Záběr z jednoho z minulých ročníků Mezinárodního hudební festivalu Český Krumlov

Záběr z jednoho z minulých ročníků Mezinárodního hudební festivalu Český Krumlov | foto: CK Krumlov

V Českém Krumlově zazní Smetanova Má vlast, Dvořák i opomíjený Zelenka

  • 0
V krumlovské Zámecké jízdárně uvede Mezinárodní hudební festival k Roku české hudby erbovní dílo české hudby, Smetanovu Mou vlast. Provedení tohoto cyklu symfonických básní bude svěřeno Severočeské filharmonii Teplice a dirigentovi Tomáši Braunerovi.

V obraze Bedřicha Smetany se ustálily mnohé stereotypy - například trpící hluchý génius, neohrožený bojovník za českou národní hudbu, lidový skladatel a podobně. Takovéto pohledy ovlivňují i vnímání jeho díla a bohužel někdy u někoho vyvolávají dojem, že skladatel je tak důvěrně známý, že naslouchat jeho hudbě už ani není třeba. Ve slavnostních chvílích je to ale právě jeho hudba, která zaznívá.

A takováto slavnostní chvíle nastane také 19. července v Zámecké jízdárně.

S komorními koncerty vystoupí v Maškarním sále violoncellista Jiří Bárta společně s klavíristkou Terezií Fialovou, kteří zahrají kompletní provedení skladeb pro violoncello a klavír Antonína Dvořáka, dále harfistka Jana Boušková s flétnistkou Jae-A Yoo nebo Trio Martinů. Festival přivítá i mladou čínskou klavíristku Shiran Wang, která spolu se Škampovým kvartetem představí program složený čistě z české hudby. Na programu letošního českokrumlovského festivalového ročníku dále figuruje zajímavé klavírní duo tureckých sester-dvojčat Ferhan a Ferzan Önderových, které provedou Dvořákovy Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce.

Mezinárodně etablovaný český ansámbl Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a sólisty uvede 31. července v krumlovském Barokním divadle skladby z tvorby Jana Dismase Zelenky. Soubor vznikl v roce 2005 s tím, že jeho členové hrající na historické nástroje chtěli objevovat českou hudbu vrcholného baroka. K poslání souboru Václav Luks uvedl: "Snažíme se najít hudební řeč, která koresponduje s dobou vzniku díla."

Předmětem jejich hlavního zájmu se stal J. D. Zelenka. Významný zelenkovský letopočet najdeme přímo v názvu souboru. První zmínka o Zelenkovi jako skladateli pochází právě z roku 1704. Zelenka coby jedna z hlavních postav českého hudebního baroka, jehož tvorby si vysoce cenili i J. S. Bach či G. Ph. Telemann, vděčí za své novodobé znovuvzkříšení právě uměleckému vedoucímu Václavu Luksovi a jeho Collegiu.

Na krumlovském koncertu zazní výběr z Lamentací proroka Jeremiáše, které patří k Zelenkovým mistrovským skladbám.