Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michalkov se v dramatu 12 rozběhl pro Oscara

  6:33aktualizováno  6:33
Jedno je jisté. Pokud Nikitovi Michalkovovi vydrží síla čišící z dramatu 12, právem nominovaného na Oscara, i v pokračování oscarového filmu Unaveni sluncem, které dokončuje s českými zvukaři a střihačem Aloisem Fišárkem, pak je další zlatá soška na obzoru.

Z filmu 12 | foto: HCE

Z filmu 12Film 12, jenž ve čtvrtek startuje v Česku, totiž není žádná vykopávka, jak soudili skeptici podle jeho inspirace klasickým dílem Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957. Model zůstal stejný – tucet porotců rozhoduje o mladíkovi viněném z vraždy; mění se však okolnosti, herectví i vypravěčský styl.

Soudruzi – pardon, pánové
Trest za smrt ruského vojáka hrozí jeho adoptivnímu synovi, čečenskému sirotkovi. A porotci uzavření ve školní tělocvičně – v soudní budově totiž vládnou řemeslníci – zosobňují novodobý převlek tradičního Ruska, počínaje hrubým antisemitismem a konče rezavým potrubím, s nímž nikdy nikdo nic neudělá – stejně jako se zemí.

TRAILER K FILMU 12

Ovšem ona bezvýchodnost Ruska, které slovy režiséra i jeho postavy "nikdy nebude ctít zákony", se nezjevuje v proklamacích. Vyvěrá mimovolně z příběhu, jehož moderní thrillerové pojetí naznačí už tísnivé titulky s "výpadky proudu" a dohořívající trosky noční ulice.

Z filmu 12Válečnými vzpomínkami film šetří, ale když už je použije, ve vteřině jimi zdrtí. A hned se vrací zpět do bizarní oprýskané haluzny, v níž rozšafní  "soudruzi – tedy pardon, pánové", jak si říkají, zvesela objevují míče, podprsenky či injekční stříkačky.

Westernové divadlo
Jejich věcný bodrý pragmatismus bez stínu pochybnosti baví i děsí zároveň: Vždyť je to jasné, honem hlasujme, ať se jde domů. Kdo zdržuje nejistotou, je nepřátelský exot; potud se ruská variace podobá americké předloze. Ale z hádek a přelévání sil se vynořuje jiné svědectví o národní povaze a morální devastaci.

Z filmu 12

Bohužel jakési "bajky", osobní zpovědi porotců vždy s jistým vztahem k případu, rozlévají svou typicky ruskou košatostí děj velice doširoka. Ale zase jsou vesměs skvěle zahrané, byť opět s čistě ruským, dnes již nezvykle velkým citovým prožíváním; navíc je odlehčuje mrazivě černý až morbidní humor.

Z filmu 12K tomu režisér udržuje napětí prvky westernu, psychohororu i vzrušující detektivkou, kdy porotci rekonstruují zločin mezi žíněnkami nadšeně jako malí kluci při hře na četníky a zloděje. Není to tedy jen "divadlo pro divadlo" jako u von Triera.

Vadí pouze dvě věci v závěru: že krimi má tak laciné řešení a Michalkov se opět pasuje na spasitele národa. Ale jinak 12 spojuje mimořádnou účinnost s vděčností, že po dlouhé době zase ve filmu o něco jde.

12
Rusko, režie N. Michalkov, hrají A. Petrenko, N. Michalkov, V. Gaft, tit., 153 min.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz