej.

V roce 2007 obvinil galerii, která mu prodala temperu, z prodeje falza. Galerista má posudek o pravosti díla, kupec o jeho nepravosti a věcí se zabývá soud. Od Schwarze podle Chvojky obraz později získal Karel Klimeš, který jej v pátek dal do dražby.

Pořadatelé aukce kritiku galeristů a dražebníků odmítají a argumentují tím, že chtějí upozornit na množství falz na českém trhu a rozproudit debatu na toto téma. "Většina falz na výstavě byla nakoupena jako originály na dražbách významných aukčních síní," tvrdí Chvojka. Podle něj je skandální, když aukční síně nedokážou jednoznačně zaručit originalitu a původ díla.

Současně s dražbou byla na Luční boudě otevřena výstava 17 padělaných obrazů. Ta potrvá do poloviny října a zájemci na ní mohou vidět například falza děl Antonína Chittussiho, Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály, Mikoláše Alše. K vidění je i falzum obrazu Pabla Picassa, který měl podle Chvojky sloužit jako zástava za bankovní úvěr.

Dražba a otevření výstavy na Luční boudě se konaly za přispění občanského sdružení Falzum stop. To vzniklo před rokem a zabývá se výskytem padělků uměleckých děl v českém prostředí. Zatím se ale výrazněji neprezentovalo. Založil je bývalý policista Zdeněk Novák - u policie měl na starosti právě pronásledování falz.

,