Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi uchazeči o Ceny Thálie jsou i tři její držitelé

  22:04aktualizováno  22:04
Praha - Jména dvaceti protagonistů tuzemských scén nominovaných na Ceny Thálie '98 oznámila včera Herecká asociace. Za své výkony v loňském roce si o nominaci řekli i někteří z těch, kdo si toto ocenění již v minulosti vydobyli: herečka Zdena Herfortová s rolí Gurmyžské v Ostrovského hře Les (Městské divadlo Brno) či pěvkyně Eva Dřízgová se svou Mélisandou v Debussyho opeře Pelleás et Mélisande (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava).

Trojici laureátů uzavírá Jan Kadlec, jenž si letos vysloužil pozornost coby Drosselmayer v baletu Louskáček (Národní divadlo Praha).
V činoherní kategorii dále figuruje Vendula Křížová s titulní rolí hry Sylvie (Divadlo Ungelt Praha) a Iva Janžurová coby Winnie v Beckettových Šťastných dnech (scéna Kolowrat Národního divadla Praha). Činoherní nominace mužů pak zcela opanovalo hlavní město - objevil se tu František Němec jako Wilhelm Furtwängler v Harwoodově hře Na miskách vah (Stavovské divadlo), Karel Roden coby Bruno v Crommelynckově komedii Velkolepý paroháč (Divadlo v Dlouhé) a Ivan Trojan jako Hejtman z Gogolova Revizora (Dejvické divadlo).
Pražští pěvci dominují, s výjimkou ostravské Evy Dřízgové, i opeře. V ní je dále zastoupen Vladimír Chmelo jako Fanuel z opery Nerone (Státní opera) a Zdena Kloubová s rolí Fiordiligi a Roman Janál jako Guglielmo z inscenace Cosi fan tutte uváděné (Stavovské divadlo). Ostravské Národní ostatně narušilo hegemonii Prahy i v baletní sekci. Nominaci získali Tamara Černá za sólo v Mozartově Requiem a Richard Kročil za roli Tanečníka z choreografie Tnaečník na provaze. Zbylá nominační místa patří baletu první pražské scény - Zuzaně Susové jako Marii v Louskáčku, Nelly Danko za Duncanovou a Jiřímu Pokornému coby Jeseninovi v projektu Isadora.
Přízeň poroty vybírající kandidáty v oborech operety a muzikálu patřila Báře Munzarové - Áda v komedii Holka nebo kluk na plzeňské scéně a Petře Jungmannové - Harra v muzikálu Babylon (Městské divadlo Brno). Nominace dále potvrdily formu Ladislava Županiče (Albín v muzikálu Hudebního divadla Karlín Klec bláznů) a Martina Havelky (Che v muzikálu Evita na scéně Divadla Spirála).
"Celkem zhlédli členové porot 158 představení," uvedl předseda činoherní komise Karel Urbánek. Nositelé Cen Thálie za rok 1998 budou vyhlášeni 27. března v Národním divadle na ceremoniálu, jehož moderátorem bude Boris Rösner.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz