Michal Viewegh

Michal Viewegh | foto: David Neff, MAFRA

Viewegh otevřel oči, ale dýchal ztěžka. Spekuluje se o příčinách obtíží

  • 36
Nejúspěšnější český spisovatel současnosti Michal Viewegh, kterého v sobotu museli hospitalizovat kvůli prasklině na aortě, je nadále ve velmi vážném stavu. V úterý jej sice lékaři probudili z umělého spánku, ale Vieweghovi se špatně dýchalo a nebyl schopen mluvit.

Bez podpory přístrojů se jeho organismus zatím neobejde. "Podle jeho ženy byl vzhůru, ale bylo vidět, že mu ještě i samotné dýchání dělá příliš velké potíže. Asi ho prý tedy ještě uspí. Slovně nekomunikoval vůbec, jen párkrát otevřel oči," popsal Vieweghův nakladatel Martin Reiner.

Spisovatel se o víkendu podrobil čtyřhodinové náročné operaci. Měl štěstí v neštěstí - tento zákrok podle lékařů třetina pacientů nepřežije. Bez operace však nepřežije nikdo. A ani následné léčení není jednoduché. Podle kardiochirurga Jana Pirka z pražského IKEM jsou však podobné zdravotní komplikace, jaké prožívá Viewegh, poměrně časté.

Otázka, proč padesátiletému spisovateli aorta praskla, je zatím nezodpovězena. "Disekce aorty je onemocnění, kdy dojde k roztržení stěny hlavní cévy, která vede krev do celého těla. Může to být vrozená porucha pojivového ústrojí, to je takzvaný Marfanův syndrom. Ten obyčejně mívají dlouzí hubení lidé kolem dvou metrů," vysvětluje Pirk s poznámkou, že této možnosti Vieweghova tělesná konstituce příliš nenahrává. "Častěji to však bývá způsobeno neléčeným vysokým tlakem," dodává kardiochirurg.

Z běhání aorta nepraskne

Autor nejčtenějších českých románů se v poslední době intenzivně věnoval sportu. Spekuluje se tedy i o tom, zda na spisovatelovy zdravotní obtíže nemohl mít vliv na jeho věk až extrémní sportovní život. Letos na jaře pár měsíců po svých padesátých narozeninách Viewegh dokonce uběhl maraton, na který se připravoval pod vedením osobního trenéra.

"Je pravda, že se Michal snažil udržovat v kondici. Už asi patnáct let chodil kondičně cvičit do posilovny, ale ne nějak přehnaně. Běhat začal před nějakými třemi čtyřmi lety," popisuje Reiner.

Podle lékařů tato souvislost není příliš pravděpodobná. "S běháním to určitě nesouvisí. S extrémní námahou ve smyslu zvedání těžkých břemen jako při posilování to souviset může, protože v ten okamžik se člověku náhle velice zvedne krevní tlak," vysvětlil Pirk. K prasknutí aorty by tedy muselo dojít přímo ve chvíli, kdy by člověk zvedal třeba velmi těžké činky. Něco takového se může stát i třeba v sauně při skoku do ledového bazénu, kdy se také krevní tlak velmi rychle vyhoupne.