Anti-Flag (Mighty Sounds 2013)

Anti-Flag (Mighty Sounds 2013) | foto: Vojta Florian, http://vojtaflorian.com

Mighty Sounds mají zaplatit půl milionu. Trestat musíme, tvrdí hygiena

  • 28
Už pátým rokem bojuje táborská hudební přehlídka Mighty Sounds s vysokými pokutami od krajské hygienické stanice. Letos dostala za překročení hlukových limitů rekordní sumu půl milionu korun. "Máme konat, aby obyvatelé nebyli obtěžováni hlukem," říkají hygienici

Organizátoři Mighty Sounds se budou tak jako v minulých letech proti pokutě odvolávat. „Jsme ve shodě s odborníky, když tvrdíme, že hluk, který způsobuje živá hudba jeden víkend v roce, nijak zdraví neohrožuje. Dané limity hluku jsou navíc pro hudební akce pod širým nebem zcela nesmyslné a nesplnitelné. Přesto situaci obyvatel v nejbližším okolí areálu festivalu nepodceňujeme, každoročně s nimi komunikujeme, prosíme je o shovívavost a nabízíme kompenzaci v podobě volných vstupů na festival. Máme také podporu města Tábor,“ uvádí jeden z pořadatelů festivalu František Švadlena.

Petici na podporu festivalu a změnu legislativy, kterou festival inicioval, podle něj podepsalo 17 500 lidí. Mighty Sounds se zaštiťují podporou města i hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty. „Když jsme pořádali veřejnou debatu za účasti zástupců města i policie, nikdo z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se na ni nedostavil,“ uvedla mluvčí festivalu Markéta Štechová.

Podle krajského vedoucího odboru hygieny obecné a komunální Vratislava Heinigeho ale hygienici nemohli jednat jinak. „Orgán ochrany veřejného zdraví má podle zákona povinnost uložit pokutu, když dojde k porušení zákona. K tomu v případě festivalu Mighty Sounds došlo ve všech ročnících. V roce 2014 jsme dokonce zjistili vyšší hodnotu hluku než o rok dříve. A to byl měřící bod ještě o dvě stě metrů dál,“ zdůvodňuje Heinige trest, který pořadatelé dostali. V pořádku je podle něj i výše penále. „Pokuta má odradit od dalšího trestného jednání. K snížení hlučnosti nedošlo. A festival už dostal za předchozí ročníky pokuty v úhrnu 900 tisíc korun,“ dodal Heinige.

Podle pořadatelů je ale částka, jejíž výši zákon neupravuje, neúměrně vysoká i v porovnání s pokutami, které hygienické stanice ukládají za stejné prohřešky hudebním přehlídkám v jiných krajích. Pro festival, který proslul mezinárodně jako jedna z největších žánrových přehlídek svého druhu, může být do budoucna likvidační. „Současná podoba zákona dává hygienickým stanicím možnost nepřiměřeně zasahovat do rozhodování obcí o tom, jaké kulturní akce na svém území chtějí mít. Pokud by pořadatelé museli zaplatit jednorázově všechny dosavadní pokuty, které jim byly uděleny, celkem se jedná o částku výrazně přesahující milion korun, festival by se dostal do existenčních problémů,“ uvedli organizátoři Mighty Sounds. Pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně veřejného zdraví, který nově plně svěřuje regulaci takových akcí obcím, prošel téměř jednohlasně Výborem pro zdravotnictví a nyní čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou.

„Nelze přihlížet k neplatné legislativě a předjímat, zda bude zákon schválen. Pokud dostaneme podněty od policie, musíme konat, aby obyvatelé nebyli obtěžováni hlukem,“ říká k tomu Vratislav Heinige. Pořadatelé by podle něj měli udělat technická opatření, aby hlukové limity překračovány nebyly. „To nelze a vědí to všichni, kdo se hlukem zabývají,“ komentuje to za pořadatele František Švadlena. Hygieniky kritizuje za to, že zákon nevykládají na základě aktuálního kontextu. 

Pokuta nicméně podle Švadleny konání letošního ročníku Mighty Sounds, který je plánovaný na 3. až 5. července na letišti Čápův Dvůr, neohrozí. Hlavními hvězdami Mighty Sounds jsou letos kapely Enter Shikari, The Architects, Sick Of It All či Ignite.