Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město hledá sídlo orchestru

  14:09aktualizováno  14:09
Devět míst je dosud ve hře o budoucí sídlo zlínské filharmonie. Za tři nejpravděpodobnějí varianty považuje hlavní architekt města Zlína Pavel Novák novostavbu na Farské louce vedle Městského divadla Zlín, využití budovy Velkého kina nebo novou budovu na místě bývalých Masarykových škol.

Všechny varianty v těchto dnech Zlíňanům přibližuje výstava v prostorech radnice. Výstavu by mělo příští čtvrtek uzavřít diskusní fórum na téma budoucího sídla filharmonie.

Hudebníci i návštěvníci koncertů filharmonie v Domě umění si už léta stěžují, že budově chybí dostatečné zázemí. "Před koncerty je pětatřicet muzikantů natlačených v jedné šatně o velikosti pět krát čtyři metry. Nemají si ani kde odložit nástroje. Navíc akustika v sále není nejlepší. Jde o křehkou stavbu s tenkými stěnami, kterými pronikají zvuky zvenčí. Když nahráváme, musí policie omezit dopravu před budovou, a to je samozřejmě komplikované. Při koncertech lidé nevidí přes sloupy na pódium, o přestávkách se tísní v malém vestibulu, chybí prostor pro bufet," vyjmenoval důvody pro změnu působiště ředitel filharmonie Marek Obdržálek.

Radní původně vkládali největší naděje do možnosti přestěhovat filharmonii do areálu bývalého hotelu a kina Družba, jednání s majitelem objektu však zatím ztroskotala. Přestože favoritem hlavního architekta je lokalita na Farské louce, za nejrealističtější variantu považuje umístění Filharmonie Bohuslava Martinů do zrekonstruovaného Velkého kina.

"Pokud bude dokončeno zábavní centrum s multikinem na Čepkově nebo pod sportovní halou, bude to znamenat rezignaci firmy Bonton na provozování Velkého kina a možnost umístit Filharmonii Bohuslava Martinů zde. Tato varianta má nesporné výhody. Je nejméně nákladná, má atraktivní snadno dostupnou polohu v centru města, možnost využít stávajících parkovišť a napojení na inženýrské sítě, nabízí také víceúčelové využití sálu pro další akce - filmové projekce, konference. Nevýhodou je špatný technický stav budovy, její statika a hluk v okolí," vysvětluje na internetových stranách města Zlína hlavní architekt Pavel Novák.

V úvahu připadá i zbourání nynější budovy kina a postavení zcela nového objektu. Jako koncertní sál bylo Velké kino používáno již nedlouho po svém vzniku ve třicátých letech dvacátého století.

"Jednalo se tehdy totiž o jediný kulturní stánek ve městě. Filmová představení se zde střídala s divadelními, opera s operetou a baletem, pořádaly se zde boxerské zápasy," přibližuje univerzální využití kina v historii Pavel Novák. Návrhy umístění nového sídla filharmonie přibližují architekti a urbanisté na výstavě, která se koná ve druhém patře zlínského magistrátu do 29. března.

"Chtěli bychom v budoucnu vytvořit v prostorách, které jsme nazvali pracovně Galerie 2. patro, jakousi akční galerii architektury, kde bychom ve zkratce vystavovali projekty na řešení architektonických a urbanistických problémů města. Na závěr každé expozice bychom chtěli uspořádat disk usní fórum, kde by každý mohl vyjádřit svůj názor a debatovat o něm s pracovníky magistrátu a politiky," uvedl Pavel Novák.

Cyklus debat odstartuje příští čtvrtek v 15 hodin právě diskuse o budoucím sídle Filharmonie Bohuslava Martinů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz