Samaritánka - Fotografie z filmu Samaritánka (2006) | foto: Aerofilms

Mezi Pannou Marií a mladinkou prostitutkou

O Samaritánce korejský režisér Kim Ki-duk tvrdí, že je to tichý film. I když v něm teče krev a prostituují středoškolačky.

Jaký význam má název Samaritánka pro film? Podle tvůrců ukazuje na lidi, kteří jsou opuštění, je to odkaz na Pannu Marii a zároveň protipól jakékoliv světice. Prostě symbol čistoty.

"Samaritánka je tichý film. Je v něm pochopení i odpuštění stejně jako v mém snímku Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, kde ukazuji, že člověk je příroda. Samaritánka nás nabádá k tomu, abychom pochopili své strastiplné životy tak, že překonáme náboženství a zjistíme, že štěstí a zoufalství je totéž," tvrdí režisér.

Děj se točí okolo dvou středoškolaček ze Soulu, které získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného.

Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení.

K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. A začne se mstít zákazníkům.

"Vypadá to, jako by se otec mstil, ale ve skutečnosti je to proces, při kterém se snaží svou dceru pochopit. Nejraději by svou dceru zabil, protože ji zkazila společnost a starší generace, do které patří i on sám," podotýká Kim Ki-duk.

"Proto je ve filmu snová scéna, kde se Yeo-jin zdá, že ji otec zabil a pohřbil. Ve scénáři ji otec opravdu zabije, ale dlouho jsem nad tím uvažoval, a pak to změnil na sen. Pokud se zkazí něco, co jsme měli opravdu rádi, snažíme se to skrýt."

Vyprávění je rozděleno do tří částí nazvaných Vasumitra, Samaria a Sonáta a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty.

"Vasumitra je indické ženské jméno známé z buddhistického příběhu. Vasumitra v něm chápe sblížení mezi lidmi tak, že se prostituuje. Samaria odráží společnost, která proklíná dekadenci těla. Sonáta znamená, že vše je jen součástí našeho obyčejného, každodenního života a že se nikdy nic nezmění," vysvětluje Kim Ki-duk.

I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. "Vyhnul jsem se scénám, které by otevřeně ukazovaly pohlavní akt, a rozhodl jsem se ho vyjádřit jen v náznacích," dodává režisér.

"Chtěl jsem se vyhnout jakékoli honbě za senzací. To je velmi důležité. Lidé se snaží zaujmout tím, že ukazují, jak dospělí muži týrají mladé dívky, místo toho, aby se to snažili procítit. Ve filmu, který se zabývá zcela novým a neotřelým tématem, se explicitní scény stávají zbytečné, protože diváka pouze rozptylují."

do hlavních rolí režisér obsadil opravdové středoškolačky, neherečky. "Bylo to obtížné, protože wonjogyojae (prostituce nezletilých dívek starším mužům) nikdy nezažily," vzpomíná Kim Ki-duk.

"Když během natáčení prožívaly životy těchto prostitutek, hluboce to jimi otřáslo. Tato zkušenost jim pomůže lépe pochopit dospělost a žít rozumné životy. Herci, kteří v mých filmech hráli hlavní postavy, byli vždy hluboce otřeseni. Je mi to líto, protože s touto zkušeností budou žít nadosmrti. Ale to je život."

SAMARITÁNKA (Samaritan Girl)
drama, 95 minut (Aerofilms)
režie a scénář: Kim Ki-duk
kamera: Sun Sang-jae - hudba: Song Je-Yin
hrají: Lee Uhl, Kwak Ji-min, Seo Min-jung