Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Viewegh: Chlapům jde o sex, moc, prestiž a peníze

  5:39aktualizováno  5:39
Na pulty knihkupectví přichází dvacátá kniha Michala Viewegha. Novinka jednoho z nejúspěšnějších českých spisovatelů se jmenuje Román pro muže. Je v ní politika, dramatické zvraty a samozřejmě sex. Viewegh je k mužům i velmi kritický - podle něho je kladným hrdinou knihy stejně žena.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vydáváte dvacátou knihu. Bilancujete s tímto číslem?
Na jednu stranu se snažím to nedramatizovat, jde jenom o číslovku. Na druhou stranu jsem si na psaní nechal nezvykle mnoho času. Porušil jsem zavedenou periodicitu a místo na jaře vydávám román až teď na podzim, takže jsem na jeho napsání měl plných osm měsíců. Což je skoro trojnásobek obvyklé doby. Přesto vznikal tradičně rychle - letos v lednu jsem začal a na konci února byla kniha hotová. Už jsem k ní neměl co dodat, příběh se uzavřel. Je současně i románem o románu,  je tam vedlejší motiv spisovatele jedoucího na besedu a vyprávějícího o tom, že píše Román pro muže. Využil jsem to k jisté sebereflexi, snad zřetelně ironické.

A ta bilance?
Pasáže o spisovateli jsou bilanční. Přirovnávám své poznámky k novému románu k hromadě sirek - samozřejmě bych si vždycky přál postavit z nich Eiffelovu věž, ale nakonec mi chybí trpělivost a je z toho zas jen petřínská rozhledna.

V anotaci píšete, že otevíráte 13. komnatu mužského světa. Co v ní je?
Slogany je třeba brát s rezervou.

Proto se ptám.
Bylo by domýšlivé tvrdit, že znám všechna zákoutí mužského světa. Ale řekněme, že jsem se pokusil pravdivě popsat obvyklé mužské vnitřní monology. Třeba to, jak muži o ženách přemýšlejí.

Jak o nás vy muži přemýšlíte?
Například vás nemilosrdně hodnotíme - ale to koneckonců vy děláte taky. Pokud je chlap aspoň trochu gentleman, samozřejmě se chová a mluví, jak má, ale ten vnitřní monolog typu "tahle je vážně nepoužitelná" v jeho hlavě zkrátka probíhá.

Je Román pro muže určený opravdu mužům, nebo je to další Vieweghova kniha pro ženy?
Obecně osmdesát procent čtenářů beletrie tvoří ženy, a když navíc autor napíše knihu s názvem Román pro ženy nebo Výchova dívek v Čechách, je jich pochopitelně ještě víc. Název Román pro muže však není jen nějaký marketingový tah. Opravdu ho adresuji mužům. Kapitoly o spisovateli jsou psané v takzvané du-formě, v druhé osobě, což je poměrně rozšířený způsob, jak spolu muži mluví. Takové to "sedíš tam a ona přijde a ty jí řekneš..."

Čím se Román pro muže liší od Románu pro ženy?
V Románu pro ženy jsem se snažil ctít pravidla žánru červené knihovny: ona hledá toho pravého, nakonec ho najde a přijde happy end. V Románu pro muže jsem se snažil respektovat mužskou psychologii, to jest napsat takovou knihu, jaké muži rádi čtou. Chtěl jsem, aby to byl román svižný, nerozkecaný, s překvapivými dějovými zvraty. To jsou předpoklady pro to, aby se kniha dobře četla i chlapům, kteří nejsou zrovna velcí čtenáři. A jsou v ní dvě základní mužská témata: sex nahlížený mužskýma očima a politika reprezentovaná mnoha autentickými výroky soudců, státních zástupců, premiérů, prezidentů. Zároveň ten román chlapy nijak nešetří.

V čem?
Hlavními postavami jsou tři sourozenci, kteří jedou na týden na lyže. Oblastní novinář, zkorumpovaný soudce a investigativní žurnalistka, která je jedinou kladnou postavou toho románu.

Podle ukázky, kterou MF DNES otiskla v úterý, jde mužům skutečně jenom o sex.
Ne. Taky jim jde o moc, o prestiž a o peníze.

. Povinně do vířivky

Ukázka z Vieweghova Románu po muže

V současné době se prosazuje fenomén nových mužů, empatických a citlivých, kteří odmítají tradiční machismus. Co o nich soudíte?
K tomuhle tématu jsem  mimochodem něco načetl. Muž nového typu, který by podle některých sociologů a psychologů mohl vystřídat tradičního macha, má prý být pořád mužný a silný, ale zároveň i citlivý, altruistický a empatický. V Románu pro muže se jeden takový objeví - a zmíněná hrdinka skutečně doufá, že by to mohl být ten pravý. Jenomže pak se ukáže, že on jenom správně vytušil, co dnešní žena chce, a využil toho. Chladnokrevně využil ženské představy o ideálním muži jako zbraň, jako způsob, jak ženu nejefektivněji svést.

Když jste psal svoji předchozí knihu Andělé všedního dne, studoval jste před tím ezoterické nauky o andělech. Jak jste teď studoval muže?
Mužství jaksi studuji šestačtyřicet let, takže nějaké poznatky jsem už nasbíral. Nicméně nemám pocit, že k napsání románu je třeba mít rozsáhlou teoretickou výbavu. Spisovatel nemá chrlit načtená moudra, ale dobře vyprávět zajímavý příběh. Knihy z oblasti sociologie nebo psychologie čtu rád, jsou pro mě zdrojem inspirace a využívám je k citacím. Některé myšlenky renomovaných psychoterapeutů jsem už dlouho tušil, jen jsem se neodvažoval je vyslovit.

Které?
Třeba tu, že muž si musí v životě položit dvě zásadní otázky: kam jde a kdo na té cestě půjde s ním. Pokud si je položí v opačném pořadí, bude mít celý život vážný problém. Před feministkami nebo na konferenci gender studies bych váhal to vyslovit, ale myslím si to taky.

Ale to přece platí i pro ženy.
I když si muž zmíněné otázky ve správném pořadí položí jako první? Jedním dechem ovšem hned dodávám, že žena může a musí být na té mužově cestě jeho rovnocenným partnerem. Ale na pořadí těch otázek bych si dovolil trvat.

Román pro muže je o sexu. Jak je pro spisovatele těžké se uhlídat a nesklouznout na hranici pornografie?
Pro mě je jediným kritériem legitimity sexuálních scén jejich funkčnost: pokud je to v zájmu románové pravdivosti, věrohodnosti, přesvědčivosti a tak dále, pak tam být prostě musí. Naopak třeba z Andělů všedního dne by explicitní sex příliš trčel, proto jsem použil opis. V Románu pro muže to jinak než natvrdo nejde. Nemusí ovšem jít o anatomické popisy, je tam třeba celá postelová scéna napsaná jen jako dialog.

Kniha má být pánskou jízdou. Jaké jsou vaše pánské jízdy?
 Ideální je například tato konstelace: Dolomity, lyže, čtyři chlapi se smyslem pro humor, skvělé jídlo a víno. Relaxace - i slovní. Každý druhý chlap, který byl na vojně, občas vyslovuje sprostá slova s jistou zvrácenou potěchou. Já taky.

A vířivka se striptérkou, jak jsme četli v ukázce?
Vířivka samozřejmě. Striptérku jsme dosud neměli. Budu o tom uvažovat.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz