Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michalkova zajímají v pokračování Unaveni sluncem zlomové okamžiky

  10:02aktualizováno  10:02
Šestnáct let poté, co ruský film Unaveni sluncem získal Oscara, přináší Nikita Michalkov jeho pokračování s podtitulem Odpor.

z filmu Unaveni sluncem 2: Odpor | foto: HCE

Aristokrat původem i zjevem, milovník monarchie, přítel Putina, herec, producent a především režisér, kterému přezdívají ruský Spielberg. Kdykoli brzký pětašedesátník Nikita Michalkov natočí film, je to událost; tím spíše nyní, kdy rovnou z hlavní soutěže Cannes míří do kin pokračování jeho oscarového díla, snímek Unaveni sluncem 2: Odpor.

První díl plánované trilogie, který se zrodil v roce 1994 a přes záplavu festivalových cen došel až k trofeji americké filmové akademie za nejlepší neanglicky mluvený film roku, se vracel do roku 1936. Jeho hrdina generál Kotov, veterán sovětské revoluce, jejž hrál sám režisér, tráví prosluněné chvíle na letním sídle s manželkou a dcerkou, kterou představovala skutečná Michalkovova dcera Naděžda.

z filmu Unaveni sluncem 2: Odpor

Avšak rodinná idyla dostane trhliny s příjezdem dávného známého a někdejšího ctitele hrdinovy manželky, jenž nyní pracuje pro Stalinovu tajnou policii. Navenek příjemný host v podání Olega Menšikova má nepříjemný úkol – zatknout generála za účast ve smyšleném spiknutí. Neboť nastala éra stalinských čistek, poprav, gulagů a lidských tragédií.

Němci v maskách

Děj výpravnější a desetkrát nákladnější "dvojky" (rozpočet činil pětatřicet milionů eur) začíná o pět let později. Generál Kotov, kterého opět hraje Michalkov, byl celou dobu vězněn v táboře politických vězňů. Na svobodu mu pomůže paradoxně až válka, při bombardování se mu podaří utéci na frontu, kde bojuje jako řadový vojín.

z filmu Unaveni sluncem 2: Odpor

Menšikovova postava si v minulém finále podřezala žíly; v novém filmu se ukáže, že agent tajné policie svůj sebevražedný pokus přežil a nadále pracuje pro režim, v nějž však už dávno nevěří. "V těch dobách to tak často chodilo, lidé se zdáli být ztraceni navěky, ale pak se vynořili z komunistických lágrů," vysvětluje režisér nečekané vzkříšení svých postav.

Žijí též generálova žena, která manžela pokládá za mrtvého, a jeho dcera, jež naopak na otce stále čeká a navzdory matce se ho odmítá zříci. Teď však mají všichni nového nepřítele – hitlerovská vojska; a Stalin je odhodlán za vítězství zaplatit krví celého národa. Právě bitevní scény nasnímané s tisíci komparzistů a podporou ruského ministerstva obrany činí z "dvojky" velkou historickou podívanou, nicméně podle Michalkova stále věrnou faktům.

z filmu Unaveni sluncem 2: Odpor

Tým poradců prošel nedávno odtajněné archivy tajné policie a zhlédl desítky hodin sovětských či německých filmových týdeníků ze čtyřicátých let. Tak třeba zjistil, že Němci na začátku války na okupovaných územích používali k zastrašení protivníka hrůzné masky navlečené na jezdce i koně; právě děsivý dobový převlek kavalerie vytvořil jeden z působivých obrazů na plátně.

Na závěr Citadela Přesto tím hlavním zůstávají lidské osudy. "Zajímalo nás, co člověka ve zlomových okamžicích pohání," vykládá Michalkov. Scénář druhého dílu psal dlouhé čtyři roky, protože hledal jiný klíč než klasičtí tvůrci ruských válečných filmů, aby si našel cestu k mladým divákům.

z filmu Unaveni sluncem 2: Odpor

"Přál bych si, aby filmový Odpor působil podobně jako velká nástěnná malba. Zblízka rozeznáváte detaily, spočítáte okvětní plátky na každé růži. Ale teprve z odstupu, když fresku uvidíte celou, pochopíte její skutečný smysl."

Pokračování snímku vznikalo zčásti na Barrandově a ve štábu se objevuje řada českých profesionálů od zvukařů po kaskadéry. Třeba si je Michalkov půjčí i příště; zatím už na podzim slibuje premiéru závěrečné části triptychu Unaveni sluncem, který ponese podtitul Citadela a završí ságu na půdorysu novodobého Ruska.

Nikita Michalkov

Nikita MichalkovRuský herec, scenárista a filmový režisér se narodil 21. října 1945 v Moskvě. Pochází z umělecké rodiny, jeho děd a praděd byli známými ruskými malíři, otec Sergej Michalkov byl ruský spisovatel, dramatik a překladatel, matka Natalie Končalovská básnířka a překladatelka, bratr Andrej Končalovskij je rovněž uznávaný filmový režisér. Nikita Michalkov hrál od svých čtrnácti let divadlo, ve filmu vystupoval poprvé coby patnáctiletý. V letech 1963–1966 vystudoval herectví, v letech 1968–1971 studoval filmovou režii. Z více než čtyřiceti filmů, které natočil, jsou kromě oscarového snímku Unaveni sluncem nejznámější Chodím po Moskvě, Otrokyně lásky, Oči černé, Krutá romance, Urga či Lazebník sibiřský.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Už i Mel Gibson coby drsný dědeček musí zjihle slzet

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Smutné konce stárnoucích akčních hrdinů by byly veselejší, kdyby v rolích dědečků mohli bavit. Jenže celý svět by Mel...

Když zpíval Rock Me Baby, dívky šílely. Zemřel herec David Cassidy

David Cassidy

Americký herec a zpěvák David Cassidy, který byl generačním idolem 70. let, zemřel v 67 letech. Proslavil se v seriálu...

Vítězný Batman porazil Hřebejkova Nápadníka o padesát tisíc diváků

Záběr z Ligy spravedlnosti

Víkendová kina v Česku ovládl premiérový komiks Liga spravedlnosti, v němž Batman a Wonder Woman budují tým proti zlu;...Najdete na iDNES.cz