Mezi nominovanými je také Michal Ajvaz za svojí Lucemburskou zahradou.

Mezi nominovanými je také Michal Ajvaz za svojí Lucemburskou zahradou. | foto: MF DNES

Mezi nominovanými na Magnesii Literu jsou romány i sbírky povídek

  • 0
Na ocenění v kategorii próza jsou v letošním ročníku ceny Magnesia Litera nominováni Michal Ajvaz, Sylva Fischerová, Jiří Kratochvil, Josef Moník, Jiří Stránský a Marek Šindelka. Nominaci má celkem 24 titulů, které porotci vybrali z rekordně přihlášených 325 knih.

Vítězové jednotlivých kategorií stejně jako držitel hlavní ceny Kniha roku budou oznámeni 4. dubna v přímém přenosu České televize.

Michal Ajvaz má nominaci za knihu Lucemburská zahrada, novelu s tradiční autorovou zálibou v lingvistice i fantaskní povaze svých příběhů. Sylva Fischerová je nominována za knížku komorních až intimních povídek Pasáž, Jiří Kratochvil bodoval také s povídkami shrnutými do souboru Kruhová leč.

Josef Moník se ve svém románu Schweik it easy vrací do poválečné střední Evropy, Jiří Stránský v bilanční próze nazvané Tóny zachytil dobu uplynulých 80 let, hlavní hrdinkou příběhu je autorova žena. Marek Šindelka soutěží také se souborem povídek, nazval ho Zůstaňte s námi.

Ocenění za nakladatelský čin dostane buď Odeon za svoji edici Světová knihovna, Academia za vydání Solženicynova Souostroví Gulag nebo nakladatelství Arbor vitae za knihu Filipa a Marcely Suchomelových ... a z mlhy zjevily se útesy čínské – obraz Číny v prvních fotografiích.

Na objev roku jsou nominováni Kamil Bouška (Oheň po slavnosti), Ondřej Buddeus (55 007 znaků včetně mezer) a Štěpán Hulík (Kinematografie zapomnění). Soutěží se ještě v kategoriích překladová kniha, literatura faktu, poezie a kniha pro děti.

Hlavní vítěz literární soutěže dostává odměnu 200 tisíc korun. Pořadatelé chtějí vyhlašováním cen popularizovat kvalitní literaturu a pravděpodobně se jim to daří. Loni se Knihou roku stal román Zeptej se táty od Jana Balabána, který v dubnu 2010 nečekaně zemřel. Kniha se velmi dobře prodávala hned po vydání. Do vyhlášení nominací se prodalo osm tisíc kusů, prodeje se pak ještě zvedly po získání titulu na téměř 19 tisíc prodaných výtisků.

V loňském desátém ročníku navíc pořadatelé vyhlásili Knihu desetiletí. Stal se jí také titul Jana Balabána, povídková sbírka Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu.

,