Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi malými čtenáři je nejpopulárnější Harry Potter a Bylo nás pět

  16:11aktualizováno  16:11
Projekt Čtení pomáhá také kromě svého základního cíle pomoci potřebným a zároveň vrátit děti ke čtení literatury generuje zajímavá fakta. Například o oblíbenosti jednotlivých autorů a knih u různých věkových kategorií českých dětí.

Na první vydání každé knihy o Harrym Potterovi čekali patřičně vymódění fanoušci celé noci. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Čtení pomáhá je charitativní projekt, který byl spuštěn 8. dubna. Jeho cílem je vzbudit mezi dětmi a mládeží zájem o čtení a knihy, a to netradiční motivací. Za každou přečtenou knihu dostane čtenář padesátikorunový kredit. Ten pak věnuje na vybraný charitativní projekt.

Děti tak mohou pomoci například svým vrstevníkům, nemocným či sociálně slabým lidem, seniorům, zvířatům v nouzi nebo mohou přispět na výcvik asistenčních psů. Na výběr je vždy z deseti různých charit. Aby čtenář získal padesát korun, musí znalost přečtené knihy dokázat zodpovězením čtyř kontrolních otázek.

Harry Potter a Fénixův řád (obálka)

Ze statistik projektu Čtení pomáhá vyplývá, že nejčtenější knihou mezi mladými čtenáři je Harry Potter a Fénixův řád, následovaný Kamenem mudrců. Z českých titulů je ve všeobecné statistice nejoblíbenější kniha Bylo nás pět od Karla Poláčka.

Nejméně mladí čtenáři chybují při vyplňování kontrolního testu knihy Rozvaliny Gorlandu od Johna Flanagana. Jako nejobtížnější se zdají být tituly Knihy džunglí od Rudyarda Kiplinga a Hovno hoří od Petra Šabacha. U nich je evidováno nejvíce chyb v kontrolních testech. Úspěšnost jejich splnění se pohybuje okolo tří procent.

Bylo nás pět (obálka)

V první kategorii čtenářů, tedy mezi dětmi 1. až 5. tříd ZŠ, je jasným vítězem Ondřej Sekora a Ferda mravenec. Následuje Josef Kolář se svou knihou Z deníku kocoura Modroočka a Krysáci Jiřího Žáčka. Ve druhé věkové kategorii, tedy mezi dětmi 6. až 9. tříd ZŠ, vede Karel Poláček a Bylo nás pět.

Vyprávění Petra Bajzy je zároveň nejčtenějším českým titulem. Karel Poláček jej napsal před svým odchodem do Terezína v roce 1943. Hlavní myšlenkou je ztvárnit svět dospělých očima dětí, proto celé vyprávění působí lehce komicky a vtipně a možná právě proto je mezi dětmi tak oblíbené. Známá je také zfilmovaná podoba románu – televizní seriál z roku 1995.

Záhada hlavolamu (obálka)

Na paty Karlu Poláčkovi šlape Eduard Petiška se svými Starými řeckými bájemi a pověstmi a také Jaroslav Foglar a jeho Záhada hlavolamu, napínavý příběh ze Stínadel, ve kterém se parta malých kluků snaží rozkrýt tajemství ježka v kleci a vynálezce Jana Tleskače.

Ve třetí kategorii, tedy mezi studenty středních škol, je nejoblíbenější Bohumil Hrabal a jeho kniha Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho oblíbě mohl pomoci i stejnojmenný film Jiřího Menzela natočený před pěti lety, oceněný Českým lvem za nejlepší film roku, kde hlavní roli ztvárnil Oldřich Kaiser.

Malý princ (obálka)

Ze zahraničních titulů jsou vedle zmíněných Harry Potterů nejvíce čtené v první kategorii Děti z Bullerbynu a Pipi Dlouhá Punčocha od Astrid Lindgrenové. Ve druhé je to pak Malý princ od Saint-Exupéryho a velké zázemí fanoušků má také J. R. R. Tolkien a jeho první díl trilogie Pána prstenů – Společenstvo prstenu.

Ve třetí kategorii vede klasika – William Shakespeare a tragédie o dánském princi Hamletovi. Studenty středních škol dále nejvíce láká příběh lásky ve stínu první světové války – Petr a Lucie od Romaina Rollanda následovaný Obrazem Doriana Graye od Oscara Wilda.

Do Čtení pomáhá je v tuto chvíli zapojeno 122 různých titulů a knihy vybírané odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem stále přibývají.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz