Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Pavlíček si díky muzice připadá jako mladík

  15:20aktualizováno  15:20
Respektovaný hudebník Michal Pavlíček, který vydává novou sólovou desku Čombió, více než hodinu odpovídal čtenářům iDNES. "Mám osm kytar a každá má úplně jiný zvuk, proto jich mám osm," napsal Pavlíček, který by chtěl razantněji vstoupit do symfonické hudby a udělat souvislou kompozici symfonie. "Svět naprosto přehlcený šoubyznysem se mi vzdaluje čím dál víc. Tím rychleji se mi přibližuje svět velkého obzoru, a to je svobodná umělecká zpověď, kterou právě nacházím víc v té symfonické muzice," svěřil se hudebník, jenž si díky hudbě připadá stále jako mladík.

Přátelé a kolegové mu říkají Čombe, jeho jméno zní Michal Pavlíček. Respektovaný kytarista a jeden z našich nejpracovitějších skladatelů jen málokdy opouští své domácí studio; je ponořený do filmové a symfonické hudby, rockových písní i muzikálu. K sólové desce, již pojmenoval podle své přezdívky Čombió, se dostal až po šesti letech práce na jiných projektech.

Záznam on-line rozhovoru s Michalem Pavlíčkem najdete ZDE.


"Původní jméno alba bylo Honička. Tu mám samozřejmě stále, ale název Čombió je přiléhavější. Zní jako zvolání, je to exotické i české. Hodí se pro muziku, která prochází mnoha žánry včetně etnické muziky nebo jazzu," tvrdí Pavlíček. I panáček na obalu, jehož autorem je výtvarník Pavel Brázda, prý koresponduje se slovem Čombió.

Pětačtyřicetiletý Pavlíček si tu sám nazpíval píseň Hlava veliká, což prý jinak nedělá. "Nešlo mi o kytarovou exhibici, ale o žánrovou pestrost desky - proto jsem se pustil i do té písně. Já své skladby obvykle předzpívám jiným interpretům. Ty informativní nahrávky s mým hlasem jsou pak pro ně vodítkem - a bývám potom tvrdošíjný, když se snažím, aby zpěváci dodržovali mé pocitové nuance. Nějaký zpěvácký výraz v sobě asi nesu. Hodím se do sboru a nejlépe zním v angličtině, zatímco v češtině vyjdou najevo všechna má r," vysvětluje Pavlíček, který si pro jinou píseň, Tam a zpět, vybral podobně "ráčkujícího" šansoniéra Jana Saharu Hedla.

Drtivou většinu skladeb desky Čombió však tvoří instrumentálky natočené s Pavlíčkovou skupinou Big Heads a pojmenované podle nálady, již mají vyzařovat. Pirani představují dravost, rachot a agresi, název Broučci se vztahuje k inspiraci Beatles, zatímco skladba Putování nabízí cestu do světa hudební fantazie. Ironická skladba Starej mladej Hatatitla je o veteránovi, který vytrvale "kluše" za mladou progresivní generací. "Snažím se nebýt starý konzervativní bigbíťák. Mladí lidé vnímají estetiku elektronického vidění s obdivuhodnou lehkostí. Já jsem se k nim chtěl přiblížit. Držím se statečně," věří si Michal Pavlíček.

K moderním technologiím jej přivedlo vybavení vlastního studia. "Pracuji s dvěma hudebními programy pro počítač. Musel jsem se je naučit ovládat, ostatně je to moje práce. Elektronické zvuky nebo postupy jsem využil v několika skladbách, ovšem desku jsem postavil na zvukové spontánnosti."

Při nahrávání prý sahal do "banky" svých nápadů. Obvykle skládá tak, že si brnká na kytaru a nahrává vše, co mu protéká hlavou. Pak vytřídí zrno od plev. Z tříhodinového jamování se mu hodí třeba dvacet minut. "To už je základ, ze kterého může být píseň nebo skladba," vysvětluje. Pavlíčkova "banka" nápadů zatím obsahuje asi čtyřicet disků označených podle typů muziky - agresivní, rychlá či pomalá. "No a když nepřichází inspirace, sáhnu do své předvýroby," říká Pavlíček. Vybrané nápady pak obléká do různých stylových kabátů.

Turné s Big Heads Pavlíček plánuje na jaro příštího roku. Na koncerty vyráží jen občas, třeba se svou bývalou kapelou Stromboli, již ovšem považuje za uzavřenou kapitolu, anebo s ještě legendárnějším Pražským výběrem. U něho si nechává dvířka pootevřená. "Ještě spolu něco uděláme," prohlašuje Pavlíček na adresu výběrovského kolegy Michaela Kocába.

Teď má ovšem přednost album zpěváka Kamila Střihavky, na kterém se Pavlíček podílí jako jeden z autorů. Zároveň skládá hudbu pro chystaný muzikál Excalibur, šitý na míru právě Střihavkovi. Libreto píše Karel Steigerwald a texty písní Gabriela Osvaldová. "Budu se snažit, abych nepodlehl rytířské pompě. Docela se na to těším," říká kytarový workholik.

Z bookletu CD Michala Pavlíčka Čombió, (c) 2001.

Obal CD Michala Pavlíčka Čombió, (c) 2001.

Michal Pavlíček

Michal Pavlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Michal Pavlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Michal Pavlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Rocker pro NATO. Pro kytaristu Michala Pavlíčka je NATO garancí, že se nevrátí totalita.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Najdete na iDNES.cz