Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mel Gibson ví, po čem ženy touží

  9:43aktualizováno  9:43
Americká komedie z prostředí reklamního businessu Po čem ženy touží vynesla Melu Gibsonovi nominaci na Zlatý glóbus. Představí se zde v roli nesympatického a egoistického reklamního agenta, který po zásahu elektrickým proudem dokáže číst ženské myšlenky. V dalších rolích se představí Helen Huntová a Alan Alda.

Nick Marshall je arogantní a egoistický kariérista, zaměstnaný v prosperující reklamní agentuře v Chicagu. Ženy jsou pro  něho jen loutky, což podporuje jeho přesvědčení, že je schopen se vcítit do jejich situace. Je přesvědčen, že jedině on má nárok na uvolněné místo kreativního ředitele v agentuře. Ale „jeho“ místo, k Nickově velkému překvapení a zklamání, dostává Darcy Maguire, ambiciózní žena, která, jak se zdá, je předurčena být v neustálém konfliktu s egoistickým Nickem.

Po čem ženy touží
(What Women Want, USA - 2000)

Režie: Nancy Meyers
Scénář: Josh Goldsmith, Cathy Yupsa
Kamera: Dean Cundey
Hudba: Alan Silvestri                    
Hrají: Gibson, Helen Hunt, Marisa Tomei, Alan Alda, Lauren Holly, Ashley Johnson, Mark Feuerstein a další
Žánr: komedie
Délka: 126 min.
Premiéra: 8. března 2001
Jednoho dne je Nick v koupelně zasažen elektrickým proudem a druhého dne ráno objeví, že má schopnost  poslouchat, co si ženy myslí. Jeho služebná se nepošklebovala, jako obvykle, dokonce ani jeho vrátná mu slovně nelichotí, jaké má krásné pozadí. Zpočátku je Nick poměrně zděšen, ale brzy je rozverně vzrušen představou, že zná všechno, co je ukryto v ženském mozku. A to se velmi hodí v přítomnosti kolegyně Darcy.  Dva rivalové jsou náhle spojenci.

Mela Gibsona potkala léčba ženou
(recenze Mirky Spáčilové)  
 
Kdyby se ještě slavil Mezinárodní den žen, pak vstupenka na americkou romantickou komedii Po čem ženy touží by se jako dárek dokonale hodila. Únosné jsou dokonce i vstupenky pro dva. Jde totiž o film univerzálně přívětivý: dámy potěší, pány neurazí. Třebaže nedosahuje kvalit sžíravé i humánní komedie Lepší už to nebude, má s ní tento snímek dost společného. V prvé řadě výtečnou Helen Huntovou v hlavní roli, zde sice navenek sebejistou manažerku v dokonalém kostýmku, v soukromí však pochybující, osamělou, prostě obyčejnou ženskou.

A do jisté míry se morousovi Jacku Nicholsonovi podobá i hereččin nový protihráč Mel Gibson. Oba potkala "léčba ženou", ale zatímco Nicholsonův hrdina původně nesnášel všechny a každého - ženy, muže, děti i psy, ten Gibsonův bezstarostně tančí životem úspěšného tvůrce reklam a samolibého nadsamce, od kolébky ženami hýčkaného a zbožňovaného. Jak film v milém sestřihu napoví, jeho matka i "tety" tančily v Las Vegas. Je nasnadě, že tenhle šarmantní sobec, šťastně rozvedený otec obtloustlé pubertální dcery, kterou má právě na čas v péči, musí dostat pár úderů, aby se mu rozsvítilo v pyšné hlavě.

První ťafka: jde si pro slíbené povýšení - a zjistí, že na jeho místo přijali člověka od konkurence; navíc ženskou, která je, staré kozáky, hodlá řídit a učit, jak se přeorientovat na zákazníky v sukních. Gibson je k smrti uražen: bezeslovné štiplavé grimasy, jimiž provází kreativní přednášku nové šéfky, aspirují na malého Oscárka "za ksichtíky". Doma pak, když selže i jeho osvědčená taneční relaxace s Frankem Sinatrou, uzme dceři nahrávku Alanis Morissettové a počne pracovně sám na sobě zkoumat dámské zboží od rtěnky přes prádlo až po epilační vosk. Fuj, to štípe; au, to bolí - v tomhle situačním sólu provázeném samomluvou nemá Gibson chybu. (A vůbec jako komik s příjemně hutnou dávkou sebeironie je mnohem lepší než coby akční spasitel či zachmuřený válečník.)

Ovšem při experimentu s líčidly hrdina vydatně popíjí, přičemž se místo inspirace na reklamu století dostaví druhá rána: sice zařízená trochu pohádkově "shůry", nicméně dramaturgicky účinná. "Blesk" probudí v muži schopnost číst tajné touhy žen a jeho reakce vedou od zděšení k nadšení, když mu lékařka sdělí: "To je zázračný dar, Freud na to nepřišel za třiaosmdesát let." Nápad, s jakým se dá naložit na sto způsobů, se pod nenápadnou režií Nancy Meyersové drží vcelku krotce v mezích slušného vkusu.

Své šéfce Gibson "krade" myšlenky přímo z hlavy a vydává je za své; v podnikové kuchyňce funguje jako náhle vnímavý, citlivý rádce všech kolegyň; jen při milování může být ochromující nevýhodou, když "slyší" partnerčinu úvahu, zda už má předstírat vzrušení... Zkrátka Gibson si skvěle užívá nikterak novou, ale vždycky vděčnou úlohu napraveného donchuana, rozeného machisty, který díky "špionáži" v říši tajných přání stovek žen, zvláště ale té jedné vyvolené, dojde prohlédnutí, pokání a pak v hollywoodsky nastavované kaši i odpuštění.

Není proč se bát: jestliže mu onu zvláštní schopnost vciťování pohádkový blesk daroval, jistě umí zařídit i zpětný chod do mužného "normálu". I když po předchozím Gibsonovi, jenž u televizních pořadů pro ženy plakával dojetím jako hospodyňka, se bude nejedné divačce určitě stýskat. A všem ostatním po neskutečných reklamách, které film vtipně zdobí.

Po čem ženy touží

Po čem ženy touží

Po čem ženy touží

Po čem ženy touží

Po čem ženy touží

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz