Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentský festival v Písku vyhrál film o trestanci, který začíná znovu

  9:30aktualizováno  9:30
Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2012 v nedělí dostal polský snímek Normální lidé. Film vyprávějící příběh Daniela, který byl právě propuštěn z vězení a snaží se začít nový život, režíroval Piotr Zlotorowicz.

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku 2012 | foto: filmfestpisek.cz

Porota ve finále soutěže hodnotila 43 filmů z více než dvou desítek zemí. Zatímco v minulém ročníku přehlídky uspěli především mladí čeští tvůrci, tentokrát se výrazněji prosadili nadějní filmaři ze zahraničních škol.

Hlavní Cenu Václava Kršky dotuje písecká radnice ve výši 50 tisíc korun. Cenu za nejlepší hraný film získal jihokorejský režisér Kwak Či-hje za snímek Odpor bez násilí: aneb jak umlčet svou ženu, aniž bychom jí ublížili. Nejlepším dokumentem přehlídky se stal polský film o chápání smrti v dnešní době Navždy mladý, který režíroval Robin Lipo. Cenu za nejlepší animovaný film obdržel český titul Zapomnění od Vítězslava Ureše.

"Jsem spokojená, protože návštěvnost byla velká. Přijela spousta zahraničních tvůrců, což nás vždycky moc těší," uvedla ředitelka festivalu Vladana Terčová. Podle jejího prvního odhadu přilákal letošní festival asi nejvíc diváků ze všech ročníků. Podle ředitelky byl zájem o projekce i doprovodný festivalový program s besedami, workshopy, koncerty a výstavami.

Do soutěže letos poslalo snímky rekordních 264 autorů; filmy na písecké přehlídce jsou různých žánrů, ale mohou být maximálně půlhodinové.

Finálových 43 filmů bylo v píseckém kině Portyč promítáno od pátku. V porotě zasedli scenárista, režisér a spisovatel Kim Jang-il z jihokorejské Národní univerzity umění, dokumentarista BBC Nick Gray, režiséři Filip Renč a Dušan Trančík a také vítěz loňské Grand Prix festivalu Jan Vejnar.

Festival je úzce spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé, manželé Vladana a Miloň Terčovi, zorganizovali ve spolupráci s městem Písek a za přispění několika píseckých patriotů první ročník festivalu v roce 1997. Postupně se rozšiřovalo spektrum soutěžních filmů, ale také festivalových hostů a návštěvníků.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz