Libor Nováček a Michael York na Strunách podzimu 2009 | foto: Petra Hajská

Michael York se v Rudolfinu předvedl jako dobrý recitátor

  • 1
Dvořákova síň Rudolfina byla na středečním koncertu festivalu Struny podzimu "pouze" slušně, ne zcela zaplněná. Melodram je asi příliš specifický žánr na to, aby vyvolal větší zájem. A to přesto, že jeho protagonistou byl slavný britský herec Michael York.

Michael York na Strunách podzimu 2009Letos sedmašedesátiletá hvězda, jež se proslavila hlavně rolí d’Artagnana z asi nejslavnějšího filmového zpracování Dumasova románu, se recitaci s hudebním doprovodem věnuje soustavně. Stejně tak namlouvá audioknihy nebo píše povídky. V této roli jsme Yorka poznali až nyní.

Dvořákova síň byla setmělá, pouze jeviště bylo nasvícené. Přesto se nepodařilo navodit žádoucí intimitu. Tento sál je vynikající pro komorní hudbu, ale mluvené slovo s klavírem je ještě intimnější záležitost. Bezprostřední kontakt s interpretem mohli mít jen diváci v prvních řadách; a ozvučení také nebylo ideální. Pokud chtěl někdo sledovat program, tak mu to neulehčovala ani tma.

Méně to vadilo u dvou kratších kusů – Shakespearova Sonetu 73 a Yeatsovy básně Druhý příchod – které York přednesl v první polovině, o něco více u hlavního bodu večera, melodramatu Enoch Arden. Je ovšem fakt, že Yorkův hlas je tak melodický, měkký a tvárný, že poslouchat jeho přednes byl zážitek sám o sobě.

Svěží Janáček

Libor Nováček a Michael York na Strunách podzimu 2009Za báseň viktoriánského autora Alfreda Tennysona, doprovázenou hudbou Richarda Strausse, bojoval York, seč mohl. Vložil do ní spoustu citu, něhy a prostoty, pomáhal si decentními hereckými akcemi. Naprosto stvrdil své umění recitátora, ale nepřesvědčil o výjimečných kvalitách samotného díla.

Více než hodinový kus o muži, který se po deseti letech vrátí domů a najde svou ženu provdanou za dávného rivala, nevyvolává dnes ani tak emoce, jako spíše pocit přepjatého sentimentu, poplatného době jeho vzniku. Strauss svými hudebními vstupy poctivě a popisně podkresluje, ale v jeho tvorbě zůstane Enoch Arden málo významnou raritou.

Libor Nováček na Strunách podzimu 2009Vedle tohoto díla působily klavírní skladby Leoše Janáčka jako závan svěžího vzduchu. Český pianista žijící ve Velké Británii Libor Nováček vytvořil s Yorkem dobrý tandem a navíc ještě v průběhu večera přednesl svým výrazným stylem první řadu Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku a jeho Sonátu pro klavír 1.X.1905 Z ulice.

Přes některé pochybnosti a připomínky bylo samotné setkání s "trochu jiným" uměním Michaela Yorka dalším skvělým počinem letošních Strun podzimu.

Hodnocení MF DNES: 70 %