Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Viewegh trhá s Románem pro muže rekordy

  2:50aktualizováno  2:50
K rekordnímu prodeji si může gratulovat spisovatel Michal Viewegh a nakladatelství Druhé město, které jeho dílo vydává. Během měsíce, kdy se na pultech knihkupectví objevila Vieweghova v pořadí dvacátá kniha Román pro muže, si ji koupilo už třicet tisíc čtenářů. A rozebrali tak náklad prvního vydání.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Právě jsme dotiskli druhé vydání. Po prvním měsíci prodeje ještě nemůžeme dělat nějaké definitivní závěry, ale kniha se prodává velmi dobře," říká Eva Josková z nakladatelství Druhé město.

Během měsíce překonala Vieweghova poslední kniha i celkový prodej některých jeho starších titulů, třeba sbírky fejetonů Na dvou židlích nebo Lekce tvůrčího psaní, kterých se prodalo každé "jen" něco přes dvacet tisíc výtisků.

Michal Viewegh. Román pro mužeProdej Románu pro muže si pochvaluje i majitel sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger. Podle něj román aspiruje  na umístění v trojici nejprodávanějších Vieweghových titulů.

"U nás se nejlépe prodával Román pro ženy, Báječná léta pod psa a Účastníci zájezdu, asi i díky filmovému zpracování Vieweghových předloh. Román pro muže však má skutečně raketový nástup a myslím, že v prodejnosti brzy dožene právě tyto knihy, které se už prodávají několik let," vysvětluje Kanzelsberger.

Podle něj se dá fenomén Michala Viewegha srovnávat jen s Harrym Potterem. "Ale Potter přijde jako lavina a za pár týdnů se prodávat přestane. Viewegh se takhle raketově prodává vlastně každý rok," dodal knihkupec.

Knihy na hranici kýče
Úspěch Vieweghových románů přičítají literární vědci hlavně autorově schopnosti navázat na dobrodružný a humoristický žánr podobný stavbě romantického televizního seriálu. Navíc Viewegh "umí" sex, lásku a vztahy, vyzná se v ženské duši a přesně ví, v čem se jeho čtenářky najdou.

Není tedy divu, že na jeho knihy jako na jedny z mála z české produkce každý rok čtenáři netrpělivě čekají a skupují je, hned jak vyjdou.

"Viewegh se orientuje na střední čtenářský proud, na konzumenty vysokonákladového knižního i časopiseckého čtiva tak, aby se čtenáři mohli s jeho drobnokresebnými figurkami ztotožnit. Dovede být nápaditý, ale také dovede neméně nápaditě balancovat na samém pokraji kýče. A ten vždycky býval, je a bude hojně čten," vysvětluje Vieweghův úspěch literární vědec a bohemista Vladimír Novotný.

Nejúspěšnější Vieweghovou knihou stále zůstávají Báječná léta pod psa. Celkem se jeho knih prodalo téměř milion sto třicet tisíc výtisků. Zatím poslední Vieweghův román je sice podle názvu určen mužům, jeho jedinou kladnou postavou je však žena. Ona a její dva bratři podniknou prázdninovou cestu na lyže a berou s sebou i striptérku, která má rozptýlit jednoho z bratrů, jemuž lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz