Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Pěchouček, Jaromír 99 a další umělci budou pracovat s vězni

  16:35aktualizováno  16:35
Kutnohorská galerie GASK přichází s dalším originálním projektem. Nese název Věznice: místo pro umění a spojí se při něm třicet předních českých umělců a stejný počet odsouzených, pobývajících ve věznicích.

Jedním z umělců, kteří budou spolupracovat s vězni, bude i držitel Chalupeckého ceny Michal Pěchouček. | foto: GASK

Není to poprvé, kdy GASK připravil akci, která zpřístupní umění lidem, pro které není běžně dostupné. Galerie už spolupracovala se skupinou seniorů nebo s nevidomými. Propojení tak na první pohled vzdálených a odlišných světů jako je svobodné umělecké vyjádření a pobyt za mřížemi je ovšem zcela unikátní.

Do uměleckého počinu je zapojeno zhruba třicet předních současných českých umělců a tomu odpovídající počet odsouzených. Projekt vznikl ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky a v těchto dnech startuje dohromady v šesti českých věznicích.

Akce je rozdělena do dvou částí. Jedna z nich nabízí aktivní zapojení odsouzeného do procesu tvorby nového uměleckého díla. Autorem vzniklého díla bude vždy autorská dvojice – současný umělec a odsouzený. Zapojení umělci se pohybují mezi různými uměleckými směry a postupy, výsledkem tak může být malba, socha, graffiti, komiks, ale i konceptuální umění.

Alois Nebel

Alois Nebel

Mezi vybranými umělci je několik držitelů Ceny Jindřicha Chalupeckého jako například Michal Pěchouček nebo Eva Koťátková, komiks vznikne například pod vedením všestranného umělce Jaromíra Švejdíka, který je pod pseudonymem Jaromír 99 spoluautorem komiksové románové trilogie Alois Nebel.

"Věříme, že tento projekt přinese změnu do jednotvárného světa odsouzených, zamyslí se nad tím, co je těšilo kdysi a konfrontace minulosti se současností v nich třeba probudí touhu napravit způsobené škody," říká Iva Günzlová, metodička pro výkon vazby a trestu z Vězeňské služby ČR a konzultantka projektu.

Autorské dvojice budou společně komunikovat především prostřednictvím dopisů, jejich počet není nijak omezen a bude vycházet z konkrétních potřeb zúčastněných na jedné i druhé straně. Úkolem GASK bude vedle koordinace také zajišťování výtvarných potřeb, které budou při své spolupráci autoři uměleckých děl potřebovat.

Druhá část projektu nabízí formou korespondenční hry možnost získávat postupně informace o konkrétním uměleckém díle a autorovi. Hra se v závěru promění ve skutečnost, protože GASK přiveze do prostor věznice originál vybraného díla a v omezeném čase ho odsouzeným představí prostřednictvím výkladu kurátora.

Emil Filla: Zátiší (1925)

Emil Filla: Zátiší (1925)

"V depozitáři naší galerie jsou obrazně řečeno uvězněna díla, která čekají na okamžik vystavení. My je tedy mezitím využijeme a odvezeme do vězení, kde jsou zase uvěznění lidé," říká Ondřej Horák, šéf Lektorského centra GASK. Mezi vybranými půjde například o díla Emila Filly, Aléna Diviše, Vladimíra Boudníka nebo i Josefa Čapka.

Výsledkem části, ve které vzniknou konkrétní umělecká díla, bude společná výstava umělců a odsouzených v GASK plánovaná do konce letošního roku.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz