Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Knížák vystěhoval knihkupectví Franze Kafky

  15:16aktualizováno  15:16
- Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v paláci Kinských. Spor o knihkupectví mezi Centrem Franze Kafky a galerií se táhne od loňského listopadu, kdy Knížák vyzval nájemníky, aby prostory opustili.
Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu tehdy asistovala policie.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet. "Už je skoro všechno vyklizeno," řekla ČTK krátce před polednem ředitelka Centra Marta Železná.

Vyklizení a následná rekonstrukce prostoru vycházejí podle Knížáka z pravomocného rozhodnutí Obvodního úřadu Prahy 1. "Při předávání staveniště došlo k incidentu, při kterém neznámé ozbrojené osoby násilně vnikly do objektu s cílem zabránit povolené stavbě," popsal svou verzi případu Knížák v tiskové zprávě. Napsal také, že jeden z "ozbrojenců" se ho pokusil napadnout.

Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu asistovala policie.

"Přitom se ukázalo, že NG nemá na průchod, který zde má vzniknout, stavební povolení. Stavební odbor povolení posléze vydal s výhradou, že stavební úpravy lze realizovat až po vyřešení právem hájených zájmů nájemců dotčených prostor," uvedla Železná s tím, že z tohoto bodu bude při trestním oznámení vycházet její právník. Železná bude po Národní galerii žádat také náhradu finančních ztrát.

"Veškeré věci neoprávněně umístěné na staveništi byly protokolárně zajištěny a rovněž protokolárně budou vydány osobám, které k nim prokáží vlastnické právo," napsal Knížák k osudu vybavení obchodu. Poznamenal, že NG "vyjadřuje hluboké politování nad tím, že osoby z okruhu Společnosti Franze Kafky vystavily knihy a umělecké předměty nebezpečí poškození na staveništi, aniž projevily jakoukoli součinnost k jejich odstranění".

Palác Kinských má sloužit jako centrála NG. V prostoru knihkupectví má vzniknout informační středisko. Společnost Franze Kafky, vedená Martou Železnou, odmítá opustit prostory v paláci Kinských s tím, že jde o místo zasvěcené památce světového spisovatele, jehož otec tam vlastnil obchod. Podle Knížáka však Kafkovo jméno knihkupectví zneužívá ke komerčním účelům.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet.

Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v pražském paláci Kinských za asistence ochranky.

Autor:Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

KOMENTÁŘ: Navoněná cenzura. Už i na videotéky uhodí evropské kvóty

Ze seriálu Kriminálka Staré město II.

Evropská komise je starostlivá maminka, která své děti chrání před cizáckou nákazou. Před časem nařídila, že alespoň...

Další z rubriky

Kdo je Na odstřel? Literární cenu Knižního klubu vyhrál Cajthaml

Spisovatel Miloš Cajthaml

Chlapecké představy o mužnosti a odpovědi na otázku, co je to vlastně mužský vzor. Tím se zabývá nová kniha...

Susanin efekt. Dánský mistr konkuruje severským detektivkářům

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Před půl rokem navštívil Česko, nyní se Peter Hoeg vrací prostřednictvím knihy. Argo vydává jeho Susanin efekt, jenž...

RECENZE: Na odstřel doplácí na zbytečný stereotyp a předvídatelnost

Spisovatel Miloš Cajthaml

Literární cena Knižního klubu letos zamířila do rukou scenáristy, dramaturga a nyní i spisovatele Miloše Cajthamla....

Najdete na iDNES.cz