MGM, filmové studio se řvoucím lvem, je na prodej

Jedno z nejstarších hollywoodských filmových studií, MGM čili Metro-Goldwyn-Mayer, k jehož tradiční značce patří hlava řvoucího lva, je na prodej za sedm miliard dolarů. Podle deníku Los Angeles Times se kupci mají přihlásit do konce týdne bance Goldman Sachs, která nabídky zpracuje. Za potenciální zájemce list označil společnosti Viacom Inc., Walt Disney Company, Vivendi Universal, News Corp. a AOL Time Warner, tedy vesměs další známé společnosti; ani jedna však zatím oficiálně nereagovala, protože cena je příliš vysoká.
MGM má podle znalců cenu pěti miliard dolarů. Nicméně kupce může navnadit rozsáhlý archiv MGM, čítající přes čtyři tisíce titulů včetně práv k trvale výnosným filmovým sériím, jako je James Bond nebo Růžový panter.

"Majetkové vztahy v MGM se za dobu naší spolupráce už měnily, podobně jako třeba loni v Universalu, aniž to mělo vliv na tuzemskou distribuci," zůstává v klidu ředitel Bontonfilmu Aleš Danielis. Právě novou bondovku chystají už na letošní listopad – skrze spolupráci Bontonfilmu s firmou 20th Century Fox, která nyní distribuuje díla z produkce MGM. "Pravda je, že z dalších velkých studií, která se o koupi MGM zajímají, bylo právě ono tím nejmenším – a kdyby se jedna z oněch obřích firem stala jeho příštím majitelem, mohla by tomu přizpůsobit i své distribuční záměry. Ale to jsou jen úvahy," míní Danielis.

Společnost Metro-Goldwyn-Mayer vznikla v roce 1924, jejím prvním prezidentem byl jeden ze zakladatelů Louis B. Mayer a do hvězdné stáje MGM patřili Fred Astaire, Greta Garbo, Clark Gable či Liz Taylorová, z režisérů například George Cukor nebo King Vidor. Nyní je většinovým vlastníkem MGM Kirk Kerkorian, který studia koupil a pak prodal poprvé v roce 1969 a potřetí roku 1996 za 1,3 miliardy dolarů od banky Credit Lyonnais. Ta převzala studia roku 1992 od italského finančníka Giancarla Parrettiho, obviněného, že společnost MGM získal na základě falešných transakcí.
,