Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město se ponořilo do hudby

  12:57aktualizováno  12:57
Telč - Osmdesát osm studentů z téměř celé Evropy se sjelo v těchto dnech do Telče, aby se zúčastnilo VII. ročníku Francouzsko-české hudební akademie. Tedy odborných mistrovských hudebních kurzů, kde mladí instrumentalisté pod vedením českých a francouzských pedagogů mohou prohloubit své znalosti z oblasti interpretace komorní hudby.

"Akademie je určena pro studenty konzervatoří a vysokých hudebních škol celé Evropy," upřesnil starosta Telče a senátor Václav Jehlička o akademii, která se koná pod záštitou předsedy Senátu Petra Pitharta a velvyslance Francouzské republiky Philippa Costa.

V době od 1. do 12. července se tak mají možnost mladí instrumentalisté zdokonalit u svých lektorů ve hře na hoboj, flétnu, klarinet, violoncello, housle a klavír. Lektorský tým pedagogů, který se za léta již ustálil, tvoří významné osobnosti české a francouzské hudební scény. "Jména profesorů jako Jiří Bárta či Jan Talich doprovázejí všechny ročníky akademie od jejího prvního ročníku," řekl Jehlička.  Své pedagogické místo má v Telči i Jean-Louis Capezzali, profesor Pařížské konzervatoře a sólista Filharmonického orchestru Radio France, který povede hru na hoboj, flétnistka Catherine Cantin - sólistka orchestru Opery Bastille v Paříži, koncertní umělec Michel Raison, jenž vyučuje hru na klarinet, i klavírista Vojtěch Spurný. "Stálý tým pedagogů vítají hlavně studenti, kteří mají u jednoho profesora studovat i několik ročníků," domnívá se telčský starosta a zároveň upozorňuje na každoročně soupající počet studentů.

V letošním roce se počet frekventantů letní školy vyšplhal až na omdesát osm. Své zastoupení mají studenti ze Francie, Česka, Islandu, Holandska, Makedonie a dokonce i z Japonska. "Z francouzsko- české hudební akademie se pomalu stává akademie evropská, přestože nejvíce účastníků je tradičně z Francie a z Česka," dodal Václav Jehlička.

Každodenní výuka, která probíhá od 9.00 do 21.00 hodin v učebnách Základní umělecké školy, bude tradičně okořeněna cyklem koncertních vystoupení jak frekventantů akademie, tak jejich lektorů. "Akademie není uzavřenou záležitostí, ale  silně komunikuje s městem a regionem, protože všechny přehrávky studentů i lektorů jsou veřejné," upřesnil Jehlička.

Po dobu dvanácti dnů, ve kterých Telč ožije jednak roztodivností zvuků klasických nástrojů i cizojazyčností jejich "pánů", se uskuteční celkem čtyři veřejné přehrávky studentů akademie. První z nich je na programu již 4. července a po ní následuje každodenní sled koncertů, který vyvrcholí závěrečnýcm koncertem studentů akademie v premonstrátském klášteře v Nové Říši. Mezi tím si ale zájemci mohou vychutnat samostané koncerty pedagogů i koncert, kde své znalosti spojí jak lektoři tak studenti.

S Francouzsko-českou hudební akademií mohou milovníci hudby počítat i v příštím roce. Akademie by podle Jehličky měla získat novou komplexnější podobu a rozrůst se například o rozměr výtvarný.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz