Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michel Comte vystavuje ženské ikony dneška: Carlu Bruni, Naomi Campbell i Sophii Loren

  7:31aktualizováno  7:31
Jeden z největších fotografů současnosti Michel Comte konečně poprvé vystavuje v České republice. Na jeho snímcích jsou jen ženy. Název výstavy Not Only Women nicméně napovídá, že nejde jen o jejich prvoplánové ženství.

Michel Comte: Naomi Campbell (Vogue Italia) | foto: © Michel Comte Estate / I-Management SA

Výstava, jež nese celý název Michel Comte. Not Only Women. Feminine Icons of our Times., v pražské Leica Gallery potrvá do 3. dubna a je připravena ve spolupráci s galerií Vernon. Italská kurátorka Serena Baccaglini ji sestavila z černobílých i barevných fotografií různých formátů. Jejich hlavní téma je však identické. Je jím žena - osobnost.

Michel Comte: Carla Bruniová (Vogue Italia)

Michel Comte: Carla Bruni (Vogue Italia)

Kurátorka vychází z předpokladu, že obraz módy a zvlášť té ženské byl příliš často zkoumán pouze z pohledu ikonografického a stylistického. Michel Comte tento předpoklad zcela vyvrací.

Michel Comte

Michel ComteNarodil se v Curychu v roce 1954. V roce 1978 získal objednávky na první práce v zahraničí: reklamní kampaně pro oděvní domy Ungaro a Chloé. Následující rok se přesunul do Paříže a odtamtud pak v roce 1981 do New Yorku, poté se usadil v Los Angeles. Na počátku 90. let se stal jedním z nejobjevnějších světových fotografů módy a portrétů. Pracoval na reklamních kampaních slavných značek, jako jsou Gianfranco Ferré, Dolce & Gabbana, Armani, Nike, Versace, Revlon, Lancôme, Hennessy, Davidoff Cool Water, Swatch, BMW, Mercedes-Benz, Ferrari, Jaguar. Dlouhé roky sleduje na drahách F1 závodní stáj Ferrari a fotografuje Michaela Schumachera.
Jeho činnost se však neomezuje pouze na módní fotografie a portréty, stále více se věnuje fotoreportáži. Cestuje na místa válečných konfliktů – do Izraele, Iráku, Afghánistánu, Bosny, Etiopie, Súdánu, Tibetu a Kambodže. Mnohé jeho fotografické práce jsou určeny pro Mezinárodní výbor Červeného kříže, jiné fotografuje pro Water Foundation. Mnoho prací vyšlo během jeho kariéry též knižně.

Comteho náhlé nápady se neomezují pouze na plastickoestetické zkoumání objektu. Jeho obrazy nejsou pouze dobře zinscenovaným divadlem, ve kterém je hlavní představitelkou žena. Comte se stylistickou dokonalostí odkrývá intimitu ženskosti.

Michel Comte: Giselle Bundchen (Vogue Italia)

Michel Comte: Giselle Bundchen (Vogue Italia)

V jeho portrétech ostře vystupují z neutrálního pozadí obrysy obličejů a siluety těl. Nacházíme zde i kompozice, kde pozadí ožívá a stává se podstatnou součástí hlavního motivu. Ženy, které fotografuje, jsou podle kurátorky vždy osobami, které se fotografovi daří transformovat v ikony současné ženskosti.

Michel Comte: Sophia Loren (Vogue Italia)

Michel Comte: Sophia Loren (Vogue Italia)

Mezi modelky, herečky a další umělkyně, jejichž portréty či akty Comte v průběhu své kariéry fotografoval, patří ty nejvýznamnější – např. Claudia Schiffer, Helena Christensen, Cindy Crawford, Carla Bruni, Giselle Bündchen, Luise Bourgeois, Sophia Coppola, Catherine Deneuve, Sharon Stone, Sophia Loren, Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Sandra Bernhard, Tina Turner či Whitney Houston.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz