Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi uchazeči o Ceny Thálie jsou i tři její držitelé

  22:04aktualizováno  22:04
Praha - Jména dvaceti protagonistů tuzemských scén nominovaných na Ceny Thálie '98 oznámila včera Herecká asociace. Za své výkony v loňském roce si o nominaci řekli i někteří z těch, kdo si toto ocenění již v minulosti vydobyli: herečka Zdena Herfortová s rolí Gurmyžské v Ostrovského hře Les (Městské divadlo Brno) či pěvkyně Eva Dřízgová se svou Mélisandou v Debussyho opeře Pelleás et Mélisande (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava).

Trojici laureátů uzavírá Jan Kadlec, jenž si letos vysloužil pozornost coby Drosselmayer v baletu Louskáček (Národní divadlo Praha).
V činoherní kategorii dále figuruje Vendula Křížová s titulní rolí hry Sylvie (Divadlo Ungelt Praha) a Iva Janžurová coby Winnie v Beckettových Šťastných dnech (scéna Kolowrat Národního divadla Praha). Činoherní nominace mužů pak zcela opanovalo hlavní město - objevil se tu František Němec jako Wilhelm Furtwängler v Harwoodově hře Na miskách vah (Stavovské divadlo), Karel Roden coby Bruno v Crommelynckově komedii Velkolepý paroháč (Divadlo v Dlouhé) a Ivan Trojan jako Hejtman z Gogolova Revizora (Dejvické divadlo).
Pražští pěvci dominují, s výjimkou ostravské Evy Dřízgové, i opeře. V ní je dále zastoupen Vladimír Chmelo jako Fanuel z opery Nerone (Státní opera) a Zdena Kloubová s rolí Fiordiligi a Roman Janál jako Guglielmo z inscenace Cosi fan tutte uváděné (Stavovské divadlo). Ostravské Národní ostatně narušilo hegemonii Prahy i v baletní sekci. Nominaci získali Tamara Černá za sólo v Mozartově Requiem a Richard Kročil za roli Tanečníka z choreografie Tnaečník na provaze. Zbylá nominační místa patří baletu první pražské scény - Zuzaně Susové jako Marii v Louskáčku, Nelly Danko za Duncanovou a Jiřímu Pokornému coby Jeseninovi v projektu Isadora.
Přízeň poroty vybírající kandidáty v oborech operety a muzikálu patřila Báře Munzarové - Áda v komedii Holka nebo kluk na plzeňské scéně a Petře Jungmannové - Harra v muzikálu Babylon (Městské divadlo Brno). Nominace dále potvrdily formu Ladislava Županiče (Albín v muzikálu Hudebního divadla Karlín Klec bláznů) a Martina Havelky (Che v muzikálu Evita na scéně Divadla Spirála).
"Celkem zhlédli členové porot 158 představení," uvedl předseda činoherní komise Karel Urbánek. Nositelé Cen Thálie za rok 1998 budou vyhlášeni 27. března v Národním divadle na ceremoniálu, jehož moderátorem bude Boris Rösner.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz