Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menzelův Anglický král, vítězství trpělivosti

  13:18aktualizováno  13:18
Léta sporů jsou u konce, přichází přepis románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Před Vánocemi stihne premiéru ve třech kinech, do celé republiky vyrazí 11. ledna.

Obsluhoval jsem anglického krále - Snímek z natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále | foto: A. Jungrová

Je to paradox. Bohumil Hrabal napsal příběh číšníka Jana Dítěte, jenž toužil stát se milionářem, za osmnáct dní. Bitvy o práva ke zfilmování románu, jež začaly už za spisovatelova života, trvaly deset let. Konečně je dobojováno, látka skončila v rukou Jiřího Menzela, jehož tvorba se s Hrabalovou odjakživa prolínala.

Dvě tváře, jeden hlas
„Chtěl jsem sloužit velkému autorovi, aby se s jeho dílem mohlo seznámit co nejvíce lidí. Dlouho jsem nechtěl dělat žádný jiný film i proto, že se mi každý další scénář zdál ve srovnání s Hrabalovou knížkou nedostatečně zajímavý,“ přiznává Menzel.

V půli 90. let propukl producentský souboj, ve kterém figurovala souběžně dvojí práva ke zfilmování románu. Mezi adepty na režii se vystřídala řada jmen: vedle Menzela byl původně ve hře Karel Kachyňa, nabídku dostali Miloš Forman a Jan Svěrák, nějaký čas film připravovali Jan Hřebejk s Petrem Jarchovským, až se nakonec vrátil k Menzelovi. Oč déle se prý režisér trápil nad novou verzí scénáře, o to rychleji snímek natočil.

První klapka padla letos v březnu, poslední v červnu. Před kamerou se střídal pražský Obecní dům či kino Lucerna, zámeček na Slapech, Harrachov nebo nádraží v Liberci a hlavně herci v čele se dvěma různými představiteli hlavní role. V prvním záběru filmu vychází z vězení zralý vyrovnaný muž – Oldřich Kaiser. Ale hned v další scéně, která se vrací do hrdinova mládí, prodává na peroně párky Ivan Barnev. Sjednocuje je Kaiserův hlas.

„Když mě režisér Menzel oslovil, nezapochyboval jsem. Vzpomněl jsem si na dny, kdy jsem ještě na cyklostylovaném papíře louskal tehdy zakázaného pana Hrabala. Tohle téma je blízké mému srdci,“ prohlásil Kaiser, jenž hraje Dítěte poté, co si bývalý trestanec najde nové místo k životu ve vysídleném pohraničí.

„Já jsem pracoval s režisérem Menzelem už na třech divadelních představeních v Sofii. Každé mi otevřelo nový pohled na vnímání světa,“ dodává bulharský herec Barnev, který představuje číšníka od jeho začátků přes cestu do nejlepších hotelů a válečný sňatek s Němkou až po nástup komunistů a hrdinovu pouť za mříže.

Návrat v čase
„Mí přátelé byli vždycky pinglové,“ říkával Hrabal. Nasbíral tolik historek, že prý pak stačilo „malé naťuknutí“, aby sedl a napsal prvních deset stránek, které neustále přivolávaly další a další asociace. „Návod je velice jednoduchý. Musíte mít prostě obrovskou zásobu těch story, abyste je potom nějak sjednotili a uvedli na společného jmenovatele,“ vykládal.

Zdaleka ne všechny příhody a postavy se do filmu vešly. Nicméně na plátně ožijí tři hoteliéři – Jiří Lábus, Rudolf Hrušínský, Josef Abrhám, číšníci Martina Huby či Jaromíra Dulavy, spousta krásných dívek, jež v hrdinově srdci zastíní německá učitelka alias Julia Jentschová, a dva svérázní muži, jimž Dítě v různých etapách života naslouchá. Hrají je Marián Labuda a Milan Lasica.

S premiérou filmu se objevilo nové ilustrované vydání knihy Obsluhoval jsem anglického krále, navíc vychází hlasová nahrávka celého Hrabalova textu, kterou za pár týdnů na přelomu let 1973–1974 namluvil Miroslav Masopust. Unikátní záznam vznikl tehdy jako dar pro Jiřího Anderleho: za zapůjčení Hrabalova rukopisu.

Premiérou snímku by se měla důstojně uzavřít celá absurdní historie kolem jedné knížky. Za totality patřila k zakázanému ovoci, prvního oficiálního vydání se dočkala až na podzim 1989. V půli 90. let už se o Hrabalův souhlas se zfilmováním začali přetahovat producenti, což spisovatele tak znechutilo, že vedle dvou znesvářených stran prý daroval filmová práva k Anglickému králi ještě potřetí – jednomu ze svých přátel, spíše natruc a žertem.

Ani později vášně nevychladly, což doložil nechvalně proslulý výprask, jímž Menzel s proutkem v ruce na karlovarském festivalu řešil svůj spor s producentem Jiřím Sirotkem. Premiéry filmu se Sirotek, Hrabal ani Kachyňa, jenž o Anglického krále bojoval jako první, už nedožili.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz