MeToo po česku. Jiří Suchý v Semaforu míří na chlípníky i zlatokopky

  12:58aktualizováno  12:58
Nové představení Semaforu překvapivě pojmenované MeToo má premiéru v pátek. Jeho autor Jiří Suchý zde s humorem navléká světovou kauzu na české poměry a doufá, že se takový přístup k aktuálnímu trendu nikoho nedotkne. „Je to na obě strany,“ tvrdí.

Jiří Suchý | foto: archivJan ZátorskýMAFRA

Novinka pražského divadla Semafor skutečně navazuje na stejnojmenný světový trend skrytý pod hashtagem #MeToo. Právě jím se osobnosti veřejného života zaštiťují, když najdou kuráž oznámit případy sexuálního obtěžování, které musely během kariéry zakusit. 

„Název napovídá, že to bude o aktuálním problému, který hýbe světem. Jenže my ho uděláme v malých českých poměrech, kde se tři děvčata rozhodnou, že jedna z nich zkusí fíglem vyrazit ze zámožného operního pěvce nějaké peníze,“ popisuje děj Jiří Suchý a dodává, že novinka bude mít ještě další drobný protipříběh.

„Děláme si legraci z chlípných chlapů stejně jako ze všech slečen a paní, které se po letech rozpomenou a zkoušejí tu zkušenost zpeněžit,“ naznačuje divadelní legenda. Že by se takový přístup k aktuálnímu trendu někoho dotkl, se Suchý nebojí. „Já myslím, že ne. Je to na obě strany,“ uvažuje autor hudby i textů, který novinku opět režíruje a spolu s Jitkou Molavcovou v ní i vystupuje.

„Když je to opodstatněné a dotyčná si vzpomene hned a ne po deseti letech, tak si myslím, že je to v pořádku. Ale pak jsou křiklavé případy, ze kterých je vidět, že jde o peníze. Alespoň jsem nečetl, že by někdo žaloval někoho chudého. V našem případě je to tedy operní pěvec,“ dodává ještě k MeToo.

Diváky opět čeká hodně hudby, slovu muzikál se však Suchý vyhýbá. „Označil bych to spíš za hudební komedii. Za mých mladých let slovo muzikál nebylo. Všechno, co dělal Oldřich Nový, byly hudební komedie,“ říká. Novinkou posledních premiér Suchého divadla byl takzvaný Big Band Semafor, kde herci během představení zároveň koncertovali. „Tentokrát to bude osmičlenná skupina spíš do dixielandu,“ přibližuje žánr.

Fotogalerie

Sám Suchý v letošní sezoně naznačil, že se se svým divadlem pokusí vydat i jednou novou cestou. Semafor tak uvádí novinky, kterých se nestor a zakladatel scény osobně neúčastní.

Jednou z nich je nedávno představená inscenace Možná že jistě ale určitě snad. „Třeba to nevíte, ale nejsem mladý člověk. Za třináct let mi bude sto, tak si říkám, ať si lidé zvykají, že tam nebudu ve všem,“ vysvětluje tuto dramaturgickou linku Suchý. „Je to klopotné, protože lidé na to nechodí, ale ti, co přijdou, jsou velice spokojení,“ hlásí.

Sám Suchý dále na 6. ledna chystá premiéru ČSR a Tři králové. Příští rok na podzim pak hodlá oslavit šedesátiny divadla revue To nejlepší z nejhoršího, kde uvede nejlepší scénky z divadelních propadáků.


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Další z rubriky

Nová scéna. Divadlo RePublika slibuje politickou i společenskou satiru

Záběr ze zkoušek představení 2084, kterým Divadlo RePublika zahajuje svou...

Divadlo zaměřené pouze na satiru. To je plán zbrusu nového pražského Divadla RePublika, které se v Rock Café otevírá...

Balet Velkého divadla se Světlanou Zacharovou poprvé míří do Prahy

Světlana Zacharová v představení Velkého divadla Moskva - AMORE

První dáma světového baletu Světlana Jurjevna Zacharová se po šesti letech vrací do Prahy. Poprvé s Velkým divadlem,...

Aby mohla v okupovaném Brně ztvárnit Libuši, vrátila se z La Scaly

Česká pěvkyně Hana Janků

Byl konec léta roku 1968 a v brněnském Janáčkově divadle začínala nová sezona. Představení Smetanovy Libuše 9. září...

Najdete na iDNES.cz