Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mexický výtvarník Troconi miluje pop-art a mejdany šedesátých let

  11:01aktualizováno  11:01
- “Mít za souseda USA může být stejně božské jako pekelné. A z takového zásadního protikladu vzejde ledacos, třeba pop - art...,” říká mexický výtvarník Giovanni Troconi. Autor se rozhodně netají, že jej pop-art a vůbec underground a beatničtí spisovatelé silně ovlivnili. A chcete - li vidět, jak Troconi ztvárnil například Andy Warhola, Charlese Bukowského nebo Williama Burroughse, navštivte Divadlo Archa, kde Troconi právě vystavuje.

Troconi vystavil v Arše několik rozměrných obrazů, které nazývá Ikonogramy. Ikonogramy vznikly před dvěma lety a umělec v nich kombinuje několik technik.

Používá klasické metody jako je koláž, akryl a airbrush, které spojil s novými technologiemi, tedy počítačovou grafikou a používáním scanneru.

A co mají osobnosti, které jsou k vidění v Arše společného? Prý všechny nějak ovlivnily umělcův život. Podle autora je také navíc spojuje outsiderovství, vzdor, beat, vytříbený styl, nepochopení, šílenství a kašlání na takzvané jednoznačné hodnoty.

Traconi, který vystudoval výtvarné umění na několika špičkových školách jako jsou Národní institut muzických umění v Mexiku, venezuelský institut designu, naprosto propadl pop - artu, když v šedesátých letech studoval techniky tisku na new yorském Pattově institutu. Tehdy docházel do ateliéru Andy Warhola, proslulého The Factory. Zde se také na divokých mejdanech, které, jak sám umělec přiznává, zbožňoval, seznámil s mnohými osobnostmi. Ať už jde o oblast výtvarného umění, hudby či literatury.

Před třemi lety se Troconi na výstavě mexického designu seznámil s českým atašé a od té doby pořádá společně s českou stranou výměnné výstavy, konference a tvůrčí dílny.

Sám umělec přiznává, že Praha pro něj byla obrovským objevem i přínosem pro další tvůrčí práci. Tvrdí navíc, že když navštívil pražskou Vysokou školu umělecko průmyslovou, byl překvapený, jak mistrně zdejší studenti zvládají typografii.

Troconi podotýká, že snad jen český a japonský design se vymyká standardizovanému a nudnému designu, který po celém světě neblaze ovlivňují počítače a televize.

Annie Lennox

Andy Warhol

Charles Bokowsky

Vincent van Gogh

William Burroughs

Rudy Guzman " El Santo"

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz