Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentský festival v Písku vyhrál film o trestanci, který začíná znovu

  9:30aktualizováno  9:30
Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2012 v nedělí dostal polský snímek Normální lidé. Film vyprávějící příběh Daniela, který byl právě propuštěn z vězení a snaží se začít nový život, režíroval Piotr Zlotorowicz.

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku 2012 | foto: filmfestpisek.cz

Porota ve finále soutěže hodnotila 43 filmů z více než dvou desítek zemí. Zatímco v minulém ročníku přehlídky uspěli především mladí čeští tvůrci, tentokrát se výrazněji prosadili nadějní filmaři ze zahraničních škol.

Hlavní Cenu Václava Kršky dotuje písecká radnice ve výši 50 tisíc korun. Cenu za nejlepší hraný film získal jihokorejský režisér Kwak Či-hje za snímek Odpor bez násilí: aneb jak umlčet svou ženu, aniž bychom jí ublížili. Nejlepším dokumentem přehlídky se stal polský film o chápání smrti v dnešní době Navždy mladý, který režíroval Robin Lipo. Cenu za nejlepší animovaný film obdržel český titul Zapomnění od Vítězslava Ureše.

"Jsem spokojená, protože návštěvnost byla velká. Přijela spousta zahraničních tvůrců, což nás vždycky moc těší," uvedla ředitelka festivalu Vladana Terčová. Podle jejího prvního odhadu přilákal letošní festival asi nejvíc diváků ze všech ročníků. Podle ředitelky byl zájem o projekce i doprovodný festivalový program s besedami, workshopy, koncerty a výstavami.

Do soutěže letos poslalo snímky rekordních 264 autorů; filmy na písecké přehlídce jsou různých žánrů, ale mohou být maximálně půlhodinové.

Finálových 43 filmů bylo v píseckém kině Portyč promítáno od pátku. V porotě zasedli scenárista, režisér a spisovatel Kim Jang-il z jihokorejské Národní univerzity umění, dokumentarista BBC Nick Gray, režiséři Filip Renč a Dušan Trančík a také vítěz loňské Grand Prix festivalu Jan Vejnar.

Festival je úzce spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé, manželé Vladana a Miloň Terčovi, zorganizovali ve spolupráci s městem Písek a za přispění několika píseckých patriotů první ročník festivalu v roce 1997. Postupně se rozšiřovalo spektrum soutěžních filmů, ale také festivalových hostů a návštěvníků.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz