Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Viewegh trhá s Románem pro muže rekordy

  2:50aktualizováno  2:50
K rekordnímu prodeji si může gratulovat spisovatel Michal Viewegh a nakladatelství Druhé město, které jeho dílo vydává. Během měsíce, kdy se na pultech knihkupectví objevila Vieweghova v pořadí dvacátá kniha Román pro muže, si ji koupilo už třicet tisíc čtenářů. A rozebrali tak náklad prvního vydání.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Právě jsme dotiskli druhé vydání. Po prvním měsíci prodeje ještě nemůžeme dělat nějaké definitivní závěry, ale kniha se prodává velmi dobře," říká Eva Josková z nakladatelství Druhé město.

Během měsíce překonala Vieweghova poslední kniha i celkový prodej některých jeho starších titulů, třeba sbírky fejetonů Na dvou židlích nebo Lekce tvůrčího psaní, kterých se prodalo každé "jen" něco přes dvacet tisíc výtisků.

Michal Viewegh. Román pro mužeProdej Románu pro muže si pochvaluje i majitel sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger. Podle něj román aspiruje  na umístění v trojici nejprodávanějších Vieweghových titulů.

"U nás se nejlépe prodával Román pro ženy, Báječná léta pod psa a Účastníci zájezdu, asi i díky filmovému zpracování Vieweghových předloh. Román pro muže však má skutečně raketový nástup a myslím, že v prodejnosti brzy dožene právě tyto knihy, které se už prodávají několik let," vysvětluje Kanzelsberger.

Podle něj se dá fenomén Michala Viewegha srovnávat jen s Harrym Potterem. "Ale Potter přijde jako lavina a za pár týdnů se prodávat přestane. Viewegh se takhle raketově prodává vlastně každý rok," dodal knihkupec.

Knihy na hranici kýče
Úspěch Vieweghových románů přičítají literární vědci hlavně autorově schopnosti navázat na dobrodružný a humoristický žánr podobný stavbě romantického televizního seriálu. Navíc Viewegh "umí" sex, lásku a vztahy, vyzná se v ženské duši a přesně ví, v čem se jeho čtenářky najdou.

Není tedy divu, že na jeho knihy jako na jedny z mála z české produkce každý rok čtenáři netrpělivě čekají a skupují je, hned jak vyjdou.

"Viewegh se orientuje na střední čtenářský proud, na konzumenty vysokonákladového knižního i časopiseckého čtiva tak, aby se čtenáři mohli s jeho drobnokresebnými figurkami ztotožnit. Dovede být nápaditý, ale také dovede neméně nápaditě balancovat na samém pokraji kýče. A ten vždycky býval, je a bude hojně čten," vysvětluje Vieweghův úspěch literární vědec a bohemista Vladimír Novotný.

Nejúspěšnější Vieweghovou knihou stále zůstávají Báječná léta pod psa. Celkem se jeho knih prodalo téměř milion sto třicet tisíc výtisků. Zatím poslední Vieweghův román je sice podle názvu určen mužům, jeho jedinou kladnou postavou je však žena. Ona a její dva bratři podniknou prázdninovou cestu na lyže a berou s sebou i striptérku, která má rozptýlit jednoho z bratrů, jemuž lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Pražské jaro očima německého historika připomíná, že nic netrvá věčně

Z výstavy Nakonec přijely tanky - "Čtyřka" protagonistů Pražského jara -...

Německý historik a bohemista Schulz Wessel si v nové knize „Pražské jaro. Průlom do nového světa“ položil otázku, jakou...

Najdete na iDNES.cz