Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měřič invence na nule

  10:03aktualizováno  10:03
Gól, jaký nevymyslí nejfantastičtější scenárista, vsítil sám život v novém cyklu Primy Splněná přání. Ne že by snad překvapil dotyčný pořad - odvozený model soutěžních her, odlišný snad jen tím, že vítězům tu nevysázejí na dřevo peníze. Ale dáma, která snila o profesi moderátorky a své přání zdůvodnila slovy, že už si své vlohy ověřila jako smuteční řečník v krematoriu, musela vytřít zrak všem autorům televizní zábavy.
"Že nás to nenapadlo," dusili se asi vzteky, zatímco adeptka coby soutěžní úkol vážně uvedla a odzpívala popěvek Polámal se mraveneček - a vyhrála. Jak prosté: zrodila se nová moderátorská hvězda. V její záři pak nutně vybledly veškeré ostatní výkřiky, dokonce i nejapný pokus o vtipnou sebepropagaci České televize, která nabídku filmových hitů měsíce shrnuje pod titulkem Vítězný únor.

Vcelku důstojně, byť opět unylou metodou střihu retroscén uvedených před lety a týchž tváří nyní, se s povzdechem "to nám to vyrostlo" rozloučila Šance. Bůhvíproč balí kufry sice nijak originální, leč stále ten nejsnesitelnější ze zábavných pořadů Kavčích hor, v jehož posledním díle toho průvodce Martin Dejdar "uzpíval" a "utancoval" sám možná víc než armáda bavičů na Nově.

Měřeno na invenci to ovšem vyšlo nastejno. Ani sedmé narozeniny Novy v estrádě Hvězda k hvězdě sedá totiž nehledaly původnější klíč než zpívánky mediálních dvojic, doplněné vždy ohromně veselým dialogem a výkladem televizních pojmů. Kdo si pilně činil poznámky, ví už, co je rekvizita či exteriér; kdo pátral alespoň po známce nápadu, objevil něžnou parodii Báry Štěpánové a Viléma Čoka na romantické duo Simonová - Chladil.

Komponovaný večer ČT nesl podtitul O Francii s láskou. A třebas průvodkyně jeho dokumentární části Chantal Poullainová může zprostředkovat poznání své vlasti podmanivě, neboť tak činí smyslově, dotyky, chutěmi a vůněmi, pořad jako celek přinesl spoustu otázek.

Za prvé, proč cestu Francií s herečkou absolvoval právě šéf tvůrčí skupiny, která pořad vyrobila? Za druhé, proč byly uvedeny zrovna dva díly z dokumentu o čtyřech částech? Kde a kdy se zjeví jeho zbylá půlka a pro jaký účel se s tímhle netradičním projektem vlastně původně počítalo? Za třetí, proč dokument nenašel přitažlivější žánrový doplněk než besedu? Za čtvrté, Vladimír Holomek natočil opravdu pocitově výmluvné obrázky - až na ten svištící vůz jako ze sponzorské reklamy, nicméně obsahově se film příliš neliší od tradičních svědectví o sladké Francii, založených na gurmánských požitcích a přírodních krásách. Proč tedy cestopisný formát obsadil celou tematickou sobotu? Nebo nás následně čeká i Dnes večer s Belgií, Německem, Kubou, neřkuli s jistou cestovní kanceláří? K čemu má pak Česká televize cyklus Cestománie?
Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz