Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město hledá sídlo orchestru

  14:09aktualizováno  14:09
Devět míst je dosud ve hře o budoucí sídlo zlínské filharmonie. Za tři nejpravděpodobnějí varianty považuje hlavní architekt města Zlína Pavel Novák novostavbu na Farské louce vedle Městského divadla Zlín, využití budovy Velkého kina nebo novou budovu na místě bývalých Masarykových škol.

Všechny varianty v těchto dnech Zlíňanům přibližuje výstava v prostorech radnice. Výstavu by mělo příští čtvrtek uzavřít diskusní fórum na téma budoucího sídla filharmonie.

Hudebníci i návštěvníci koncertů filharmonie v Domě umění si už léta stěžují, že budově chybí dostatečné zázemí. "Před koncerty je pětatřicet muzikantů natlačených v jedné šatně o velikosti pět krát čtyři metry. Nemají si ani kde odložit nástroje. Navíc akustika v sále není nejlepší. Jde o křehkou stavbu s tenkými stěnami, kterými pronikají zvuky zvenčí. Když nahráváme, musí policie omezit dopravu před budovou, a to je samozřejmě komplikované. Při koncertech lidé nevidí přes sloupy na pódium, o přestávkách se tísní v malém vestibulu, chybí prostor pro bufet," vyjmenoval důvody pro změnu působiště ředitel filharmonie Marek Obdržálek.

Radní původně vkládali největší naděje do možnosti přestěhovat filharmonii do areálu bývalého hotelu a kina Družba, jednání s majitelem objektu však zatím ztroskotala. Přestože favoritem hlavního architekta je lokalita na Farské louce, za nejrealističtější variantu považuje umístění Filharmonie Bohuslava Martinů do zrekonstruovaného Velkého kina.

"Pokud bude dokončeno zábavní centrum s multikinem na Čepkově nebo pod sportovní halou, bude to znamenat rezignaci firmy Bonton na provozování Velkého kina a možnost umístit Filharmonii Bohuslava Martinů zde. Tato varianta má nesporné výhody. Je nejméně nákladná, má atraktivní snadno dostupnou polohu v centru města, možnost využít stávajících parkovišť a napojení na inženýrské sítě, nabízí také víceúčelové využití sálu pro další akce - filmové projekce, konference. Nevýhodou je špatný technický stav budovy, její statika a hluk v okolí," vysvětluje na internetových stranách města Zlína hlavní architekt Pavel Novák.

V úvahu připadá i zbourání nynější budovy kina a postavení zcela nového objektu. Jako koncertní sál bylo Velké kino používáno již nedlouho po svém vzniku ve třicátých letech dvacátého století.

"Jednalo se tehdy totiž o jediný kulturní stánek ve městě. Filmová představení se zde střídala s divadelními, opera s operetou a baletem, pořádaly se zde boxerské zápasy," přibližuje univerzální využití kina v historii Pavel Novák. Návrhy umístění nového sídla filharmonie přibližují architekti a urbanisté na výstavě, která se koná ve druhém patře zlínského magistrátu do 29. března.

"Chtěli bychom v budoucnu vytvořit v prostorách, které jsme nazvali pracovně Galerie 2. patro, jakousi akční galerii architektury, kde bychom ve zkratce vystavovali projekty na řešení architektonických a urbanistických problémů města. Na závěr každé expozice bychom chtěli uspořádat disk usní fórum, kde by každý mohl vyjádřit svůj názor a debatovat o něm s pracovníky magistrátu a politiky," uvedl Pavel Novák.

Cyklus debat odstartuje příští čtvrtek v 15 hodin právě diskuse o budoucím sídle Filharmonie Bohuslava Martinů.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz