Milan Knížák vystěhoval knihkupectví Franze Kafky

  15:16aktualizováno  15:16
- Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v paláci Kinských. Spor o knihkupectví mezi Centrem Franze Kafky a galerií se táhne od loňského listopadu, kdy Knížák vyzval nájemníky, aby prostory opustili.
Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu tehdy asistovala policie.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet. "Už je skoro všechno vyklizeno," řekla ČTK krátce před polednem ředitelka Centra Marta Železná.

Vyklizení a následná rekonstrukce prostoru vycházejí podle Knížáka z pravomocného rozhodnutí Obvodního úřadu Prahy 1. "Při předávání staveniště došlo k incidentu, při kterém neznámé ozbrojené osoby násilně vnikly do objektu s cílem zabránit povolené stavbě," popsal svou verzi případu Knížák v tiskové zprávě. Napsal také, že jeden z "ozbrojenců" se ho pokusil napadnout.

Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu asistovala policie.

"Přitom se ukázalo, že NG nemá na průchod, který zde má vzniknout, stavební povolení. Stavební odbor povolení posléze vydal s výhradou, že stavební úpravy lze realizovat až po vyřešení právem hájených zájmů nájemců dotčených prostor," uvedla Železná s tím, že z tohoto bodu bude při trestním oznámení vycházet její právník. Železná bude po Národní galerii žádat také náhradu finančních ztrát.

"Veškeré věci neoprávněně umístěné na staveništi byly protokolárně zajištěny a rovněž protokolárně budou vydány osobám, které k nim prokáží vlastnické právo," napsal Knížák k osudu vybavení obchodu. Poznamenal, že NG "vyjadřuje hluboké politování nad tím, že osoby z okruhu Společnosti Franze Kafky vystavily knihy a umělecké předměty nebezpečí poškození na staveništi, aniž projevily jakoukoli součinnost k jejich odstranění".

Palác Kinských má sloužit jako centrála NG. V prostoru knihkupectví má vzniknout informační středisko. Společnost Franze Kafky, vedená Martou Železnou, odmítá opustit prostory v paláci Kinských s tím, že jde o místo zasvěcené památce světového spisovatele, jehož otec tam vlastnil obchod. Podle Knížáka však Kafkovo jméno knihkupectví zneužívá ke komerčním účelům.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet.

Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v pražském paláci Kinských za asistence ochranky.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

„Cikáni nechodí do práce dřív, než musí.“ Seriál Most! hlásí ostrý tón

Hospodská parta ze seriálu Most!

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zase jednou zapotí. Hlídá totiž pořady, které by mohly ohrozit mravní...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

ČT má dva zábavné seriály, Rapla 2, Strážmistra Topinku a Koptův pořad

Druhou řadu seriálu Rapl natáčí v těchto dnech v Karlových Varech Česká...

Česká televize zveřejnila svůj program na první polovinu roku 2019. Takzvané jarní schéma obsáhne dva komediální...

Další z rubriky

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

RECENZE: Když se bortí svět i na Letné. Zuzanu Dostálovou si zapamatujte

Spisovatelka a violoncellistka Zuzana Dostálová

Občas se to povede, člověku se poštěstí a je obdarován více než jedním talentem. Své o tom musí vědět Zuzana Dostálová,...

A múzy se jako šípy rozletí. Patti Smith je stále oddaná svému psaní

Patti Smith

„Nejsem muzikantka. Představa lidí o mně je daleko od pravdy,“ řekla před pár lety Patti Smith, aby upozornila na svá...

Najdete na iDNES.cz