Na první vydání každé knihy o Harrym Potterovi čekali patřičně vymódění fanoušci celé noci.

Na první vydání každé knihy o Harrym Potterovi čekali patřičně vymódění fanoušci celé noci. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Mezi malými čtenáři je nejpopulárnější Harry Potter a Bylo nás pět

  • 7
Projekt Čtení pomáhá také kromě svého základního cíle pomoci potřebným a zároveň vrátit děti ke čtení literatury generuje zajímavá fakta. Například o oblíbenosti jednotlivých autorů a knih u různých věkových kategorií českých dětí.

Čtení pomáhá je charitativní projekt, který byl spuštěn 8. dubna. Jeho cílem je vzbudit mezi dětmi a mládeží zájem o čtení a knihy, a to netradiční motivací. Za každou přečtenou knihu dostane čtenář padesátikorunový kredit. Ten pak věnuje na vybraný charitativní projekt.

Děti tak mohou pomoci například svým vrstevníkům, nemocným či sociálně slabým lidem, seniorům, zvířatům v nouzi nebo mohou přispět na výcvik asistenčních psů. Na výběr je vždy z deseti různých charit. Aby čtenář získal padesát korun, musí znalost přečtené knihy dokázat zodpovězením čtyř kontrolních otázek.

Harry Potter a Fénixův řád (obálka)

Ze statistik projektu Čtení pomáhá vyplývá, že nejčtenější knihou mezi mladými čtenáři je Harry Potter a Fénixův řád, následovaný Kamenem mudrců. Z českých titulů je ve všeobecné statistice nejoblíbenější kniha Bylo nás pět od Karla Poláčka.

Nejméně mladí čtenáři chybují při vyplňování kontrolního testu knihy Rozvaliny Gorlandu od Johna Flanagana. Jako nejobtížnější se zdají být tituly Knihy džunglí od Rudyarda Kiplinga a Hovno hoří od Petra Šabacha. U nich je evidováno nejvíce chyb v kontrolních testech. Úspěšnost jejich splnění se pohybuje okolo tří procent.

Bylo nás pět (obálka)

V první kategorii čtenářů, tedy mezi dětmi 1. až 5. tříd ZŠ, je jasným vítězem Ondřej Sekora a Ferda mravenec. Následuje Josef Kolář se svou knihou Z deníku kocoura Modroočka a Krysáci Jiřího Žáčka. Ve druhé věkové kategorii, tedy mezi dětmi 6. až 9. tříd ZŠ, vede Karel Poláček a Bylo nás pět.

Vyprávění Petra Bajzy je zároveň nejčtenějším českým titulem. Karel Poláček jej napsal před svým odchodem do Terezína v roce 1943. Hlavní myšlenkou je ztvárnit svět dospělých očima dětí, proto celé vyprávění působí lehce komicky a vtipně a možná právě proto je mezi dětmi tak oblíbené. Známá je také zfilmovaná podoba románu – televizní seriál z roku 1995.

Záhada hlavolamu (obálka)

Na paty Karlu Poláčkovi šlape Eduard Petiška se svými Starými řeckými bájemi a pověstmi a také Jaroslav Foglar a jeho Záhada hlavolamu, napínavý příběh ze Stínadel, ve kterém se parta malých kluků snaží rozkrýt tajemství ježka v kleci a vynálezce Jana Tleskače.

Ve třetí kategorii, tedy mezi studenty středních škol, je nejoblíbenější Bohumil Hrabal a jeho kniha Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho oblíbě mohl pomoci i stejnojmenný film Jiřího Menzela natočený před pěti lety, oceněný Českým lvem za nejlepší film roku, kde hlavní roli ztvárnil Oldřich Kaiser.

Malý princ (obálka)

Ze zahraničních titulů jsou vedle zmíněných Harry Potterů nejvíce čtené v první kategorii Děti z Bullerbynu a Pipi Dlouhá Punčocha od Astrid Lindgrenové. Ve druhé je to pak Malý princ od Saint-Exupéryho a velké zázemí fanoušků má také J. R. R. Tolkien a jeho první díl trilogie Pána prstenů – Společenstvo prstenu.

Ve třetí kategorii vede klasika – William Shakespeare a tragédie o dánském princi Hamletovi. Studenty středních škol dále nejvíce láká příběh lásky ve stínu první světové války – Petr a Lucie od Romaina Rollanda následovaný Obrazem Doriana Graye od Oscara Wilda.

Do Čtení pomáhá je v tuto chvíli zapojeno 122 různých titulů a knihy vybírané odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem stále přibývají.