Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michelangelo a Sixtinská kaple pod osmikilovou lupou

  8:15aktualizováno  8:15
Po úspěšné monografii z edice XL, věnované Leonardu da Vinci, vydalo nakladatelství Slovart další publikaci z této série. Váží osm kilogramů a věnovaná je renesančnímu géniovi Michelangelovi.

Výpravná publikace Michelangelo: Dílo | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Kdo neviděl Sixtinskou kapli, nemůže si nikdy udělat představu o tom, co dokáže jeden člověk," napsal o nejznámějším Michelangelově díle Johann Wolfgang Goethe.

Obří kniha, věnovaná virtuosovi renesančního umění Michelangelu Buonarottimu (1475–1564), nazvaná stručně Dílo, je první publikací, která jej slovem i obrazem představuje nejen jako sochaře, malíře a kreslíře, ale také jako architekta.

Navíc je první knihou, která život a dílo slavného umělce jen neadoruje, ale Michelangela zmiňuje i jako sebestředného a sebevědomého workoholika, který změnil vztah umělce a zadavatele a nebál se vzdorovat papeži.

Podivínský Florenťan

Kniha detailně mapuje poutavý životní příběh podivínského Florenťana, který se dožil devětaosmdesáti let a ještě předtím, než mu bylo třicet, stačil do bílého mramoru vytesat dvě nejslavnější sochy v dějinách umění – Pietu (1499) a Davida (1501–1504).

Michelangelo Buonarotti - detail tváře na soše DavidaUž za svého života byl Michelangelo považován za génia, který se dočkal dvou životopisů (jejich autory byli Giorgio Vasari a Ascanio Condivi). Tato nová studie vychází z těchto dvou tradičních pramenů, ale také z dopisů, účtů či deníků.

"Michelangelo, ačkoliv byl bohatý, žil jako chuďas, živil se velmi střídmě, spokojoval se s kouskem chleba a trochou vína, aby se nevytrhoval z práce (...) V důsledku této střídmosti byl dlouho do noci čilý, potřeboval velice málo spánku, a když nemohl spát, často v noci vstával a pracoval s jakousi přilbou z tvrdého papíru, na niž připevnil svíci a tou si svítil při práci, takže měl obě ruce volné," napsal Michelangelův současník, malíř a životopisec Vasari.

"Ačkoliv Vasariův popis může být přehnaný, umělcův skromný způsob života lze snadno doložit například rozborem jeho bankovního účtu či na základě toho, co víme o jeho domácnosti," píše jeden z autorů obří monografie Frank Zöllner.

Zájem o Michelangelův život a rozmanité dílo nikdy neopadl a přetrval dodnes, kdy z řady publikací vystupuje tato svým rozsahem i zpracováním ojedinělá publikace, pod níž jsou podepsáni renomovaní odborníci na italskou renesanci – Frank Zöllner, Christof Thoenes a Thomas Pöpper.

Dokonalé dílo, dokonalá reprodukce

Zatímco první část knihy se soustředí na Michelangelův život, část druhá podrobně zkoumá Michelangelovo rozmanité dílo a význam jeho děl v kontextu dějin umění. Přes zajímavost textů asi netřeba zdůrazňovat, že předností obří knihy jsou hlavně obrázky vytištěné na kvalitním křídovém papíře, které dokonale přibližují Michelangelovo dílo.

Rozměrné reprodukce a detaily malířských, sochařských i architektonických děl vtahují čtenáře do období vrcholné italské renesance. Čtenáři se naskýtá možnost pod lupou prozkoumávat třeba Michelangelovy stropní fresky Sixtinské kaple zachycující výjevy ze Starého i Nového zákona, které zhmotňují Mojžíšův příběh či scény z Kristova života.

Michelangelo Buonarotti - freska Poslední soud v Sixtinské kapli

Rozplývat se můžeme i nad dokonalostí Michelangelových soch, vytesaných z bílého mramoru. Ty se postupně odklánějí od vzoru čisté a nedostižné antické krásy (jako je tomu třeba v případě Davida), aby lidské tělo zachytily v pohybu dynamického manýrismu, jímž předznamenávají nespoutané baroko.

Na zvětšených reprodukcích si čtenář snadno všimne rozdílného přístupu, jaký Michelangelo použil v zobrazování mužského a ženského těla – tak patrného, že prozrazuje umělcovu sexuální orientaci.

Velkou předností knihy je, že nezapomíná na Michelangela jako architekta, který působil zejména v rodné Florencii a v Římě. Tam realizuje svou největší zakázku, to když jej papež požádal, aby dokončil stavbu chrámu svatého Petra v Římě – tedy nejdůležitějšího křesťanského kostela.

Kniha se jistě bude náramně vyjímat v domácí knihovně. Pokud si ji však budete chtít pozorně prostudovat na menším kávovém stolku v obývacím pokoji, raději jej zespoda podepřete. Osmikilová kniha není ukázkou monumentální okázalosti, ale přiměřeným holdem jedinečnému významu Michelangelova díla s výborně zpracovaným katalogem všech Michelangelových prací.

Frank Zöllner, Christof Thoenes, Thomas Pöpper - Michelangelo: Dílo
Slovart, 696 stran, 4 999 korun
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz