Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mexický výtvarník Troconi miluje pop-art a mejdany šedesátých let

  11:01aktualizováno  11:01
- “Mít za souseda USA může být stejně božské jako pekelné. A z takového zásadního protikladu vzejde ledacos, třeba pop - art...,” říká mexický výtvarník Giovanni Troconi. Autor se rozhodně netají, že jej pop-art a vůbec underground a beatničtí spisovatelé silně ovlivnili. A chcete - li vidět, jak Troconi ztvárnil například Andy Warhola, Charlese Bukowského nebo Williama Burroughse, navštivte Divadlo Archa, kde Troconi právě vystavuje.

Troconi vystavil v Arše několik rozměrných obrazů, které nazývá Ikonogramy. Ikonogramy vznikly před dvěma lety a umělec v nich kombinuje několik technik.

Používá klasické metody jako je koláž, akryl a airbrush, které spojil s novými technologiemi, tedy počítačovou grafikou a používáním scanneru.

A co mají osobnosti, které jsou k vidění v Arše společného? Prý všechny nějak ovlivnily umělcův život. Podle autora je také navíc spojuje outsiderovství, vzdor, beat, vytříbený styl, nepochopení, šílenství a kašlání na takzvané jednoznačné hodnoty.

Traconi, který vystudoval výtvarné umění na několika špičkových školách jako jsou Národní institut muzických umění v Mexiku, venezuelský institut designu, naprosto propadl pop - artu, když v šedesátých letech studoval techniky tisku na new yorském Pattově institutu. Tehdy docházel do ateliéru Andy Warhola, proslulého The Factory. Zde se také na divokých mejdanech, které, jak sám umělec přiznává, zbožňoval, seznámil s mnohými osobnostmi. Ať už jde o oblast výtvarného umění, hudby či literatury.

Před třemi lety se Troconi na výstavě mexického designu seznámil s českým atašé a od té doby pořádá společně s českou stranou výměnné výstavy, konference a tvůrčí dílny.

Sám umělec přiznává, že Praha pro něj byla obrovským objevem i přínosem pro další tvůrčí práci. Tvrdí navíc, že když navštívil pražskou Vysokou školu umělecko průmyslovou, byl překvapený, jak mistrně zdejší studenti zvládají typografii.

Troconi podotýká, že snad jen český a japonský design se vymyká standardizovanému a nudnému designu, který po celém světě neblaze ovlivňují počítače a televize.

Annie Lennox

Andy Warhol

Charles Bokowsky

Vincent van Gogh

William Burroughs

Rudy Guzman " El Santo"

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz