Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Kundera s novináři nemluví

  16:14aktualizováno  16:14
Od roku 1986, kdy vyšla Milanu Kunderovi francouzsky psaná sbírka esejů Umění románu (L'Art du roman), odmítá spisovatel poskytovat rozhovory. Tvrdí, že za něj hovoří jeho romány. Na žádost deníku Le Monde však nedávno pro revui Le Débat sestavil svůj "soukromý slovník", v němž rozebírá podle něj klíčové, oblíbené, ale i problematické výrazy. Le Monde připomíná, proč se světově uznávaný romanopisec rozhodl nekomunikovat s médii.

Prvním, i když ne rozhodujícím důvodem byl fakt, že v prvních letech pobytu ve Francii, kde žije od roku 1975, nevládl dokonale mluvenou francouzštinou. Kundera přitom "přikládá slovům velkou důležitost", připomíná deník. Ne nadarmo zredigoval s několikaletým odstupem francouzské překlady svých česky psaných knih. "Jelikož již prakticky nemám české publikum, znamenají pro mě překlady vše," vysvětluje Kundera.

Druhým a pravděpodobně hlavním důvodem jeho mlčení je skutečnost, že tazatelé kladou při rozhovorech otázky, které jsou zajímavé pro ně a nikoli pro dotazovaného. Odpovědi jsou navíc v novinách často kráceny a vytrženy z kontextu. Novináře ani tolik nezajímalo spisovatelovo dílo, jeho koncepce románu, lidského bytí, kultury a historie, jako spíše názory svědka komunistické diktatury, Pražského jara a jeho potlačení, jeho odhad budoucnosti zemí bývalého sovětského bloku, píše Le Monde.

Proto list Kunderu požádal, aby o okruzích, o nichž by se sám rád zmínil, napsal několik odstavců. Spisovatel, který ve Francii od románu Totožnost (L'Identité) z roku 1997 nic nevydal (román La Ignorancia vyšel na jaře 2000 ve španělštině), svolil. A rozepsal se o románu a jeho historii, modernismu, "velké plejádě" středoevropských spisovatelů - Franzi Kafkovi, Robertu Musilovi, Hermannu Brochovi a Witoldu Gombrowiczovi, o realitě a pravděpodobnosti, o poezii a lyrice, o blízkosti střední Evropy a Latinské Ameriky, o Salmanu Rushdiem. "Kundera nezaujal pozici myslitele či historika a tím méně proroka. Je romanopisec, badatel jsoucna," uvedl Le Monde a ocitoval Kunderova slova: "Román nezkoumá skutečnost, ale bytí. A bytí není to, co se stalo, bytí je pole lidských možností, to, čím se člověk může stát, to, čeho je schopný".

V článku "Ostuda opakovat se" zmiňuje Kundera svůj rozhovor s jedním ze svých českých přátel, který žil po celou dobu komunistického režimu ve vlasti. Ten mu během jedné z prvních návštěv Čech po roce 1989 řekl, že Češi by potřebovali druhého Balzaka. Spisovatele, který by rozebral neduhy postkomunistické společnosti při přechodu na kapitalismus - moc peněz, groteskní vulgárnost novozbohatlíků... Podle Kundery by mohlo být pro Čechy užitečné i zajímavé číst takové romány, napsané v Balzakově stylu. Spisovatel však tvrdí, že žádný romanopisec hodný takového jména podobný román nenapíše. I když může mít historie špatný sklon opakovat se, historie umění opakování nestrpí, píše Kundera.

Milan Kundera - narozen 1. 4. 1929, autor povídkových knih a románů (Směšné lásky, Žert, Život je jinde, Valčík na rozloučenou, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost, Pomalost, Totožnost, Nevědomost), divadelních her (Majitelé klíčů, Jakub a jeho pán) a esejů (Umění románu). Od roku 1975 žije ve Francii.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz