Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Je Kouzelná flétna rasistická a sexistická? V New Yorku to neřeší

  18:55aktualizováno  18:55
Sezona kinopřenosů z Metropolitní opery pokračovala Mozartovou Kouzelnou flétnou. V New Yorku se hraje jako fantasmagorická podívaná „pro celou rodinu“. Je v ní od všeho něco. I trocha té korektnosti.

Scéna z inscenace Mozartovy Kouzelné flétny v Metropolitní opeře, uprostřed Markus Werba jako Papageno | foto: Richard Termine

Kouzelnou flétnou roku 2006 celý projekt MET in HD odstartoval. Hrála se tehdy v angličtině a ve zkrácené podobě, přizpůsobené dětskému publiku. Nejspíš i proto byla vybrána do kin – na zkoušku. Dodejme, že v Česku se první sezona ještě nevysílala, pražské Aero začalo s přenosy až následující rok a po něm se připojily další kinosály.

W.A. Mozart: Kouzelná flétna

Dirigent: James Levine

Režie: Julie Taymorová

Přímý přenos z Metropolitní opery, CineStar Anděl, Praha, 14. října 2017

Hodnocení­: 70 %

Teď Metropolitní opera uvedla tu samou inscenaci v německém originále a v plné délce. Režisérka Julie Taymorová kromě symboliky vztahující se k prostředí svobodných zednářů, jež bylo pro Mozarta a jeho libretistu Emanuela Schikandera klíčové, přidala odkazy na asijské kultury, ale třeba i africké masky. Vizuálně atraktivní, hlavně pro děti, mohou být obří loutky, které „chodí“ po jevišti nebo jím dokonce prolétávají. Efekt v hledišti divadla byl určitě větší než v kině, neboť kamery logicky zachytily jen určité výřezy.

Kouzelná flétna svojí mnohovrstevnatostí a jistou tajuplností vyvolává řadu dohadů a pokusů ji všelijak vyložit. Prostá pohádka ve stylu fantasy může být přirozeně jednou z cest. Ke cti režisérky budiž řečeno, že inscenace nepůsobí přeplácaně, na druhou stranu z ní ani nevyplývá, proč tam prvky z dálného Východu vlastně jsou, proč třeba Tamino připomíná postavu z čínské opery, jak to vše příběh o boji mezi silami světla a tmy ovlivňuje. Asi šlo prostě o to, aby představení bylo „hezké a pestré“.

Světlý jako mouřenín

Mozarta a Schikanedra by asi překvapilo, že v 21. století nebudou někteří diváci vnímat ani tak ušlechtilé ideály osvícenství, víru v rozum a v hodnoty, jež prorazí temnotu, ale že se v různých diskusích budou řešit třeba ne zcela lichotivé poznámky na adresu žen z úst zasvěcenců chrámu moudrosti nebo skutečnost, že nesympatická postava Monostata je tmavé pleti. A že jejich dílo z toho vyjde div ne jako rasistické a sexistické.

Inscenace tohle neřeší, i když troše té korektnosti uniknout nelze. Mouřenín Monostatos je sice namaskován jako ohyzdná figurka, ovšem do běla. A třebaže v německém originále zpívá v tom smyslu, že jako černý je nutně považován za ošklivého, tak v titulcích si člověk přečetl pouze to, že je ošklivý.

Fotogalerie

Pokud jde o údajné znevažování žen, operu v přestávkovém rozhovoru rovnou obhájila jihoafrická sopranistka Golda Schultzová, když poznamenala, že Pamina je pohádková princezna, která ale nepotřebuje pomoc, nýbrž jedná samostatně a rozhodně. Je to koneckonců Tamino, kdo si na začátku opery neví rady s příšerou, dokonce omdlí a musejí ho zachraňovat tři ženy... Korektnosti je prostě někdy nejlepší čelit vtipem a nadsázkou.

Schultzová, v MET debutující, v přenosu udělala velmi dobrý dojem i umělecky, má krásný sytý hlas s „princeznovsky“ lyrickým kouzlem. To chybělo představiteli Tamina, tenoristovi Charlesi Castronovovi, jenž zpíval spíš hrdinu z nějaké mnohem pozdější romantické opery. Na Mozarta je jeho hlas takříkajíc „oversized“, příliš příliš temný, hutný a málo ladný.

Basista René Pape je osvědčený Sarastro s autoritou, i když se už dal v přenosech slyšet v mnohem suverénnější formě - asi bylo znát, že do New Yorku přiletěl jen na jedno představení, vysílané do kin. V roli ptáčníka Papagena nabídl Markus Werba jakousi povinnou dávku zábavy, ale z této postavy, vyjadřující pragmatický přístup k životu, se dá vytěžit víc lidskosti a humoru. Sopranistka Kathryn Leweková odzpívala dvě árie Královny noci s virtuozitou, která nebyla jen nevzrušivě lehounkým ptačím štěbetáním, ale všechny tóny, i ty nejvyšší, působily jako skutečné blýskání na noční obloze.

Dirigent James Levine je upoután na invalidní vozík, ale duch u něj vítězí nad tělem. Orchestr, jakkoli je jeho doména jinde, dokáže zahrát každý styl, a je perfektní i v opeře, geniálně spojující různé světy, vznešený i lidově bodrý.
Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Jóhann Jóhannsson, autor hudby k Teorii všeho, byl nalezen mrtvý

Johann Johannsson se Zlatým glóbem za Teorii všeho

Ve věku 48 let zemřel islandský autor filmové hudby Jóhann Jóhannsson, který dostal oscarové nominace za díla Teorie...

Zemřel hrdina Spartaka či Psycho, který se měl stát Jamesem Bondem

John Gavin ve filmu Psycho

Ve filmu Spartakus hrál Julia Caesara, v thrilleru Psycho přítele hlavní hrdinky Sama. Americký herec John Gavin,...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

Další z rubriky

VIDEO: Annet Charitonová v klipu jezdí autem legendárních Profesionálů

Zpěvačka Annet Charitonová

Mladá zpěvačka a fashion blogerka Annet Charitonová vydává píseň Pryč, která pravděpodobně překvapí netradičním...

Pop je plný zlomených srdcí. A Emeli Sandé jeho léčitelkou bez titulu

Emeli Sandé se na Brit Awards 2013 stala zpěvačkou roku, cenu získala i za své...

V úterý se v naší největší hale představí Emeli Sandé, britská hvězda první kategorie. U nás však její jméno tolik...

Cocotte Minute a Pio Squad vyjedou na společné turné, spolu si i zahrají

Cocotte Minute při natáčení videoalba Rituál, kmen a srdce a kmen

Po loňském prozatím nejúspěšnějším turné, jehož součástí byl i vyprodaný pražský Lucerna Music Bar, přichází kapela...

Najdete na iDNES.cz